Belendim ne demek ?

Olkivanc

Global Mod
Global Mod
Belendim ne demek? sorusu, cogu kisinin kafasn kurcalayan ve cevabn aradg bir sorudur. Aslnda, bu sozcuk, Turkcede belenmek olarak tanmlanr ve dilimizde belenmek sozcugunun cok farkl anlamlar vardr. Bu anlamlar, kisinin yasamnda olumlu ve olumsuz olarak farkl roller oynar. Bu yazda, bu sozcugun anlamlarn acklayacagz ve bunun nasl kullanlacagn inceleyecegiz.

Anlamlar

Belenmek, Turkcede genel olarak karar vermek anlamna gelir. Bu sozcuk, bir konuda karar vermek icin dusunme surecinin somutlastrlms hali olarak tanmlanabilir. Bu durumda, belenmek, gunluk yasamda yaplan kararlara karar vermek icin kullanlan bir sozcuktur. Ornegin, bir arkadasnz size ne yapalm? diye sormal. Bu durumda, belenmek, karar vermek icin arkadasnzla birlikte dusunme surecinin somutlastrlms halidir.

Belenmek, ayn zamanda bir seyi anlamaya calsmak veya bir seyi ogrenmek anlamnda da kullanlr. Ornegin, bir arkadasnz size bir konudan bahsetmeye basladysa ve bu konuyu anlamakta zorlanyorsanz, bu durumda belenmek, bu konuyu anlamaya calsmak demektir.

Nasl Kullanlr?

Belenmek, her iki anlamnda da cogunlukla cumle icerisinde kullanlr. Ornegin, Belenmeye calsyorum cumlesinde belenmek anlamnda kullanlmstr. Ayn sekilde, Belenerek karar veriyoruz cumlesinde de belenmek anlamnda kullanlmstr.

Belenmek sozcugu, genellikle olumlu anlamda kullanlr. Ornegin, Belenerek karar vermek, onemli konularda daha koklu kararlar vermek icin hayati bir oneme sahiptir cumlesinde belenmek, pozitif anlamda kullanlmstr.

Sonuc

Belendim ne demek? sorusu, cogu kisinin kafasn kurcalayan ve cevabn aradg bir sorudur. Turkcede, belenmek sozcugu genel olarak karar vermek anlamna gelir.