Walter Massey, daha yüksek mevkilere sahip bir fizikçi

Leila

Global Mod
Global Mod
Ve teorik fizikçilerin tahtalara yalnız başına karalamalar yaptığı ve tebeşir tozu bulutlarıyla çevrelendiği popüler kültür tasvirlerinden farklı olarak, Dr. Massey insanlarla birlikte olmayı seviyor. Buna karşılık insanlar tarafından kendisine o kadar değer veriliyor ki, doğru odalarda onun adı anılıyor. Bir projeyi tamamlıyor ve çok geçmeden başka bir proje kucağına düşüyor. Aynı zamanda yönlendirilmeye ihtiyaç duyan organizasyonları da üstlenme eğilimindedir; son zamanlarda mali çalkantılarla karşı karşıya olan Giant Magellan.

Dr. Massey'nin teleskop projesiyle ilgisi Chicago Sanat Enstitüsü Okulu'ndaki başkanlığının sonlarına doğru gerçekleşti. Massachusetts'teki Woods Hole Deniz Biyolojisi Laboratuvarı'ndaki bir yönetim kurulu toplantısı sırasında, Chicago Üniversitesi'nin o zamanki başkanı Robert Zimmer, Giant Magellan yönetim kurulunda görev yapmak üzere ona yaklaştı. Bir yıl sonra Dr. Massey başkan seçildi.

Ancak tüm katkıları ve ödülleri arasında bir tanesi öne çıkıyor, dedi Dr. Massey. 1995 yılında, mezun olduğu okul olan, Atlanta'daki tarihsel olarak siyahi erkeklere yönelik bir kolej olan Morehouse College'ın başkanlığını üstlendi ve Dr. Kral. “Morehouse olmasaydı ben olmazdım” dedi.

Dünyalar arasında parçalanmış

Dr. Massey, Hattiesburg, Mississippi'de ayrımcılığın doruğa ulaştığı bir dönemde büyüdü. Eğer siyahiyseniz, bir sinemanın balkonunda oturursunuz, otobüslerin arka koltuğuna binersiniz ve mağazaların yan girişlerinden (eğer orada alışveriş yapabiliyorsanız) gizlice girersiniz, diye hatırladı. Ve kaldırımda beyaz bir insan varsa ondan kaçınırdınız.

Gitmeye hevesliydi ve 16 yaşındayken Morehouse'daki okula gitmek için burs aldığında çok sevindi. Ancak sınıf arkadaşlarının Mississippi halkını küçümsediğini hemen fark etti. “Ben de 'Onlara göstereceğim' dedim” dedi Dr. Massey. “En zor ders hangisi?” Fiziği seçti çünkü kanıtlaması gereken bir şey varmış gibi hissediyordu.

Dört üniversiteden oluşan bir konsorsiyumda, sınıfında fizik okuyan tek öğrenci oydu. Ama asla yalnız değildi. Tam tersine kendini denklemlerin içinde kaybetmeyi seviyordu. Yıllar sonra Dr. Massey anılarında “şimdiye kadar başarabildiğim en yakın meditasyon durumuna tam bir yoğunlaşma”yı tanımladı.

Bu tutkusunu St. Louis'deki Washington Üniversitesi'nde bir doktora programı için kullandı; burada sıvı helyumun mutlak sıfır yakınında nasıl davrandığını inceledi. 1966'da, ülke çapında aynı başarıya imza atan bir düzineden fazla siyah fizikçiden oluşan bir gruba katılarak doktorasını kazandı.

Kısa bir süre sonra Dr. Massey, yakındaki Argonne Ulusal Laboratuvarı'nda çalışmak ve süperakışkan helyumdaki ses dalgalarının fizik yasalarına meydan okuyor gibi görünen tuhaf davranışlarını incelemek için Chicago'ya gitti. Çalışmaları Urbana-Champaign'deki araştırmacıların yanı sıra İngiltere'deki Sussex Üniversitesi'nden teorisyen Anthony Leggett'in de dikkatini çekti; Leggett'in helyum konusundaki anlayışı daha sonra kendisine fizik alanında Nobel Ödülü kazandırdı.