Stephen Curry ve Sabrina Ionescu, All Star Maçında üçlü ödül: Bryant adına cinsiyetlerin savaşı

kunteper

Global Mod
Global Mod
Ona karşı. Dünyanın en eski oyununda: Superman vs. Superwoman'da kim daha güçlü görelim. Ben Tarzan, sen Jane tersine döndün. Cinsiyetler savaşında nasıl değişmeli (değişmemeli). Teniste bundan yarım yüzyıl sonra (ya da daha doğrusu 51 yıl sonra) basketbol üçlüleri. Tarihte ilk kez en iyi atıcıNBA mevcut en iyi uzmanına meydan okuyacak Wnba bir sonrakine All Star Maçı 2024 Indianapolis (14-16 Şubat).

Stephen Curry
35 yaşında efsane altın Devlet savaşçıları aykırı Sabrina Ionescu26, gardiyan New York Özgürlük. Yerleşik bir navigatörü olan ve sepeti görmeye gerek kalmadan “hissedebilen” iki adet. Curry, 2015 ve 2021'de şut yarışmasını kazandı ve %42,6 ile NBA'de üçlük rekorunu elinde tutuyor (normal sezonda 3.500'ün üzerinde), Ionescu geçen yıl All Star'da %44,8 ile 128 üçlük atarak rekor bir rakam elde etti. Maçta 40 üzerinden 37 sayı atarak erkekler arasında bile mutlak bir rekora imza attı (Curry ve Haliburton 31'de kaldı). Sabrina'nın şut mesafesi Wnba'da 6,75 metre, Stephen'da ise NBA'de 7,25 olacak. Ionescu erkek mesafesini benimseyebilmeyi istese bile, sanki şöyle der gibi: Sevgili beyler, hiçbir avantaj istemiyorum, aslında belki de onlara ihtiyacınız var.

Hepiniz Curry'yi tanıyorsunuz, o basketbolu değiştiren adamdı, eskiden Bebek Yüzlüydü, şimdi ise Katil. “Sadece” 1,88 metre yüksekliğinde bir gökdelen değil. Bu bir tank değil, “sadece” 84 kilo. Adeta mekanını ve sepetlerini gözlerinde radarla tasarlayan bir mimar. Onun için uzak kelimesi mevcut değil. 2020 draftında ilk sıradan seçilen, son Dünya Kupası'nda ABD ile altın madalya kazanan Rumen asıllı Sabrina Ionescu, gözdesi oldu. Kobe Bryant ve kendi efsanesi kızı GigiGelecek vaat eden basketbolcu, 13 yaşındayken helikopter kazasında babasıyla birlikte hayatını kaybetti. Sabrina o günden bu yana bir üniversite yıldızından kadınlar için yeni bir örneğe dönüştü. Ayrıca cenaze töreninde konuştu ve hareket için bir yol gösterici olacağına söz verdi: “Kobe bana birçok numara öğretti, o güneşti ve şimdi kadın basketboluna ışık tutma görevim var.”

Sabrina Ionescu

Sabrina Ionescu

Bu benzeri görülmemiş bir mücadele ve ilk kez bu, (belki de) sollamanın kanıtı olacak. “Şovenist domuzlar” ile “hayalperest feministler” arasındaki cinsiyet mücadelesini unutun. 1973'te Bobby Riggs 55 yaşındaydı, kariyerinde bir kez Wimbledon turnuvasını ve iki kez ABD Açık'ı kazandıktan sonra 14 sezon önce profesyonel tenisi bırakmıştı. Billie Jean Kral 29 yaşındaydı, zaten bir Avustralya Açık, beş Wimbledon, bir Roland Garros, üç ABD Açık kazanmıştı ve kadın hakları ve teniste henüz var olmayan cinsiyet eşitliğinin sağlanması için mücadele ediyordu.

Riggs bir provokatördü: “Bir ayağı mezarda olan yaşlı bir adam bile gürültü yapan herhangi bir oyuncak bebekle alay edebilir.” King bir savaşçıydı: “Ne zaman bana bir şeyi yapamayacağımı söyleseler, onu yapmak zorundaymışım gibi hissediyorum.” Tek set bile kaybetmeden zafere ulaştı. “Maçı kazanmasaydım 50 yıl geriye gidecektik ve bu durum tüm kadınların özgüvenini etkileyecekti. Birçok çalışan, başarımın onları zam istemeye teşvik ettiğini belirtti.” Gerçek başarı, fiziksel değil zihinseldi: Billie Jean, kadınların bile baskıyla başa çıkabileceğini göstermişti. Cinsiyetler arasında çeşitlilik vardı, ancak aşağılık yoktu.

Bu üçlü başka bir hikaye ve belki de düşmanlığın üstesinden gelmenin başlangıcına ve iki cinsiyet arasında sporda yeni bir birlikte yaşama olasılığının başlangıcına işaret ediyor. Curry ve Ionescu arkadaşlar, ikisi birlikte takılıp konuşuyorlar, Curry onun hayranı. Geçtiğimiz Eylül ayında Berlin'de Etiyopyalı Tigist Assefa birçok erkeğin imrendiği bir performans olan maratonu 2 saat 11'53”te koştu. 1996'da Atlanta Oyunları'nda Güney Afrikalı Josia Eşkıya yavaşladı ama yine de Nelson Mandela'ya 2 saat 12' 36'da Olimpiyat altın madalyasını kazanarak neşe verdi. Erkeklerin 50 km'lik yürüyüşü 4 saatin altına indirmesi 70 yıl sürse de, kadınlar için 24 saat yeterliydi. Ve bir de WonderWoman var: Amerikalı kayakçının Lindsey Vonn Hızın saatte 140 kilometreye ulaştığı, dünyanın en tehlikeli 3.312 metresi olan Streif'e erkekler gibi özgürce inmek istiyordu (ve bunu geceleri yaptı). Bu mu Serena Williams kadınlar arasında geçerli bir rekabet bulamadığı için erkeklere raketle meydan okumayı tercih ederdi. Her ne kadar Amerikalı Flo-Jo GriffithDünyanın en hızlı sprinteri, şunları söyledi: “Erkek gibi koşmak istiyorum ama erkek gibi görünmek istemiyorum.”

Tokyo Oyunları'nda bir tuhaflık çığlığı vardı: 34 yaşında bir kadın ile 29 yaşında bir adam bir teknede anlaşıyordu. Caterina Banti Ve Roger Tita karışık çiftte Nacra 17 kategorisinde Olimpiyat altın madalyasını kazandılar. Cinsiyetle ilgisi olmayan rollerle: Zor işi Caterina yapıyor, kavramsal olanı Ruggero yapıyor. Kadının kasları, adamın kafası. Artık Barbie ya da Ken yok.