Hapishane Topu, Brittney Griner'ın hikayesi

kunteper

Global Mod
Global Mod
Katılım
25 Eyl 2020
Mesajlar
769
Puanları
6
Rusya'dan (biraz) sevgilerle. Spor şampiyonlarının bazen soğuk ve sıcak savaşlarda raydan çıktığı, bazen de rehin kaldığı görülür. Onlardan daha güçlü akıntıların. Gerisini Doğu ve Batı'nın pek de sakin olmayan havası hallediyor. Brittney GrinerAmerikalı profesyonel basketbolcu, iki Olimpiyat altın madalyası sahibi (2016 ve 2020), kalıcı Rusya-ABD düşmanlıklarıyla sonuçlananlardan biri. Smaç atma konusunda iyi olabilirsiniz ancak doğru an yanlışsa sizi kurtarabilecek hiçbir akrobasi yoktur.

«Emanuela Audisio'nun ücretsiz haber bülteni S-Sprint'e abone olun»

Hikayesini bir ay önce yayınlanan bir kitapta anlattı. Eve DönüşRusya'daki sıkıntısını ve eve dönüşünü belgelediği 1978 yapımı Jane Fonda filmiyle karıştırılmamalıdır. Brittney'i muhtemelen Paris Oyunları'nda ABD milli takımının art arda sekizinci Olimpiyat şampiyonluğunu aradığı sırada göreceksiniz. Hapishane, bırakın 2,03 santimetre boyundaki devasa bir sporcuyu, ABD kadınlar profesyonel basketbol ligi WNBA'nın bir yıldızı için, herkes için zor. Eğer kendinizi yurt dışında, dilini bilmediğiniz bir düşman ülkede parmaklıklar ardında bulursanız durum daha da kötü. Eşcinsel ve LGBTQ+ hakları aktivisti Griner, Vogue'un kapağında yer aldı ve en etkili yüz Afrikalı-Amerikalı arasında yer aldı. Dışarıda her şeyi yapmaya alışkın bir yıldızın içeride hiçbir şeye mahkûm olması her zaman biraz samimi ve dile getirilmemiş bir haz uyandırır.

İtibaren Mayk taysınEski bir ağır sıklet kralı olan ve tecavüz suçundan üç buçuk yıl sonra hapiste olan adamın artık günde elli sent karşılığında hapishane tuvaletlerini yıkadığı belirtildi. 300 çift ayakkabısı ve 19 arabası olan siyah milyarder için, 13 yaşında zaten 38 kez tutuklanmış ve 21 yaşında televizyonda konuşma kraliçesi Barbara Walters'ın önünde övünecek kadar aptal olan biri için bu ona çok yakışıyordu. psikopat olduğunu gösterir. “Ne güzel bir kelime değil mi?”


İçeri girdiğinde OJ SimpsonKarısını ve arkadaşını öldürmekle suçlanan Amerikan futbolu ve Hollywood yıldızının hayranları rahatladı: Los Angeles'taki Erkekler Merkez Hapishanesi'nde, Simpson'ın oynadığı Kolezyum'un yakınında, bk 4013970 numaralı mahkumun klimalı tek bir hücresi vardı. Maalesef Brentwood'daki villasından daha küçüktü ama akrabaları ve arkadaşları tarafından günlük ziyaretler alabiliyordu (20 dakika), her gün iki buçuk saat telefonda konuşabiliyordu (ücreti alıcı tarafından ödeniyordu), avluda jimnastik yapabiliyordu, egzersiz yapabiliyordu. Bisiklet mevcut ama basketbol sahası yok. Ah, uykunun önemli olduğunu bilen yargıç tarafından emredilen rahim ağzı yastığı, hücrede servis edilen öğle yemekleri, çırpılmış yumurta, mısır gevreği, süt ve kahve, kahvaltıda portakal suyu, menünün Toskana'daki gibi olmaması önemli değil. en sevdiği restoran ve eğer akşam yemeğinde eksikse, çok sevdiği, yağlı ve biberiyeli ızgara kılıçbalığı. Bu kanat izole edilmiş, maksimum güvenlikli (yüksek güç ünitesi), Hollywood süiti lakaplı, genellikle zenginlere, ünlülere ve film yıldızlarına yönelikti, kısacası Sean Penn ve Christian Brando orada uyumuş olsaydı bu bir garantiydi. Personel dost canlısıydı, ödüllendirileceğini biliyordu. Suçsuz bulunan Simpson, rekor bir sürede serbest bırakıldı: cezanın açıklanmasından 24 dakika 35 saniye sonra. Ancak 15 avukattan oluşan Rüya Takımı banka hesabının kanını akıttığından özgürlüğü ona pahalıya mal oldu. Ancak 2008 yılında silahlı soygun suçundan hüküm giyip Nevada'daki Lovelock Cezaevi'nde dokuz yıl hapis yatınca fitness eğitmeni olarak çalışmak zorunda kaldı. Ayrıcalıklar sona erdi ve zafer de sona erdi.


Brittney Griner (42 numara) iş başında

Brittney Griner (42 numara) iş başında

Brittney Griner (42 numara) iş başında


Brittney Griner 17 Şubat 2022'de Moskova havaalanında durur. 31 yaşında, Teksas'ta doğdu, Phoenix'ten geliyor, eşi Cherelle ile birlikte yaşıyor, son çar Nicholas Romanov'un tüm ailesinin öldürüldüğü şehir olan Yekaterinburg'a gitmek zorunda. Sekiz yıldır yerel takımda oynuyor, Amerika'da sezon bittiğinde Rusya Ligi'ne transfer oluyor. Maaş açısından hiçbir karşılaştırma yok: 200 bin dolara karşı bir milyon. Pek istemeden ayrılır, el bagajını aceleyle toplar, geç kalır, uçağı kaçırma tehlikesiyle karşı karşıya kalır. Çantaları Moskova'daki metal detektöründen geçtiğinde sorunlar başlar, gümrük memuru sırt çantasının iç cebinde tıbbi esrar yağı içeren bir elektronik sigara kartuşu bulur. Arizona'da bir doktor tarafından şifa amacıyla reçete edilmişti, ancak Rusya'da yasa dışıdır. Kronik ağrı çeken Brittney'nin ikinci çantasında bir tane daha var. Paniğe kapılır, mesaj atmaya başlar ama kimse yanıt vermez. Amerika'da gecenin geç saatleri. Pasaportunu alıyorlar, zorla Rusça bir belge imzalatıyorlar, hiçbir ayırt edici işareti olmayan bir arabaya bindiriyorlar ve kırmızı tuğlalı bir binaya götürüyorlar. Ve ona aramanın sonuçlarını söylüyorlar: 0,7 gram kenevir yağı. Suçlama: yasadışı uyuşturucu bulundurmak ve “önemli miktarda” uyuşturucu kaçakçılığı yapmak.

Birkaç gün sonra Rusya Ukrayna'yı işgal eder. Griner, daha fazlası olmak için mahkum olmayı bırakır: bir rehine, bir piyon, bir devlet meselesi, bir uluslararası politika vakası. Kapana kısılmış durumda, Rusya için mükemmel bir av: Amerikalı, atlet, eşcinsel. Psikiyatrik bir değerlendirmeden geçiyor, hastalıklı eşcinsel düşüncelerini soruyorlar. Temmuz ayındaki birinci derece duruşmasında şaşırtıcı olmayan bir şekilde Jimi Hendrix tişörtü giyiyor (69'da Toronto'da uyuşturucu suçlamasıyla tutuklandı ve suçsuz bulundu), maddenin kendisine ait olduğunu kabul ediyor ve yanlışlıkla Rusya'ya götürdüğünü iddia ediyor , herhangi bir trafiği reddediyor, yasayı ihlal etmek istemiyordu. Avukatlarının tavsiyesi üzerine, bir Amerikalının Putin'in önünde kendini küçük düşürmesinin eve dönmesine fayda sağlayacağını düşünerek suçunu kabul etti. Hücre kokuyor, yerdeki dışkı lekeli delik tuvalet görevi görüyor, yatak çok kısa, son kullanma tarihi geçmiş yiyecekler onu hasta ediyor. Kendini temizlemenin hiçbir yolu yok: havlu, sabun, diş macunu, şampuan yok. Gömleklerini birkaç parçaya bölüyor, bunları kendini kurulamak ve tuvalet kağıdı olarak kullanıyor. “Hayatımda hiç bu kadar kirli olmamıştım.” 4 Ağustos'ta dokuz yıl hapis cezasına çarptırıldı ve 20 Ekim 2031'de serbest bırakılması planlandı. Kasım ayında, Moskova'ya 330 kilometre uzaklıktaki Mordovya'daki Yavaş'a, Rus ordusu için üniforma diktiği bir kadın gözaltı merkezine nakledildi. Hücre başına 20 kadın var, 50 kişilik bir banyo var. Üniforması kısa, yemekleri hep bozuluyor, rastalarını, rastalarını kesiyor, çünkü onları kurutacak saç kurutma makinesi yok. Diğer mahkumlarla dayanışma var ama kendisini ünlü yapan spordan hiç bu kadar uzak olmamıştı: Artık ne karın kasları, ne kas kütlesi, ne de nefesi var. Ayrıca günde bir paket sigara içmeye başladığı için.


Bazen hapishanenin etrafına kar küremeye gönüllü oluyor, en azından biraz egzersiz yapmış oluyor. Amerika'da spor harekete geçerek serbest bırakılmasını isterken, Başkan Biden davayı takip ettiğini duyurdu. Kasım ayının sonunda belki bir “mahkum değişimi” olacağını bildirdiler, 2 Aralık'ta onu transfer ettiler, ondan korkuyor, tercüman yok, sadece gardiyanlar var. Bir tuzak mı olacak? Soyunmasını, her şeyi çıkarmasını söylüyorlar, fotoğrafını çekiyorlar. Daha sonra bir adamın indiği uçağa bindirilir ve adam onun yanından geçerken elini uzatır ve onu tebrik eder. Bu, takas edildiği Rus silah tüccarı Viktor Bout'tur. “Onun yumuşak elleri vardı, benim ise sert ellerim.” 10 ay sonra serbesttir.

9 Mayıs 2023'te Bittney, Phoenix Mercury adına oynamak için WNBA sahasına döndü. Sonra bir ara verdi, çok fazla boğucu anı vardı. O değişti: “Her anı takdir ediyorum, Amerikalı mahkumların evlerine dönmesi için yürütülen kampanyaya kendimi adadım.” Paris 2024'te (son dakika kesintileri hariç) ABD basketbolunun yüzü ve Demokratik Beyaz Saray'ın başarısının sembolü olacak. Bir kez daha başka oyunların esiri oldum.
 
Üst