Ekonomide arz ne demektir ?

Ozkula

Global Mod
Global Mod
Ekonomide Arz Nedir?

Ekonomide arz, tuketicilerin bir mal veya hizmeti satn almaya istekli olduklarndan daha fazla uretilen veya satlmaya hazr olan urunlerin miktarn belirtmek icin kullanlan bir terimdir. Arz, ureticilerin urettigi veya satlmaya sunulan urunlerin miktarn ve niteligini tanmlar. Arz, daha genis anlamda, urunleri satn alabilecek bir musteri kitlesinin olup olmadgn anlamak icin de kullanlr.

Arz, fiyatlarn urunlerin ne kadar talep gordugune bagl olarak nasl etkilendigini belirlemek icin kullanlr. Arz, ureticilerin urunlerin tuketicilere ne kadar ulasacagnn bir gostergesidir. Arzn artmas, urunlerin daha uygun fiyatlara satlmasna neden olur. Diger taraftan, arzn azalmas, urunlerin daha yuksek fiyatlara satlmasna neden olur.

Arzn Belirleyicileri

Arz, ureticilerin urunleri uretme ve satma kararn etkileyen faktorleri icerir. Bu faktorler arasnda, piyasa kosullar, uretim maliyetleri, vergi, rekabet, uretim teknolojisi ve cevre gibi faktorler bulunur.

Uretim maliyetleri arz etkileyen onemli bir faktordur. Uretim maliyetlerinin yuksek olmas, ureticilerin urunleri uretmek icin ekstra maliyetleri yuklenmesi gereken bir faktordur. Ornegin, uretim maliyetlerinin yuksek olmas, ureticilerin, urunlerini daha uygun fiyatlara satmak icin urunlerin uretimini azaltmasna neden olabilir.

Verginin arz etkilemesi de cok onemlidir. Vergiler, ureticilerin urunlerinin fiyatlarn etkileyebilir. Ornegin, urunlere vergi uygulanmas, urunlerin fiyatlarnn artmasna neden olabilir. Bu, ureticileri, urunlerini daha uygun fiyatlara satmaktan alkoyabilir.

Sonuc

Sonuc olarak, ekonomide arz, ureticilerin urettigi veya satlmaya sunulan urunlerin miktarn ve niteligini tanmlayan bir kavramdr. Arz, fiyatlarn urunlerin ne kadar talep gordugune bagl olarak nasl etkilendigini belirlemek icin de kullanlr.