Dalgıç Titan Soruşturması Korkunç Transkriptin Sahte Olduğunu Açıkladı

Leila

Global Mod
Global Mod
Katılım
8 Eki 2020
Mesajlar
4,369
Puanları
36
Geçen yıl, denizaltı Titan ile ana gemisi arasındaki iletişimin iddia edildiği bir kayıt internette dolaştı. Milyonlarca kez görüntülenen sözde seyir defteri, bir dizi alarmın Titanik'in dinlenme yerine yapılan dalışı, beş yolcunun boşuna yüzeye dönmeye çalışmasıyla yürek burkan bir krize dönüştürdüğünü öne sürdü.

Ancak felaketi araştıran ABD hükümetinin soruşturma ekibinin başkanı, protokolün tamamının uydurma olduğunu söyledi. Yaklaşık bir yıllık araştırmadan sonra ekibi, Titan'daki beş yolcunun canlarını alacak felaketle ilgili patlama konusunda uyarıldığına dair hiçbir işaret bulamadı. Deniz suyunun muazzam bir basınç uyguladığı üç kilometre derinlikte meydana gelebilecek bir patlama, geminin gövdesinin anında şiddetli bir şekilde çökmesine neden olabilirdi.

ABD Sahil Güvenlik'ten emekli olan ve teşkilatın en yüksek soruşturma organı olan Deniz Soruşturma Kurulu'nun başkanı olarak görev yapan Yüzbaşı Jason D. Neubauer, “Bunun sahte bir transkript olduğuna inanıyorum” dedi. “İcat edildi.” Yazarı bilinmiyor.

Protokol gerçek gibi görünse de, federal ekip çeşitli nedenlerle bahaneyi anladı. Önemli bir şekilde Neubauer'in ekibi, denizaltı ile ana gemisi arasındaki gerçek iletişimin kayıtlarına erişim sağladı, ancak bunlar hâlâ federal soruşturmanın konusu.


Ekibinin, Ulusal Ulaşım Güvenlik Kurulu'ndan müfettişlerin yardımıyla Titan yolcularının yaklaşan patlama veya onların akıbeti hakkında bilgi sahibi olduğuna dair “hiçbir kanıt bulamadığını” söyledi.

Bay Neubauer, gerçeğin Titan'daki beş adamın son anlarında acı çekmiş olabileceğinden endişe duyan akrabalarını rahatlatacağını umduğunu ekledi.

Müfettişin açıklamaları, felakete ve onun nedenlerine ilişkin geçen yaz başlayan kapsamlı bir soruşturmanın ilk sonuçları. Soruşturmanın Titan'ın yıkılışının birinci yıldönümünden önce tamamlanması beklenirken, teknik ve hukuki karmaşıklıklar nedeniyle nihai raporun hazırlanması yıllar alabilir.

Denizaltıdaki beş adam, İngiliz-Pakistanlı bir işadamı olan 48 yaşındaki Shahzada Dawood; oğlu Süleyman (19); Hamish Harding, 58, İngiliz havayolu yöneticisi; Paul-Henri Nargeolet, 77, Fransız Titanik uzmanı; ve denizaltıyı inşa eden ve turist dalışlarını yürüten Amerikan şirketi OceanGate'in kurucusu ve genel müdürü Stockton Rush (61). O gün aynı zamanda Titan'ın pilotuydu.


Rush, 2018'den başlayarak, denizaltının kendine özgü tasarımının başarısızlığa mahkum olduğu yönündeki uyarıları yıllarca görmezden geldi. Business Insider web sitesi tarafından potansiyel yolcular için OceanGate tarafından yayınlanan sorumluluk reddi beyanında, “deneysel” teknenin yaklaşık 90 kez suya daldığı ve 13 dalışta Titanik'in derinliğine ulaşmayı başardığı belirtildi.


Titan felaketi, geminin Kuzey Atlantik'te kaybolduğunun bildirildiği 18 Haziran 2023'te başladı. Beş gün sonra, 22 Haziran'da Sahil Güvenlik, Titanik'in dinlenme yerinin yakınında Titan'dan kalan enkazın bulunmasını gerekçe göstererek, denizaltının “felaket niteliğinde bir patlama” yaşadığını duyurdu.

Beş gergin gün boyunca uluslararası gemilerden oluşan bir filo, kayıp uzay aracını aradı ve Titan yolcularının bir şekilde hayatta olduklarına, ancak üç kilometre derinlikte giderek ciddileşen bir krizde sıkışıp kaldıklarına dair umutları artırdı.

Haberlerde denizaltının yaşam destek sisteminde ne kadar oksijen kaldığı soruluyordu. Ayrıca su altında patlama sesleri de kaydedildi. Bazı analistler, kayıp denizaltıdaki hayatta kalanların, kurtarılma umuduyla çaresizce konumlarını işaret etmeye çalıştıklarından şüpheleniyordu.

Hayatta kalma hikayesi Sahil Güvenlik'in patlama raporuyla sona erdi. Takip eden haftalarda kamuoyunun spekülasyonları Titan'ın 18 Haziran'daki son dakikalarında neyin yanlış gitmiş olabileceğine odaklandı.


Görünüşe göre transkript Haziran ayı sonlarında çevrimiçi olarak dağıtıldı ve teknik ayrıntılarla dolu titiz bir rapor sundu. Belirli Titan kısaltmalarını, bir ana gemi uzmanının adını ve denizaltının inişine ilişkin güvenilir açıklamaları listeliyordu. Kısacası: ayrıntılı rapor gerçek görünüyordu.

Neubauer, “Birisi bunu makul gösterecek kadar iyi yaptı” dedi. Protokolün maceracıların “paniğe kapılmış gibi görünmelerine” neden olduğunu ekledi.

Yaklaşık yedi milyon kez izlenen YouTube videosunun yapımcısı, sahte transkript hakkındaki yorumunda satır satır şunları söyledi: “Bu adamların 20 dakika boyunca hayatlarından endişe ettiklerini bilmek çok korkutucu.”

Sahte krizin merkezinde RTM (Gerçek Zamanlı Gövde Sağlığı İzleme Sistemi) adı verilen sistem vardı. OceanGate, tescilli sistemi “her dalışta gövdenin bütünlüğünü doğrulayan benzersiz bir güvenlik özelliği” olarak tanıtmıştı. Sensör ağı, teoride, gövde arızalanırsa uyarıda bulunarak pilota derinliklerin ezici basıncından kaçması için yeterli zaman tanıyabilir. Sistemden şüphe edenler buna sahte güvence adını verdi.

Sahte transkript, Titan'ın ana gemisine bir dizi gövde alarmı bildirdiğini ve ayrıca çatırtı sesleri aldığına dair raporlar aldığını belirtti. Titan'ın gövde sensörleri aracılığıyla gönderdiği iddia edilen son mesaj şuydu: “RTM alarmı aktif, tamamı kırmızı.”


Sahte transkript, ana geminin denizaltının akıbetini soran yedi kısa mesaj göndermesine rağmen hiçbir yanıt almaması nedeniyle rahatsız edici bir sessizlikle sona erdi. Son mesajda “Lütfen mümkün olduğunda yanıt verin” yazıyordu.

Emekli bir Donanma denizaltıcısı, dalgıç pilotu ve Kaşifler Kulübü'nün fahri başkanı Alfred S. McLaren, bir röportajda, transkripti güvenilir bulduğunu söyledi. “Mantıklı” dedi. Titan ve ana gemilerinin nasıl iletişim kuracağı açısından “doğru görünüyor”.


Daha sonraki bir röportajda Dr. McLaren Sahil Güvenlik'in bu iddiayı çürüttüğünü duydu ve dolandırıcılığın nedeni hakkında spekülasyon yaptı. “Belki de OceanGate'i açığa çıkarmak için yapılmıştır” dedi. “Kesinlikle yakınları kışkırtmayı amaçlıyordu.”

Röportajda federal soruşturmanın başkanı Neubauer, ekibinin tutanağın gerçekliğini reddetmesinin yanı sıra soruşturmanın onlarca yıldır yürüttüğü en karmaşık soruşturmalardan biri olduğunu da bildirdi. Durumu karmaşıklaştıran faktörler arasında felakete tanık olanların bulunmaması, çok sayıda yeni denizcilik teknolojisi, egzotik malzemeleri test etme ve elektronik cihazlardan veri çıkarma ihtiyacı ve felaketin Kanada açıklarında uluslararası sularda yer alması, yargı sorunlarına yol açıyor.


Dalışın kendisi komplikasyonları göstermektedir. OceanGate'in merkezi Everett, Washington'daydı ancak ana gemisi Polar Prince Kanada'dandı ve denizaltındaki beş kişi İngiltere, Pakistan, Fransa ve ABD vatandaşlarıydı.

Bu nedenle Sahil Güvenliğin soruşturmalarında çok sayıda ortağı var; yalnızca ABD Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu değil, aynı zamanda Kanada, Fransa ve Birleşik Krallık'taki benzer kuruluşlar da. Teşkilat, kaza mahallindeki enkazı toplamak için ABD Donanması'na güveniyor.

Neubauer, farklı açıların ve soruşturmacıların çeşitliliğinin, soruşturmanın bazı yönlerini beklenenden daha zor hale getirdiğini ve tamamlanma tarihini geciktirdiğini söyledi.

Soruşturma resmi olarak patlamanın duyurulmasından sonraki gün olan 23 Haziran'da başladı ve toplantı duyurusunda raporun bir yıl içinde hazır olması gerektiği belirtildi. Ancak Neubauer, kapsamlı bir raporun tamamlanmasının genellikle iki ila üç yıl sürdüğünü söylüyor. Titan soruşturmasının da muhtemelen aynı yolu izleyeceğinden şüpheleniyordu.

Gereken zaman ve çabaya rağmen Neubauer, bu tür araştırmaları takdir ettiğini çünkü bulguların düzenli olarak gemi güvenliğini artıran yeni yasa, kural ve düzenlemelere dahil edildiğini söyledi.


Bay Neubauer, Titan kurbanlarının arkadaşları ve aileleri için bu tür felaketlerin iyi bir tarafının da olduğunu bilmenin rahatlatıcı olabileceğini ekledi.

“Bu onu daha az acı verici hale getirmiyor” dedi. “Ama faydası olabilir.”
 
Üst