Adalet Bakanlığı, Abbott bebek maması tesisini araştırıyor

Leila

Global Mod
Global Mod
ABD Adalet Bakanlığı, Abbott Nutrition’ın geçen yılın başlarında sağlık sorunları nedeniyle kapanan ve uzun süreli ve yaygın bir bebek maması kıtlığına yol açan Michigan bebek maması fabrikasındaki operasyonlar hakkında soruşturma başlattı.

Bir Abbott sözcüsüne göre şirket soruşturmayı bir e-posta ile doğruladı, ancak “tamamen işbirliği” dışında herhangi bir bilgi sağlamadı.

Sturgis, Michigan tesisi, Gıda ve İlaç İdaresi’nin ürettiği bebek maması nedeniyle hastalanan bebeklerin üretim hatlarının yakınında zeminde su birikintileri de dahil olmak üzere özellikle sağlıksız koşullar bulduğunu tespit etmesinden sonra 2022’de ulusal dikkatleri üzerine çekti. FDA kayıtlarının gösterdiğine göre, ajans Şubat ayında şirketten Similac ve yaygın olarak bulunan diğer bebek mamalarını geri çağırmasını istedi. Abbott, fabrikadaki üretimi birkaç aylığına gönüllü olarak askıya aldı.

Pandemi ile ilgili tedarik zinciri sorunları nedeniyle bebek maması zaten yetersizdi, ancak Abbott’ın geri çağrılması durumu çok daha kötü hale getirdi. Kafası karışan ebeveynler, çocuklarını beslemek için ihtiyaç duydukları bebek maması için saatler harcadıklarını bildirdi. Mayıs ayına gelindiğinde Başkan Biden, bebek mamasını ABD’ye taşımak için askeri uçak kullanıyordu.

Soruşturma daha önce Wall Street Journal tarafından haber yapılmıştı. Adalet Bakanlığı yorum yapmaktan kaçındı.

Üç eyalette (Minnesota, Ohio ve Teksas) dört bebek, Eylül 2021 itibarıyla tehlikeli Cronobactor sakazakii bakterisine yakalandı ve bunlardan ikisi öldü. Sturgis fabrikasındaki üretim hatlarının yakınındaki alanı temizleyen FDA müfettişleri bakteri örnekleri bulsa da, FDA kayıtları bir bebekle ilişkili hiçbir türün tesisle doğrudan bağlantılı olmadığını gösteriyor.

Milletvekilleri, krizle ilgili duruşmalar düzenlediler ve FDA’nın, “yönetim ‘sayılara’ uymak için önemli bir baskı altında olduğu” için tesisin mikroorganizmalar içeren bir formül grubunu yok edemediğini iddia eden bir Abbott içinden birinin ihbarcı şikayetini boşa çıkarmasını tartıştılar.

Mayıs ayındaki bir Meclis duruşmasında, Dr. FDA’nın komiseri Robert Califf, ajansın tedarik zinciri krizini ele almakta yavaş olduğunu ve “yol boyunca optimumun altında kararlar” aldığını itiraf etti.

Ayrıca Sturgis fabrikasında, üretim alanlarının yakınında sızdıran bir çatı ve su birikintileri de dahil olmak üzere “şok edici” ve “son derece sağlıksız” koşulları tanımladı.

FDA, Eylül ayında verdiği yanıtın bir incelemesini yayınlayarak, formül arzı düşük kalsa bile ajansın tedarik zincirinde daha iyi bilgi teknolojisine ve şeffaflığa ihtiyacı olduğunu belirtti. doktor Califf, geçen ay yayınlanan ve daha güçlü yeni bir yönetişim yapısı çağrısında bulunan FDA’nın gıda bölümünün daha geniş bir incelemesini yaptırdı.

Glenn boğulma raporlamaya katkıda bulundu.