Achille Polonara, Macaristan'daki Italbasket takımının kaptanı. Röportaj: “Tümör kazanamayacak ve ben Paris'i istiyorum”

kunteper

Global Mod
Global Mod
Macaristan-İtalya'da (62-83, Azzurri Euro 2025 eleme grubundan kaçtı) Achille Polonara ilk kez milli takım kaptanlığı yaptı. Virtus Bologna'nın kanat oyuncusu 17 dakikada 10 sayı ve 4 asist kaydetti. «Rolün sahibi Nik Melli. Datome bana Türkiye'den sonra “Nik İtalya'ya dönüyor, şimdi sıra sende” dedi. Beni tuhaflaştırdı, hiçbir takımımda kaptanlık yapmadım. Bir süre böyle kaldım, “nasıl oluyor bunlar?”. Anti-doping testi sonucu keşfedilen testis tümörü nedeniyle ameliyat olan, bir dizi kemoterapiye maruz kalan, tüm saçlarını kaybeden ve korkunç mide bulantısı çeken Polonara yine de antrenmanlara devam etti. Aralık ayında sahalara dönüş Virtus-Tortonaseyircilerin uğultusu, ilk basketler, kendisini oyuncu değişikliği alanına çağıran ve “Achi, şimdi sıra sende” diyen antrenör Banchi'nin sesi, antrenör Pozzecco'nun haberler karşısında gözyaşları ve nasıl olduğunu öğrenmek için günlük çağrılar o yapıyordu. Ve şimdi kariyerimde ilk kez “Kaptanım” deme şansım var. Ve her şeyden önce: “İyiyim”.

Bu Macaristan-İtalya'dan önce hiç olmamıştı.

“Kariyerimde ilk kez kaptanım, bu doğru. Rolün sahibi Nik Melli. Datome bana Türkiye maçı sonrasında 'Melli İtalya'ya dönüyor, şimdi sıra sizde' dedi. Beni tuhaflaştırdı, hiçbir takımımda kaptanlık yapmadım. Bir süre böyle kaldım, 'nasıl kaptan oluyorlar?'”.

Bu zor ayların ardından neredeyse bir katarsis.

“32 yıldır hiç ameliyat olmadım. Ve bu bir tümördü. Umarım en kötüsü geride kalmıştır ama ben her zaman olumlu düşünmüşümdür.”

İyileşmiş sayılabilir mi?

“%100 hayır, altı ayda bir tomografi çektirmem gerekecek. Yılda birkaç kontrol. Ancak tümörün geri dönme ihtimali çok düşüktür. Kemoterapiden sonra tekrarlama şansı büyük ölçüde azalır. Sadece bir kür yaptım, 7 seans. İlk hafta her gün, ardından ertesi Salı ve bir sonraki Salı tekrar. Sabah 8'den akşam 3'e kadar mide bulantısını önlemek için kortizondan şişeye kadar sıvı enjekte eden bu küçük tüplere bağlıydım.”

Siz de o dönemde antrenman yapmayı denediniz mi?

“Bir mide bulantısı ile bir diğeri arasında denedim. Fiziksel olarak kendimi kötü hissettim, spor salonuna gittim, fiziksel çalışmalar yaptım ve bu zihinsel açıdan da geri dönmeme yardımcı oldu: Kendimi hiçbir zaman basketboldan, antrenman rutininden tamamen ayırmadım, sonunda öyle oldu esas” .

Psikolojik destek de aldınız mı?

“Hayır buna ihtiyacım yoktu. Beni, kendisini sakat oyunculara adayan Virtus antrenörü Emanuele Tibiletti takip etti. Onunla çalışmak için Bologna'da kaldım. Durumun hassas olduğunun farkındaydım ama hiçbir zaman yanlış yola başvurmadım ve olumsuzlukların beni sürüklemesine asla izin vermedim. Eşime, iki çocuğuma, anne babama, kardeşime teşekkür ediyorum.”

Kötü düşünceler mi?

“Kötü düşünceler evet ama öleceğimi hiç düşünmemiştim, doktorlar bu açıdan beni rahatlatmıştı. Düşüncelerim sadece basketbolla ilgiliydi; korkum tekrar oynayamamaktı.”

Tümörü keşfettikten sonra, ilk MR'da “işte burada” kelimesinden sonra yaptığınız ilk şey?

“İnternete baktım ve hikayesine baktım. Francesco Acerbi. İlk ziyaretimde hazırdım, her şeyi biliyordum ve o yazıda okuduğum her şey hikayeme mükemmel bir şekilde uyuyordu. Acerbi'nin tümörden sonra ikinci bir kariyere sahip olduğu da doğru, ki bu olağanüstü bir durum, hikayesi güven verici. Olay olduğundan beri patlamış gibi görünüyor, belki de içinde yeni bir zihinsel güç patlamıştı. Onun örneği bu dönemde benim için çok önemliydi.”

Döndüğünüzde attığınız ilk sepeti hatırlıyor musunuz?

“Tortona'ya karşı evet, çok güzeldi, bütün ailem stadyumdaydı. Banchi beni oyuncu değişikliği alanına çağırdığında rakip takım dahil tüm seyirciler alkışlamaya başladı. Weems of Tortona bana doğru koştu, bana sarıldı ve beni karşıladı. Rakiplerden ve rakip taraftarlardan büyük saygı gördüm. Pesaro'da da maviler Türkiye'ye karşı oynanıyordu, kendi bölgemde oynuyordum, birçok arkadaşım ve ailem vardı, çok güzeldi.”

En zor anınız neydi?

“Ameliyattan sonra kemoterapiye başlamak için beklemek zorunda kaldım. Yapıp yapmama konusunda kararsızdım ama bu arada takımın kazandığını gördüm ve orada olamamak, katkımı verememek beni üzdü. Sinir bozucuydu.”

Virtus Avrupa'da olağanüstü bir sezon geçiriyor, ligde daha çok zorlanıyorlar.

“Ancak şampiyonluğu da aynı derecede önemli görmeliyiz. Ben Euroleague'in emektarıyım, orada sizi motive eden 20 bin kişiyle arenalarda oynuyorsunuz. Daha sonra İspanya, Türkiye ve Litvanya'da şampiyonluklar kazandım ama İtalya'da üç final kaybettim: Scudetto'yu kazanmak için sabırsızlanıyorum.”

İtalya Paris Oyunlarına katılacak mı?

“Porto Riko'daki Olimpiyat öncesi maçı kazanmalıyız, Litvanya'yı yenmemiz gerekecek ve bu olmayacak. Üç yıl boyunca her maçı Sırbistan'da oynadığımız gibi oynamak zorunda kalacağız. Tokyo'dakiyle karşılaştırıldığında çok farklı bir olimpiyat olacak, orada olmak için can atıyorum.”

Burası Poz'un İtalya'sı.

“Pozzecco bu milli takımın ruhudur. Bana çok yakındı. Tümörümü öğrendiğinde ağlamaya başladı. Neredeyse her gün konuşuyorduk, Petrucci ve Malagò'nun da yaptığı gibi beni arayıp nasıl olduğumu sordu. Tüm basketbol dünyasından çok fazla sevgi gördüm.”

Sizce mavi Belinelli olası bir fikir mi?

“Beli 13 yıl NBA'de oynadı, çok büyük bir şampiyon ve inanılmaz bir sezon geçiriyor. Bu antrenörün kararı olacak ama aynı zamanda onun da kararı olacak. Her zaman milli takıma çok yakın oldu. Artık 20 yaşında değil, yakın zamanda küçük bir kız çocuğu dünyaya geldi. Bu, antrenörü ve ailesiyle birlikte vermesi gereken bir karar.”