Yeni veriler, salgının kökenlerini Wuhan pazarındaki rakun köpekleriyle ilişkilendiriyor

Leila

Global Mod
Global Mod
Katılım
8 Eki 2020
Mesajlar
3,740
Puanları
36
Uluslararası bir virüs uzmanları ekibi Perşembe günü Çin’in Wuhan kentindeki bir pazardan genetik veriler bulduklarını ve koronavirüsü orada satılık rakun köpekleriyle ilişkilendirdiklerini ve yüzyıldan beri en kötü salgının enfekte bir hayvanın kaçakçılığıyla tetiklenmiş olabileceğine dair kanıtlar eklediklerini söyledi. yasa dışı yaban hayatı ticareti yoluyla.

Genetik veriler, Çinli yetkililerin yeni bir virüs salgınıyla bağlantılı olduğu şüphesiyle pazarı kapatmasından kısa bir süre sonra, Ocak 2020’de Huanan Deniz Ürünleri Toptan Satış Pazarı içinde ve çevresinde alınan sürüntülerden alındı. O zamana kadar hayvanlar temizlendi, ancak araştırmacılar genellikle hayvan kafeslerini taşımak için kullanılan duvarları, yerleri, metal kafesleri ve arabaları sildi.

Analize katılan üç bilim insanı, koronavirüs için pozitif çıkan örneklerde, uluslararası araştırma ekibinin büyük miktarlarda da dahil olmak üzere rakun köpeğiyle eşleşen hayvan genetik materyali bulduğunu söyledi.

Virüsten ve hayvandan gelen genetik materyalin karmakarışık olması, bir rakun köpeğinin kendisinin enfekte olduğunu kanıtlamaz. Ve bir rakun köpeği enfekte olsa bile, hayvanın virüsü insanlara bulaştırdığı net olmayacaktı. Başka bir hayvan virüsü insanlara bulaştırmış olabilir veya virüs bulaşmış biri virüsü bir rakun köpeğine bulaştırmış olabilir.


Ancak analiz, rakun köpeklerinin – tilkilerle akraba olan ve koronavirüsü bulaştırabildikleri bilinen tüylü hayvanlar – virüsün genetik materyalinin bırakıldığı yerde genetik imzalar bıraktığını buldu. Bu kanıtın, virüsün vahşi bir hayvandan insanlara geçtiği bir senaryo ile tutarlı olduğunu söylediler.


Uluslararası araştırma ekibinin bulgularının tüm ayrıntılarını içeren bir rapor henüz yayınlanmadı. Analizleri ilk olarak The Atlantic tarafından bildirildi.

Korona salgını hakkında daha fazla bilgi

Yeni kanıtlar, ne zaman başladığı sorusunu çözmese bile, pandeminin kökenleri hakkındaki tartışmayı kesinlikle sarsacak.

Son haftalarda, koronavirüsün Wuhan’daki bir araştırma laboratuvarında ortaya çıktığını öne süren sözde laboratuvar sızıntısı teorisi, ABD Enerji Bakanlığı’nın yeni bir istihbarat değerlendirmesi ve Cumhuriyet Meclisi’nin yeni liderliğinin önderliğindeki duruşmalar sayesinde ilgi gördü. Temsilciler


Ancak piyasadan elde edilen genetik veriler, virüsün laboratuvar dışında vahşi hayvanlardan insanlara nasıl yayılmış olabileceğine dair şimdiye kadarki en somut kanıtlardan bazılarını sunuyor. Ayrıca Çinli bilim adamlarının, virüsün Huanan pazarında nasıl yayıldığına dair ayrıntıları doldurabilecek eksik bir kanıt hesabı sunduğunu da öne sürüyor.

Çalışmaya dahil olmayan Louisiana Eyalet Üniversitesi Sağlık Bilimleri Merkezi’nde virolog olan Jeremy Kamil, sonuçların “erken Kovid soylarını içeren pazardan alınan numunelerin vahşi hayvanlardan alınan DNA okumalarıyla kontamine olduğunu gösterdiğini” söyledi. “.

doktor Kamil, enfekte bir hayvanın pandemiye neden olduğuna dair kesin kanıt bulunmadığını söyledi. Ancak, “gerçekten yasadışı evcil hayvan ticaretine samimi bir şekilde ışık tutuyor” dedi.

Çinli bilim adamları Şubat 2022’de aynı pazar örneklerini inceleyen bir çalışma yayınladılar. Bu çalışma, numunelerin koronavirüs için pozitif olduğunu bildirmişti, ancak virüsün orada satılan hayvanlardan değil, pazarda alışveriş yapan veya çalışan enfekte kişilerden geldiğini öne sürdü.

Bir noktada, Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi ile ilişkili bazıları da dahil olmak üzere aynı araştırmacılar, piyasadaki sürüntülerden alınan ham verileri viral genetik dizilerin uluslararası bir arşivi olan GISAID’e gönderdiler. (Perşembe günü Çinli bilim adamlarına telefonla ulaşma girişimleri başarısız oldu.)


4 Mart’ta, Fransız Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi’nde evrimsel bir biyolog olan Florence Débarre, bir röportajda söylediği gibi, her zamankinden daha fazla sekansın ortaya çıktığını fark ettiğinde, Huanan pazarı hakkında bilgi almak için bu veritabanını rastgele araştırıyordu. Başlangıçta yeni veriler içerip içermedikleri konusunda kafası karışan Dr. Débarre onları bir kenara koydu, ancak geçen hafta tekrar oturum açtı ve bir ham veri hazinesi içerdiklerini gördü.

Virüs uzmanları, Şubat 2022 Çin raporunda varlığını öğrendiğinden beri piyasadan bu ham sekans verilerini bekliyordu. doktor Débarre, geçen yıl piyasaya kaynak olarak işaret eden bir dizi çalışma yayınlayan bir ekibin liderleri de dahil olmak üzere diğer bilim adamlarını alarma geçirdiğini söyledi.

Arizona Üniversitesi’nde evrimsel bir biyolog olan Michael Worobey’in de aralarında bulunduğu uluslararası bir ekip; Kaliforniya’daki Scripps Araştırma Enstitüsü’nden bir virolog olan Kristian Andersen; ve Sidney Üniversitesi’nden biyolog Edward Holmes, geçen hafta yeni genetik verileri toplamaya başladı.

Özellikle bir örnek dikkatini çekti. Huanan Pazarındaki belirli bir tezgaha bağlı bir arabadan Dr. Analize katılan bilim adamları, Holmes’un 2014 yılında ziyaret ettiğini söyledi. Bu ahır, bulunan Dr. Holmes, kafese alınan rakun köpeklerini kuşların olduğu ayrı bir kafeste barındırıyordu, tam da yeni virüslerin bulaşmasına elverişli türden bir ortam.

Araştırma ekibi, 2020’nin başlarında oradaki bir arabadan alınan sürüntünün virüsten ve bir rakun köpeğinden genetik materyal içerdiğini buldu.


Utah Üniversitesi’nde yeni analiz üzerinde çalışan bir virolog olan Stephen Goldstein, “Bu örneklerden en az birinde viral nükleik asit ile birlikte çok sayıda rakun köpeği nükleik asidi olduğunu nispeten hızlı bir şekilde bulabildik” dedi. . (Nükleik asitler, genetik bilgiyi taşıyan kimyasal yapı taşlarıdır.)

Uluslararası ekip, yeni verilerle karşılaştıktan sonra, dosyaları yükleyen Çinli araştırmacılara, çevrimiçi havuzun kurallarına uyarken işbirliği yapma teklifiyle ulaştı ve yeni analiz üzerinde çalışan bilim adamlarının dahil olduğunu söyledi. Bundan sonra GISAID dizileri kayboldu.

Bunları kimin kaldırdığı veya neden kaldırıldığı belli değil.

doktor Débarre, araştırma ekibinin daha önce hiç yayınlanmamış pazar örneklerinden bazıları da dahil olmak üzere daha fazla veri aradığını söyledi. “Önemli olan daha fazla veri olması” dedi.

Analize katılan bilim adamları, bazı örneklerin diğer hayvanlardan ve insanlardan alınan genetik materyalleri de içerdiğini söyledi. Analiz üzerinde çalışan Kanada’daki Saskatchewan Üniversitesi Aşılar ve Bulaşıcı Hastalıklar Örgütü’nden bir virolog olan Angela Rasmussen, insanların orada alışveriş yapması ve çalışması nedeniyle insan genomunun beklenebileceğini ve insan Kovid vakalarının virüsle bağlantılı olarak ortaya çıktığını söyledi. pazar.

ayrıca dr Goldstein, “Enfekte bir hayvanımız yok ve bu standda enfekte bir hayvan olduğunu kesin olarak kanıtlayamayız” uyarısında bulundu. piyasada bulunacağı dosyalanmıştır. Ekibin hala verileri analiz ettiğini ve bir rapor yayınlamadan önce analizlerini yayınlamaya niyetlerinin olmadığını söyledi.

“Fakat” dedi, “şu anda piyasadaki hayvanlardan numune alınmadığına göre, bu umabileceğimiz kadar iyi.”
 
Üst