Wyoming, kürtaj haplarını yasaklayan ilk eyalet oldu

Leila

Global Mod
Global Mod
Katılım
8 Eki 2020
Mesajlar
3,740
Puanları
36
Tamamen yasak olan eyaletlerde, tıbbi kürtaj zaten yasaklanmıştır çünkü bu yasaklar zaten her türlü kürtajı yasaklamaktadır.

Bir Cumhuriyetçi olan Wyoming’den Vali Mark Gordon, kürtajı yasaklayan daha geniş bir önlemin imzası olmadan yasalaşmasına izin vereceğini söylediği gün, o eyaletin kürtaj hapı yasağını imzaladı. Pazar günü yürürlüğe giren bu yasa, kürtajı hemen hemen her koşulda yasaklayacak ve kürtaj yaptırmayı suç sayacak.

Bay Gordon, Cuma gecesi Wyoming Dışişleri Bakanı’na yazdığı bir mektupta, “Açık fikirli hareket ettim ve bu yasa tasarılarının yasalaşması için çok dua ettikten sonra,” diye yazdı.

Amerika’daki kürtaj sorunları hakkında daha fazla bilgi

Bay Gordon mektupta, Wyoming milletvekilleri tarafından yürürlüğe giren önceki bir kürtaj yasağıyla ilgili devam eden bir yasal mücadelede işleri karmaşık hale getireceğinden korktuğu için daha geniş kürtaj yasağına imza atmadığını söyledi.

Daha geniş yasak aynı zamanda tıbbi kürtajı da yasaklıyor ve kürtaj haplarını yasaklayan önlem, esas olarak tıbbi kürtaj sağlayanlara ek cezaların eklenmesiyle sonuçlanacak.


Her iki yasaya da kürtaj sağlayıcıları tarafından mahkemede hızlı bir şekilde itiraz edilmesi muhtemeldir ve yasal zorluklar devam ederken yasakların yürürlüğe girmesini engellemeye çalışacaklardır. Daha önce yürürlüğe giren bir kürtaj yasağı, sağlayıcıların ve diğerlerinin, yasanın Wyoming Anayasası’nın sağlık hizmeti kararlarından özgürlük garantisini ihlal ettiği iddiasıyla dava açmasının ardından mahkemeler tarafından şimdiye kadar engellendi. Yeni yürürlüğe giren kürtaj yasağı, kürtajın sağlık hizmeti olmadığını ilan ederek bu anayasal hükmü atlatmaya yönelik bir girişimdir.

Wyoming’in kürtaj hapı yasası 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek ve “kürtaj yaptırmak veya gerçekleştirmek amacıyla herhangi bir ilacı reçete etmeyi, dağıtmayı, satmayı veya kullanmayı” yasa dışı kılacak. Bu yasayı ihlal etmekten suçlu bulunan doktorlar veya diğerleri, altı aya kadar hapis ve 9.000 dolar para cezası ile cezalandırılabilecek bir kabahatle suçlanacak. Kanun özellikle hamile hastaların ücret ve cezalardan muaf olduğunu belirtmektedir.

Wyoming’in kürtaj hizmeti veren tek bir kliniği vardır: Jackson’daki Kadın Sağlığı ve Aile Bakımı Kliniği. Cerrahi prosedür değil, sadece tıbbi kürtaj sunar.

Tasarının önceki sürümlerinde belirli ilaçlara yer verilmişti: mifepriston ve bunun iki markalı versiyonu ve tıbbi kürtaj rejiminde kullanılan ikinci ilaç olan misoprostol.

Ancak doktorlar, özellikle misoprostolün hamile hastaların başarılı bir şekilde doğum yapmasına yardımcı olmak da dahil olmak üzere başka birçok tıbbi kullanıma sahip olduğuna dikkat çekerek itiraz ettiler. Doktorlar, eczacıların herhangi bir ilacı stoklamaktan korktuklarına dair endişelerini dile getirdi ve bazı Cumhuriyetçiler, kürtaj ilaçlarının adlarının yasayı atlatmak için kolayca değiştirilebileceğini söyledi. Sonuç olarak, nihai dil, belirli ilaçlardan bahsetmeden kürtaj için ilaç kullanımını yasaklayacak şekilde genişletildi.


2023’te tıbbi kürtajı yasaklamayı amaçlayan en az üç yasa daha çıkarıldı. Iowa’da yasa tasarısı yasama oturumu bitmeden oylamaya gitmedi ve Demokratik bir eyalet olan Hawaii’de yasa tasarısı pek olası görünmüyor.

Halihazırda kürtajı yasaklayan bir eyalet olan Teksas’ta çıkarılan bir yasa tasarısı, Teksas hastalarının eyalet dışı kürtaj hizmetlerini öğrenmesini veya bunlara erişmesini zorlaştırmak da dahil olmak üzere haplara tüm erişimi kesmek için tasarlanmış birçok hüküm içeriyor. Yasa, o eyaletteki herhangi bir kişi veya yerden herhangi bir şekilde kürtaja neden olan bir ilacın üretilmesini, dağıtılmasını veya sağlanmasını yasa dışı kılacaktır.

Ayrıca, “herhangi bir kişinin çabasını destekleyen veya kolaylaştıran herhangi bir İnternet web sitesi, platform veya diğer etkileşimli bilgisayar hizmeti için bir alan adı oluşturmayı, düzenlemeyi, yüklemeyi, yayınlamayı, barındırmayı, sürdürmeyi veya kaydetmeyi” yasadışı hale getirecektir. kürtaj kaynaklı ilaç.”

Birçok hasta, tıbbi kürtajlar hakkında bir bilgi deposu olan Plan C gibi web sitelerinden kürtaj seçeneklerini öğrenir. Ve kürtaj yasağı olan eyaletlerde giderek artan sayıda hasta, hapları Hindistan’dan herhangi bir eyalete gönderen Avrupa merkezli bir hizmet olan Aid Access gibi teletıp web siteleri aracılığıyla hapları ayarlıyor ve bunu yapan birkaç Amerikan hizmetlerinden biri olan Hey Jane. kürtajın yasal olduğu ve ilaçları posta yoluyla alabilecekleri bir ülkeye seyahat eden hastalara hap sağlamak.

Kürtaj haklarını savunan bir araştırma grubu olan Guttmacher Enstitüsü’ne göre, Wyoming ve kürtajın tamamen yasak olduğu eyaletlere ek olarak, 15 eyalet tıbbi kürtaja erişime kısıtlamalar getirdi. Bu kısıtlamalar, ilacın bir doktor tarafından sağlanmasını zorunlu kılmaktan, hastanın bir doktorla yüz yüze görüşmesini zorunlu kılmaya kadar uzanır. Teksas ve Arizona da dahil olmak üzere birçok eyalet kürtaj haplarının nakliyesini yasakladı ve en az üç eyalet daha bu yıl hapların nakliyesini yasaklayan yasa tasarıları çıkardı.


Devlet politikası analisti Elizabeth Nash, “Kürtaj karşıtı aktivistler, 12 eyaletteki mevcut kürtaj yasaklarına ve diğer iki eyaletteki erişim eksikliğine rağmen, hastaların hala kürtaj hapları alabildiğini kabul ettikleri için, tıbbi kürtaja erişimi daha da yasaklama çabaları görüyoruz” dedi. Guttmacher enstitüsü için. “Artık kürtaj karşıtları, haplara erişimi daha da kısıtlamak için mahkemelere, başsavcılara ve eyalet yasama organlarına başvurdu.”

Kadın sağlığı örgütü Dobbs – Jackson’ın ulusal kürtaj haklarını sona erdirdiği kararından bu yana yeni seçilen yasama meclislerinin ilk kez toplandığı Ocak ayından bu yana, ülke çapında eyaletlerde kürtajla ilgili 500’den fazla yasa tasarısı önerildi.

Demokratik parlamentoların güçlü – hatta beklenmedik – çoğunluğa sahip olduğu bazı eyaletler, kürtaj korumasını güçlendirmek için harekete geçiyor. Minnesota’da, Yasama Meclisinin gelecekteki milletvekillerinin ve valilerin bu korumaları sulandırmasını zorlaştıran 2023’teki ilk yasa tasarısı Ocak ayında bir Demokrat olan Vali Tim Walz tarafından imzalandı. Michigan’da milletvekilleri kürtaj yasağını kaldırdılar ve bir Demokrat olan Vali Gretchen Whitmer’ın bunu imzalaması bekleniyor.

Ancak yeni yasa tasarılarının çoğu kürtaja erişimi kısıtlamayı hedefliyor. Ve şimdi birkaç eyalet yasama oturumlarını tamamlarken, faturalar valilerin masalarında bitiyor.

Wyoming’in diğer yeni yasası Life Is a Human Rights Act uyarınca, kürtaj yapmak veya kürtaj ilaçları uygulamak ağır bir suç olarak kabul edilecek ve beş yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak ve doktorların lisansları iptal edilecek. Kanun, tecavüz, ensest ve hamile hastanın yaşamı veya sağlığına yönelik ciddi riskler için dar istisnalar dışında kürtajı yasaklamaktadır.


Eyalet yetkilisi Rachel Rodriguez, “Diğer eyaletler, Kuzey Kore ve Çin’in insanlık dışı yasalarıyla karşılaştırılabilecek aşırı bir kürtaj gündemini zorlarken, Wyoming, yaşamın bir insan hakkı olduğunu onaylayan ve kadınların gerçek desteğini almasını sağlayan yaşam yanlısı bir eyalettir” dedi. – Tasarının sponsoru Williams.

Yasanın, mahkemenin anayasaya uygunluğuna itiraz etmesi nedeniyle askıya alınan mevcut bir yasağı değiştirmesi amaçlanıyor. Bununla birlikte, bunun Wyoming Yüksek Mahkemesinin eylemlerini nasıl etkileyeceği henüz görülmedi.

Söz konusu olan, sağlık hizmetlerinin tanımıdır: Wyoming Anayasası uyarınca, bölge sakinleri kendi sağlık hizmetleri kararlarını verme hakkına sahiptir. Yani yeni yasa kürtajın bir sağlık hizmeti olmadığını belirtiyor.

Yeni yasa, “Kürtaj sağlık hizmeti değil, doğmamış bir çocuğun yaşamının kasıtlı olarak sona erdirilmesidir” diyor. “Kürtaja yasaklamak da dahil olmak üzere makul ve gerekli kısıtlamalar getirmek Wyoming Eyaletinin yetkisi dahilindedir.”
 
Üst