Uzun ömürlü yapışık ikizler Lori ve George Schappell 62 yaşında hayatını kaybetti

Leila

Global Mod
Global Mod
Kafatasları kısmen kaynaşmış ancak bağımsız yaşamlar sürdürmeyi başaran yapışık ikizler Lori ve George Schappell, 7 Nisan'da Philadelphia'da hayatını kaybetti. 62 yaşındaydılar.

Hastanede öldüğü cenaze evi tarafından herhangi bir sebep gösterilmeden duyuruldu.

Dr. Mayo Clinic'te cerrahi profesörü olan ve altı yapışık ikiz çiftini (hiçbiri uçtan yapışık olmasa da) ayıran ekiplerin bir parçası olan Christopher Moir, Schappell'lerden biri öldüğünde diğerinin oldukça hızlı bir şekilde öldüğünü söyledi. .

“Siyam ikizleri kan dolaşımını paylaşıyor” dedi. “Yani eğer bağlantılarını bir şekilde koparmazsanız, bu kesinlikle ölümcül ve sürdürülemez bir süreçtir.”

Schappell'ler kafalarından yapışık kraniyopagus ikizleri olarak doğduklarında beklenenden çok daha uzun yaşadılar; bu nadir bir olaydı. Guinness Dünya Rekorları tarafından tüm zamanların en eski ikinci yapışık ikizleri olarak adlandırıldılar.

Alnının yanlarından birbirine bağlıydılar ve zıt yönlere bakıyorlardı. Lori fiziksel olarak sağlıklıydı ve spina bifida hastası olan George'u tekerlekli bir tabureye itti. George kadın olarak doğdu ve 1990'larda country şarkıcısı Reba McEntire için adını Reba olarak değiştirdi, ancak daha sonra trans erkek olarak tanımlandı.

Bağımsız insanlar oldukları konusunda kararlıydılar.

Lori, 1997'de kısa bir ITV belgeselinde “Biz vücudun belirli bir bölgesinde doğan iki insanız” dedi. “Bu doğuştan gelen bir durumdur ve insanların bunu anlamayı öğrenmesi gerekir.” Bunu gördüklerinde” -sargılı kafalarını işaret etti- “tüm gördükleri bu.”

Şöyle ekledi, “Reba ve benim bundan daha fazlasını sunabiliriz. “Hepiniz bunu aşın, aşın ve birbirimizi tanıyın.”

Lori 1990'larda bir hastanenin çamaşırhanesinde çalışıyordu ve bowling oynamayı seviyordu.

George, Amerika Birleşik Devletleri'nde ve yurtdışında country müziği icra etti; 1997'de En İyi Yeni Country Sanatçısı dalında Los Angeles Müzik Ödülü'nü kazandı; ve Greg Kinnear ve Matt Damon'un yapışık ikizleri canlandırdığı, Bobby ve Peter Farrelly'nin komedisi Stuck on You'nun (2003) kapanış jeneriğinde “The Fear of Being Alone” şarkısını söyledi.

Schappell'ler filmde teknik danışman olarak işe alınmıştı, ancak Farrelly'ler Reba'nın müzikal yeteneklerini öğrendiğinde, Los Angeles Times'ın haberine göre Bayan McIntire'ın 1996'da kaydettiği “The Fear of Being Alone” şarkısının kendi yorumunu eklediler. Reba Schappell ayrıca şarkının videosunu da hazırladı.

Reba, 2002'de The Jerry Springer Show'a çıktı ve “Dr. Bay Springer'ın 1995'te yazıp kaydettiği bir şarkı “Talk”. Gösteri sırasında seyirciler ayağa kalkıp alkışladılar.

Birbirlerine çıkarları için alan verdiler. Reba 2006'da BBC Radyo'ya şunları söyledi: “Şarkı söylediğimde Lori başka bir hayran gibi, tek farkı sahnede benimle birlikte olması (dikkatin dağılmasını azaltmak için üzerini bir battaniyeyle örtüyor).”

Springer programında ikizler, Lori'nin erkeklerle çıktığını fark etti ve lojistik konusunu tartıştılar.

Lori'nin randevuları sırasında Reba şunları söyledi: “Aklımda orada değildim. Fiziksel olarak oradaydım. Hiçbir şeye bakmadım, hiçbir şey söylemedim.”

Lori ekledi, “Onun orada olduğunu gerçekten unutuyorsun.”

Lori, erkekler konusunda ancak bu kadar ileri gittiğini söyledi: “Sarılmak ya da öpmek dışında hiçbir konuda bundan daha ileri gitmeyeceğim.” Düğün gecemde bekaretimi vereceğim.”

Erkeklerle çıkan Lori, “Daha önce de yakınlık paylaşmıştım” diye ekledi.

18 Eylül 1961'de West Reading, Pensilvanya'da Franklin ve Ruth Schappell'in sekiz çocuğundan ikisi olarak dünyaya geldiler. Doktorları onlara bir yıl daha yaşama hakkı verdi.

Lori, 2002'de Los Angeles Times'a “Sonra ikiden fazla ya da üçten fazla yaşayamayacağımızı fark etti” dedi. “Her yıl yanılmıştı. Geçen gün, 'Eğer şimdi bizi görebilseydi, 41 yaşındaydık ve hâlâ burada olurduk' dedik.

2005 New York Magazine makalesine göre ikizler, küçük yaşlardan itibaren Reading'de zihinsel engellilere yönelik bir tesise yerleştirildi.

2000 yapımı “Yüz Yüze: Schappell İkizleri” belgeselinin yönetmeni Ellen Weissbrod telefonda şöyle konuştu: “Zaten geri zekalı olmadıkları için oradaki bakıcıların yatak yapmalarına ve diğer çocukları beslemelerine yardım ettiler.”

Schappell'ler, Pennsylvania Valisi Dick Thornburgh'un karısı Ginny Thornburgh ile tanıştıkları 1980'lere kadar 20 yıldan fazla bir süre kurumsallaştı. Bayan Thornburgh bir engellilik aktivistiydi ve Vali Thornburgh, gelişimsel engelli insanlara yönelik bazı devlet tesislerini kapattı.

Bayan Thornburgh, Vali Thornburgh'un eski basın sekreteri Paul Kritchlow aracılığıyla Schappell'lerle ilgili anılarını paylaştı ve Schappell'lerle yapılan görüşmelerden onların zihinsel engelli olmadıklarının ve tesise ait olmadıklarının açıkça anlaşıldığını söyledi. Tesisin papazı ile konuştu ve onların Reading'deki yaşlılar konutlarına yerleştirilmesine yardımcı oldu.

Bayan Thornburgh daha sonra onları Harrisburg'daki valinin konutunda öğle yemeğine davet etti. Ayrıca kendisini evinde ziyaret etti.

Babaları tarafından hayatta kaldılar; kız kardeşleri Denise Schappell, Brenda Zellers ve Patti Cahill; ve kardeşleri Rodney, Dennis ve Gregory. Annesi 2019'da öldü.

Schappell ikizleri asla ameliyatla ayrılmak istemediklerini ve ayrı doğmayı istemediklerini söyledi.

Lori, ITV'ye şunları söyledi: “Ebeveynlerimiz bize, onların ne dediğini daha iyi bilecek ve anlayacak yaşa geldiğimiz günden itibaren, Tanrı'nın bunu bir nedenden dolayı yaptığını öğretti.”