Tarih öncesi amfibi atası, adını Kurbağa Kermit'ten almıştır

Leila

Global Mod
Global Mod
Bunlardan biri, 270 milyon yıl önce, şu anda Teksas olan bölgenin yağmurla ıslanmış topraklarında sürünerek, muhtemelen hızlı hareket eden böceklerle besleniyordu. Diğeri ise kendisini banjo çalan gezgin bir haber spikeri ve Kurbağa Kermit olarak bilinen Bayan Piggy'nin gönülsüz arkadaşı olarak milyonlara sevdirdi.

Artık bir isim paylaşıyorlar.

Perşembe günü bilim insanları, günümüz amfibilerinin yeni tanımlanan atasına kurbağa Kermit'in onuruna Kermitops gratus adını verdiklerini duyurdular.

Ph.D. Calvin So, “Rainbow Connection” şarkısını söyleyemese veya mesajı iletemese de, semender benzeri türün sevilen Muppet'a çarpıcı bir benzerlik taşıdığını söyledi. Adlandırmaya yardımcı olan George Washington Üniversitesi Biyolojik Bilimler Bölümü öğrencisi.

Göz yuvasındaki kemiklerin birleşimi ona Kermit'inki gibi “böcek gözlü bir görünüm” kazandırdı ve hafif çöküntülü, üç santimetre uzunluğundaki fosilleşmiş kafatasının Kermit'in utangaç sırıtışı Mx'i anımsatan “çarpık bir gülümsemeye” sahip olduğu ortaya çıktı. Öyle dedim.

Mx, “Gerçekten Kermit'in bize gülümsediğini hissettik” dedi. Linnean Society Zooloji Dergisi'nde perşembe günü yayınlanan yeni türü anlatan makalenin baş yazarına göre. Bu isim, “Kermit” ile Yunanca yüz anlamına gelen “-ops” ekinin birleşiminden oluşuyor.

Fosilleşmiş kafatası 1984 yılında Teksas'taki Kemp Gölü yakınlarında ortaya çıkarıldı. Öyle dedim. Mx'den biri olan 2021 yılına kadar Washington'daki Smithsonian Ulusal Doğa Tarihi Müzesi koleksiyonlarındaydı. So'nun ortak yazarları Arjan Mann ve diğer bazı paleontologlar bunu fark ettiler ve bunun yeni bir tür, Mx olabileceğini fark ettiler. Öyle dedim.

Mx. Buna göre burnun kafatasının arkasından daha uzun olması, bu türün diğer fosil amfibilerinden çok farklıydı. Şekil, türün yiyecek için hızlı hareket eden böcekleri (Mx) yakalamada özellikle iyi olmasını sağlamış olabilir. Öyle dedim.

“O dönemdeki amfibi çeşitliliği hakkındaki bilgimizi genişletiyor” dediler. Ve adı Mx. Bu şekilde söylendiğinde, insanların dinozorlar dışındaki tarih öncesi canlılara olan ilgisini artırabilir.

Mx, “Dikkat çekmek ve insanların bilim ve fosillerle etkileşimini değiştirmek istedim” dedi. Öyle dedim. “Çok daha fazla insanın amfibilerin kökenlerini araştırmaya gerçekten dahil olması gerçekten harika olurdu, çünkü bu, hayat ağacının henüz tam olarak anlaşılmayan bir alanı.”

Bu tür, ünlü bir isimle belirsizlikten ortaya çıkan en son bilimsel keşifti.

Geçen yıl, bir Alman araştırma enstitüsünde bazı bakteriyel bileşiklerin mantarları öldürdüğünü keşfeden bilim insanları, gerilim dizisi “John Wick”teki başrol oyuncusu Keanu Reeves'in onuruna ona Keanumycine adını verdiler.

Bilim insanları böceklere Arnold Schwarzenegger ve RuPaul'un adını verirken, Londra Doğa Tarihi Müzesi'ne göre bir dinozor türüne JK Rowling'in Harry Potter serisinden Hogwarts Okulu onuruna Dracorex hogwartsia veya Hogwarts'ın Ejderha Kralı adı verildi.

Muppet'lar da ilham kaynağı oldu. Müze, bir trilobite huysuz ikili Statler ve Waldorf'un, tüplerde yaşayan bir örümceğe ise Gonzo'nun adının verildiğini söyledi.

Mx'e rağmen. Yeni türler konusunda çok heyecanlıydılar ve Muppet'ların her zaman büyük bir hayranı olmadıklarını söylediler. “Şahsen” dedi Mx So, “Bazı Muppet'ların biraz korkutucu olduğunu düşündüm.”