Seagrass: Deniz yüzeyinin hemen altında güçlü bir iklim çözümü

Leila

Global Mod
Global Mod
Katılım
8 Eki 2020
Mesajlar
3,820
Puanları
36
Kıyıları güçlendirebilir, dönen dalgaların gücünü kırabilir, balıklara, kabuklu deniz hayvanlarına ve göçmen kuşlara barınak sağlayabilir, suyu temizleyebilir, dünyadaki karbondioksitin yüzde 5’ini depolayabilir ve okyanuslara oksijen pompalayabilir, bunun mümkün olmasına kısmen yardımcı olurlar. bildiğimiz gibi dünyadaki yaşam.

Bu mucize makineler en son parlak teknolojik buluş değil. Aksine, doğanın en eski çiçek kreasyonlarından biridir: deniz otları. Antarktika hariç her kıtanın kıyılarına demirlemiş olan bu bitkiler (ve filizlenen, çiçek, meyve ve tohum oluşturanlar algler değil bitkilerdir), halihazırda gezegendeki en güçlü ancak habersiz iklim çözümlerinden biridir.

Deniz çayırı restorasyonu, kıyı topluluklarının hem emisyonları yakalayarak hem de etkilerini azaltarak iklim değişikliğini ele almak için kullanabilecekleri bir araçtır. Bu, Haberler konferansı A New Climate için Güney Kore’nin Busan kentinde Perşembe ve Cuma günü iş dünyası, akademik, kültürel ve siyasi liderlerin bir araya gelmesinde tartışılacak konulardan biri.


Dünyanın dört bir yanında bilim adamları, STK’lar ve gönüllüler, deniz çayırı yataklarını eski ihtişamlarına kavuşturmak için, hasar gördüklerinde veya yok olduklarında geride kalan çorak, çamurlu topraklardan çok daha geniş ve görkemli bir şeye dönüştürmek için çalışıyorlar.


Virginia’da, Birleşik Krallık’ın bazı bölgelerinde ve Batı Avustralya’da, diğerlerinin yanı sıra, deniz çayırı yatakları, kendini işine adamış araştırmacıların ve vatandaş bilim adamlarının yardım elleriyle geri dönüş yapıyor. Daha temiz su, daha istikrarlı kıyılar ve orada gelişen hayvanlar ve diğer organizmaları getiriyorlar. Ancak savunucuları, deniz yosununun hak ettiği ilgiyi görmediğini söylüyor.

Tam olarak ne kadar deniz çayırının kaybolduğunu bilmek imkansız çünkü bilim adamları başlangıçta ne kadar olduğunu bilmiyorlar.

Küresel kıyı ekosistemlerinin yalnızca yaklaşık yüzde 16’sı bozulmamış kabul ediliyor ve deniz çayırları en çok etkilenen ekosistemler arasında yer alıyor. Woods Hole Oşinografi Enstitüsü’nde deniz kimyası ve jeokimya alanında yardımcı bilim insanı olan Matthew Long’a göre, son birkaç on yılda dünyadaki deniz çayırlarının tahminen üçte biri kayboldu. “Küresel olarak, her 30 dakikada bir futbol sahası deniz çayırı kayboluyor” dedi Dr. Long, “ve her yıl artan bir oranda yaklaşık yüzde 5 ila 10 kaybediyoruz.”

Dr. Uzun. Ancak yerel stresörler de, esas olarak tarımsal akış ve kanalizasyondan kaynaklanan besin kirliliği ve ardından deniz otu gibi diğer bitkileri (bu süreç adı verilen bir süreç) kalabalıklaştıran müteakip alg çiçeklenmeleri ve ölümleri şeklinde, bunların ölmelerinde rol oynamıştır. ötrofikasyon). ve sonra ayrışırken (hipoksi) sudaki tüm oksijeni emer.


İklim değişikliğinin etkileri ve artan insan istilası son yıllarda deniz çayırı kaybını hızlandırmış olsa da, bu yeni bir tarih değil.

Virginia’nın doğu kıyısında, Ağustos 1933’te, yıkıcı bir hastalık ve aşırı deniz tarağı hasadı sonrasında şiddetli bir fırtına, bir zamanlar geniş deniz çayırı yataklarını yok etti. (Deniz otu bir deniz yosunu türüdür.) Doğa Koruma Ajansı’nın Volgenau Virginia Sahil Koruma Alanı’nda bilim adamı olan Bo Lusk, onlarca yıldır kıyının okyanus tarafında hiç deniz otu bulunmadığını, ancak bir kısmının kıyının kapladığı kısmında kaldığını söyledi. Chesapeake Körfezi tarafından.

doktor Bölgede büyümüş olan Lusk, çocukken, kıyıların hayatla dolup taştığını hatırlayan büyükannesinden deniz yosunundan yapılmış yemyeşil halılarla ilgili hikayeler duymuş. Ancak daha sonra, 1997’de, birisi deniz kıyısında, muhtemelen Maryland’den güneye sürüklenen ve Virginia’daki misafirperver bir mahalleye yerleşen tohumlardan bazı deniz yosunu parçaları gördüğünü bildirdi.

Virginia Deniz Bilimleri Enstitüsü’nden bir bilim adamı olan Robert J. Orth, birkaç yıl süren deneylerden sonra, deniz çayırını eski haline getirmek için dünya çapında kullanılan yöntemlere benzer oldukça başarılı bir yöntem geliştirdi: İlkbaharda, bilim adamları ve yüzlerce gönüllü, onları yazın sayın ve işleyin ve sonbaharda tortuya ekin.


Volgenau Virginia Sahil Koruma Alanı’nda restorasyon çalışmalarının başladığı 2003 yılından bu yana, bilim adamları ve diğerleri yaklaşık 600 dönüm tohum ektiler ve Dr. Lusk ise 10.000 hektar deniz otu ile kaplıdır. Rezervin yöneticisi Jill Bieri, Nature Conservancy’nin bu restorasyon çabalarına dayanarak deniz çayırı için ilk doğrulanmış mavi karbon kredilerini satmayı umduğunu söyledi.

Ancak, Virginia Projesi’nin başarısının dünya çapında tekrarlanması zor olmuştur. “Bunu her yerde yapamazsınız,” dedi Dr. Lusk. “Doğa Koruma, bu arazi koruma çalışmasına 50 yıl önce başlamasaydı ve onu korumak için kıyının bazı kısımlarını satın almasaydı, muhtemelen şu an sahip olduğumuz su kalitesine sahip olmayacaktık ve bu da başarılı olmayacaktı. “

Seagrass’ı eski haline getirmenin onlarca yıllık bir çaba gerektireceğini söyleyen Dr. Lusk. Galler’deki Swansea Üniversitesi’nde yaşam bilimleri doçenti ve deniz çayırı restorasyonu üzerinde çalışan bir Birleşik Krallık STK’sı olan Project Seagrass’ın kurucusu ve bilimsel direktörü Richard Unsworth, çalışmanın önemli bir kısmının bir ekosistem haline getirdiği uzun vadeli vaat olduğunu söyledi. deniz çayırları, aynı zamanda topluluktaki insanlar.

“Balıkçıların eylemleri, tekne sahiplerinin görüşleri, su kalitesiyle ilgili sorunlar – bunların hepsi karmaşık bir sosyo-kültürel durumun parçası olabilir ve uzun vadede bu inanılmaz bir başarı olacaktır, ancak bu yavaş bir süreçtir. ‘t it.” , bir şeyi ektiğiniz ve sonra sakladığınız yer,” dedi Dr. Değersiz.


Milyonlarca tohumun toplanması ve ekilmesi çok fazla çalışma gerektirdiğinden, toplum katılımı, deniz çayırının başarılı olması için gerekli bir bileşen olmuştur. Seagrass Projesi için bu aynı zamanda, araştırmacıların tam olarak haritalanacak deniz çayırlarının kapsamını ve türlerini anlamalarına yardımcı olmak için kullanıcıların vahşi doğadaki deniz çayırlarının fotoğraflarını (daha sonra bilim adamları tarafından incelenir) yüklemelerine olanak tanıyan Seagrass Spotter adlı bir web sitesi ve uygulama geliştirmek anlamına geliyordu. küresel deniz çayırı haritalaması oldukça düzensiz olduğundan dünya.

Ancak, haritanın iyi bir şekilde çıkarıldığı bir yer, Batı Avustralya’nın ücra bir kıyı şeridi olan Shark Bay’dir; burada on farklı çayırdan gelen deniz çayırı aslında sadece bir bitkiydi ve muhtemelen dünyanın en büyüğüydü.

Batı Avustralya Üniversitesi’nden evrim biyoloğu Elizabeth Sinclair, Seagrass’ın orada yetiştiğini ve 3000 yıldan fazla bir süredir bitki maddesinde ve ayrıca tortuda karbon topladığını söyledi.

Ancak bir tahmine göre, 2010-11’deki aşırı okyanus sıcak hava dalgası sırasında, deniz çayırı örtüsünün (kumun üzerinde görülebilen) yaklaşık üçte biri öldü ve dokuz milyon tona kadar karbon saldı.

Son on yılda, Dr. Sinclair ve meslektaşları, bilim adamlarının ve korucu olarak çalışan Avustralya Yerlileri olan Malgana halkının ve Malgana halkının yardımı olmadan, deniz çayırını – doğal olarak geri döndüğü ve bir daha asla meydana gelme ihtimalinin düşük olduğu yerler – üzerinde çalıştılar.


Artan sıcaklıklara ve değişen okyanus kimyasının tam iyileşmeyi imkansız hale getirmesine rağmen, çalışmanın hala değerli olduğunu söyleyen Dr. Lusk, ister Virginia kıyılarının dolambaçlı su yollarında, ister Galler’in kayalık kıyılarında veya Batı Avustralya’nın uçsuz bucaksız geniş koylarında olsun.

“Bunu yapmamız için pek çok mantıklı neden var” dedi Dr. Lusk. “Karbon depolama harika, kıyı savunması ve diğer tüm şeyler harika ve bunu kafanızda bilebilirsiniz, ancak suya girip gerçekten bu sistemde biraz zaman geçirene kadar duygusal bir bağlantınız yok.

“Karbon depolanmasaydı böyle devam ederdim. Orada olmak doğru hissettiriyor.”
 
Üst