Lusia Harris, unutulmuş basketbol kraliçesi

kunteper

Global Mod
Global Mod
Dikiz aynası. Kullan onu. Arkadan gelenlerle çarpışmayı önlemeye yardımcı olur. Geçmişteki gibi. Şöyle uyarıyor: “Aynadaki nesneler göründüklerinden daha yakındır.” Evet, öyleyse neden bunu hayatta da kullanmıyorsunuz? İleriye bakmak önemli, yeniyi keşfetmeye, geliştirmeye hizmet ediyor. Her şey yeni, havalı, güzel. Orijinal, benzersiz, daha önce görülmemiş.

«Emanuela Audisio'nun ücretsiz haber bülteni S-Sprint'e abone olun»

Basketbol oynamada olağanüstü olan bir Yankee kızının olduğunu bileceksiniz, adı Caitlin Clark, o Indiana Fever takımıyla kadınların Pro Ligi olan Wnba'ya (Kadınlar Ulusal Basketbol Birliği) yeni katıldı. O basketbolun Wonder Woman'ı, üniversite basketbolu tarihinde hiç kimse onun kadar gol atamadı, erkekler arasında bile. Amerika Caitlin için çıldırdı ve izleyicileri de öyle: 18,9 milyon seyirci onun College of Iowa'daki şampiyona finalinde oynadığı maçı izledi, ancak bu maçı rakip takım kazandı. TV hakları konusunda da hızla yükselen rakamlarla Wnba, sözleşmeyi yeniden müzakere etmeyi planlıyor. Clark Etkisi'nin değeri 200 milyon dolar. Amerikan kadın futbol ligi'nin (Nwsl) 80'e imza attığını ve İtalyan erkek futbolu Serie A'nın Dazn'dan 700 milyon aldığını düşünürsek fena değil.

Caitlin yeni arzu nesnesi, Amerika'nın sevgilisidir. 22 yaşında, üç milyon dolar değerinde sponsorları var ve draft gününde, takımlar oyuncuları seçtiğinde Clark Prada giymiş olarak ortaya çıktı: beyaz saten mini etek, büyük beden gömlek, suni elmaslı üst. Diğerleri de şaka yapmıyordu. Basketbol prensesi olmak istiyorsanız biraz gösterişin zararı olmaz.

Basketbolun Kraliçesi. Oscar'ı kazanan belgeselde ona böyle hitap etmişlerdi. Ve ayrıca Unutulmuş Kraliçe. Unutulan kraliçe. Onun adı Lusia HarrisLucy olarak bilinen, Montreal Olimpiyatlarında basket atan ilk kadın. 21 yaşındaydı, 76 yılıydı ve basketbol, erkekler turnuvasından kırk yıl sonra kadınlara açıldı. Lucy o sepetle tarih yazıyor. Ve 77'de de orada kaldı; bir NBA takımı tarafından seçilen tek oyuncuydu. Doğru anladınız, şaka değil; onun erkek profesyonellerle, Kareem Abdul Jabbar gibi basketbol devleriyle oynamayı hak ettiğini düşünüyorlardı. Neden? Maç başına 30 sayı ortalaması yakalayan bir adamdı. Aşırı fiziksel güç, zarafet, atış yeteneği. O bir uzaylı.

Lusia, 1955 kışında Mississippi'nin güneyindeki küçük bir kasaba olan Minter City'de dokuz çocuklu bir Afrikalı-Amerikalı ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Anne ve babası pamuk tarlalarında çalışıyor, o da okuldan döndüğü için tarlalara yardım etmek zorunda. Zorluk, derme çatma bir sepetin asılı olduğu evin önünde. «Basit bir hayattı, hiçbir şeyimiz yoktu ama hiçbir şeye ihtiyacımız da yoktu. Kardeşlerimle okul, iş, bitmek bilmeyen basketbol maçları. Geceleri, yatmam gereken saatten çok sonra, ışığı filtrelemek için televizyonun üzerine bir çarşaf koydum ve saatlerce NBA'i izledim: Kareem, Bill Russell ve idolüm Oscar Robertson.”

Liseye ulaştığında boyu zaten bir buçuk metrenin üzerindedir. Onunla dalga geçiyorlar: Uzun, uzun ve hepsi bu. “Bana uzun boylu olduğumu, hepsi bu ve hayatta hiçbir şey yapamayacağımı söylediler.” Kendini basketbola adar, temelleri inceler, oyunu öğrenir. İşe yaramaz bir canavar olmanın çok ötesinde, hükmetmesi gereken kasları, gol atacak tatlı bir sağ eli ve büyük bir yeteneği var. Üniversiteye gitme zamanı geldiğinde, kadın basketbol takımı olmayan tarihi siyahi bir kurum olan Alcorn State Üniversitesi varken, daha küçük olan Delta State Üniversitesi eve yakın ve bir taneye sahip. Bir sorun var ve sorun boy değil, artık 1.91: üniversitede hepsi beyaz. Mississippi Yanıyor. Birlikte yaşamak kolay değil. Dört yıl boyunca Lucy, bir fenomen olarak güvenebileceğini bildiği hırslı Margaret Wade'in koçluğunu yaptığı takımdaki tek siyah oyuncuydu.

Spor sahaya entegre olur ancak sahadaki eşitsizlikleri gidermez. “Takımdaki tek siyah kız olmak parkta yürüyüş yapmak gibi bir şey değildi. Takım arkadaşlarımdan hiçbiriyle arkadaş değildim, çok farklıydık ama oyuna girip oynamaya başladığımızda olağanüstü bir anlayışa sahip olduk.” Tek bir taktik var: topu takımı yönlendiren Harris'e vermek. Üç kez üst üste All American unvanını kazanırken, büyük basketbolun mabedi olan Madison Team Garden'da da ona hayranlık duyuyorlar. Ancak Abba yazmadı. Şarkı Kazanan henüz hepsini alır.

Üniversiteyi bitirdikten sonra Lucy oynamaya devam etmek istiyordu ama gidecek bir yer yoktu, yer yoktu, Wnba henüz mevcut değildi, 97'de doğmuş olacaktı. Ve bir kadın sporcunun kendisini spor yoluyla geçindirmesi, üniversite için para ödeyen basketbol, geleceği değil, oldukça imkansızdı. Onun sürprizi Haziran 1977'deki NBA seçmelerinde geldi: New Orleans Jazz (şimdi Utah) yedinci turda onu seçti, 33 kişinin önünde yer aldı. Bir reklam taktiği, o zamanlar Bruce Jenner'ın (şimdiki Caytlin) Montreal'de dekatlonda altın madalyası üzerine bahse giren Kansas City Kings'i taklit etmenin bir yolu mu? Kulübün genel menajeri Lewis Schaffel bunu reddediyor: “Bizimle oynayacak fiziğe sahip olduğuna inanıyoruz ve bunu ironik olarak söylemiyorum.”

Cinsiyetlerin savaşı 1973'e kadar uzanıyor: Billie Jean King, Bobby Riggs'i tenis kortunda mağlup etti, ancak eşitlik maçı daha yeni başladı. Ondan bir ifade almak için Lucy'yi telefonundan ararlar. Gerçekçidir, mütevazıdır, övünmez. “Oldukça şok oldum, kadın basketbolunda oldukça iyi oynuyorum ama erkekler arasında bu tamamen farklı bir şey olurdu.”

New Orleans ısrar ediyor ve onu yaz çaylak kampına davet ediyor. Ancak liseden beri George Stewart'la nişanlıdır ve ilk kızına hamile kalır. Kendisine aynı zamanda bipolar bozukluk teşhisi konuluyor, basketbolu radarından çıkıyor ve anonimliğe düşüyor. O artık bir yıldız değil, sadece ailesini geçindirmek zorunda olan bir kadın. 84'te Eğitim alanında yüksek lisans derecesi aldığı Delta State'te asistan olarak çalışıyor. Texas Southern Üniversitesi'nde baş antrenör olarak görev yaptıktan ve hastalığıyla ilgili bir sinir krizi geçirdikten sonra eve dönmeye karar verir ve Greenwood, Mississippi'deki eski lisesinde baş antrenörlük görevini kabul eder. Orada nihayet biraz huzur buluyor ve kariyerinin ne olduğu (olmadığı) üzerine düşünebiliyor. «Bunca yıl boyunca kendimle ilgili bir makale okumamıştım, yarattığım etkiyi ve elde ettiğim başarıları da anlamamıştım. Tekrar gazete kupürlerini elime aldığımda kendi kendime şöyle dedim: vay be, etkileyici.”

1992'de Lucy, Hall of Fame'e giren ilk Afrikalı Amerikalı oldu ve sahnede ona ömür boyu idolü olan Oscar Robertson eşlik etti. Güzel bir tanınma, dünya onu umursamasa bile. O ilk modern oyuncudur, herkes tanır ama unutulur. Dört çocuğu var, boşanmış, sponsoru yok. Lusia Harris'i mi? Ve o kim? Sislerin dağılması ve dikiz aynasına dikkatlice bakmamız için 27 Mart 2022 akşamına kadar beklememiz gerekiyor. Kanadalı yönetmen Ben Proudfoot, iki büyük NBA şampiyonu Shaquille O'Neal ve Steph Curry'nin işbirliği ve minnettarlığıyla New York Times tarafından hazırlanan en iyi kısa belgesel dalında Oscar'ı kazandı. Basketbol Kraliçesi, basketbol dünyasına damgasını vuran ancak halk tarafından bilinmeyen bir kadının hikayesini anlatıyor. Ve şöyle diyor: “Oynamaya devam etmediğim veya NBA'i reddetmediğim için hiçbir pişmanlığım yok. Çocuklarımın hepsi üniversiteye gitti, doktoraları var, yüksek lisansları var, biri avukat. Tabi ki erkek olsaydım basketbol kariyerime devam edebilirdim, maddi açıdan değer kazanırdım, ünlü olurdum, hayalini kurduğum şeyleri yapabilirdim. hayat. Ama olmadı, bu yüzden sorunum yok.”

İntikam yok, çok fazla ılımlılık ve o zamanlar hayatın bir parçası olan bir sporla ilgili anılar. Lucy Oscar'dan hoşlanmadı. İki ay önce 66 yaşında öldü. Aynadaki nesneler göründüğünden daha yakın. Bayan Clark'a en iyi dileklerimle ve Bayan Harris'e sevgiler.