Kutup sincaplarının iklim değişikliği ile ilgili bir sorunu var

Leila

Global Mod
Global Mod
Katılım
8 Eki 2020
Mesajlar
3,820
Puanları
36
Erkek kutup yer sincapları her yıl ergenlik çağına girer. Bu yeterince zor değilmiş gibi, artık kadınların da bir sorunu var.

Science dergisinde Perşembe günü yayınlanan bir makaleye göre, iklim değişikliği onların kış uykusundan daha erken uyanmalarına neden oluyor gibi görünüyor. Bu önemlidir çünkü hayvanların çiftleşme döngüsünün zamanlamasını bozabilir.

İlkbahar çiftleşme mevsimine hazırlık olarak erkekler genellikle kış uykusundan dişilerden önce çıkarlar. Kışın testosteron seviyeleri hızla düşerken, her yıl yeniden cinsel olarak olgunlaşmak için zamana ihtiyaçları var.

Sonra dişiler uyanır. Ancak bilim adamları, sıcaklık arttıkça dişi yer sincaplarının eskisinden 10 gün öncesine kadar yumurtadan çıktığını keşfettiler. Araştırmacılar bunun zeminin daha erken çözülmesiyle ilgili olduğunu varsayıyorlar.


Bu arada erkeklerin kış uykusu düzenleri değişmiyor gibi görünüyor.

Amerika Birleşik Devletleri Orman Hizmetleri’nde araştırma ekoloğu ve makalenin baş yazarı Helen E. Chmura, “Bu çalışma, aynı türün erkek ve dişilerinin iklim değişikliğine farklı tepkiler verebileceğini gösteriyor” dedi. “Bunun önemli üreme etkileri olabilir.”

Sincapların sorunları çok daha büyük bir krizin parçasıdır. Vahşi hayvanlar dünyanın her yerinde mücadele ediyor. Karada ana sebep, insanların gezegeni çok fazla işgal etmesi ve daha önce orada olan biyolojik çeşitliliği yok etmesidir. Denizlerin temel sorunu aşırı avlanmadır. İklim değişikliği hayatta kalmayı daha da zorlaştırıyor.


Şu anda vahşi doğada çok sayıda arktik yer sincabı var. Uluslararası Doğayı Koruma Birliği, onları en az endişe verici türler olarak sınıflandırır, yani tehdit altında değildirler veya koruma önlemlerine ihtiyaç duymazlar. Ancak makale, yeni hazırda bekletme uyumsuzluğunun “hayatta kalma olasılıklarını etkileme potansiyeline sahip olduğunu” belirtiyor.

Sincap popülasyonundaki herhangi bir düşüş, yerel besin ağını bozabilir. Kurtlardan kartallara kadar neredeyse tüm kutup yırtıcıları, bir besin kaynağı olarak onlara bağımlıdır.


Kuzey Kutbu, dünyadaki diğer tüm bölgelerden daha hızlı ısınmasına rağmen, bu ısınmanın hayvanları nasıl etkilediğine dair nispeten az araştırma var. Kuzey Alaska’da 25 yılı aşkın bir süreyi kapsayan bu yeni makale, ısınmanın Arktik türlerinin fizyolojik süreçlerini doğrudan değiştirdiğine dair güçlü kanıtlar sağlayan ilk uzun vadeli araştırma projelerinden biridir.

Colorado Eyalet Üniversitesi’nde yardımcı doçent ve çalışmanın ortak yazarı Cory T. Williams, “Bu çalışma, ısınmanın bir memeli üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olduğunu gösterdiği için nispeten sıra dışıdır” dedi. “Bazı insanlar ‘Tamam, 25 yılda 10 günlük bir ilerleme o kadar hızlı görünmüyor’ diyebilir. Ancak iklimlendirme açısından inanılmaz derecede hızlı oluyor.”

Kutup yer sincapları sevimli görünebilir, ancak erkekler çok bölgeci olabilir. Çiftleşme mevsimi boyunca bazıları ölümcül olan birçok kavgaya girerler. Kuyrukları var ama daha güneyde bulunan sincaplar gibi uzun değil, gür olanlar. Ve kolayca küçük bir kuşun cıvıltısıyla karıştırılabilecek karakteristik ıslık sesleri çıkarırlar. Bazı Alaska Yerlileri onlara parka sincabı diyor çünkü kürkleri bir mantonun başlığı için güzel, sıcak bir sınır oluşturuyor.

Bilim adamları uzun zamandır kış uykusu düzenleriyle ilgileniyorlar.

Uzun kış uykusu sırasında, sincapların çekirdek vücut sıcaklıkları yaklaşık 27 Fahrenheit dereceye veya yaklaşık eksi 3 Santigrat dereceye düşebilir ve dinlenme kalp atış hızları dakikada üç atışa kadar düşer. Bu süreç hakkında daha fazla bilgi, yaralanmayı önlemek için vücut ısısını düşüren tıbbi bir tedavi olan terapötik hipotermide ilerlemelere yol açabilir. Bazen kalp durmasından sonra kullanılır.

Ancak bilim adamlarına göre en büyük zorluk, Uzak Kuzey’deki değişiklikleri kontrol altına almak.

“Büyük boşluk, genel olarak Kuzey Kutbu’nda neler olup bittiğini anlamaktır” dedi Dr. Williams. “Bu çalışma, farklı düzeylerdeki değişiklikleri anlamak için neden uzun vadeli projelere ihtiyacımız olduğunu gösteriyor.”
 
Üst