Kehribara hapsolmuş çiçek fosili, 150 yıldır yanlış bir kimliğe sahipti

Leila

Global Mod
Global Mod
Berlin’deki Doğa Tarihi Müzesi’nde postdoc olan Eva-Maria Sadowski, şimdiye kadar kehribar içinde korunmuş en büyük fosil çiçeği ödünç almaya karar verdiğinde aklında belirli bir hedef yoktu.

“Hiçbir beklentim olmadan yaptım, sadece merak ettiğim için yaptım” dedi.

Merakı, 150 yılı aşkın bir süredir yanlış kimlik vakasının ipini çekerek, Kuzey Avrupa’daki Baltık kehribar ormanının 33 milyon yıldan daha uzun bir süre önce nasıl göründüğüne dair daha net bir tabloya yol açtı.

Korunan çiçek, kuş olmayan son dinozorların neslinin tükenmesiyle, onu 19. yüzyılda şimdi Rusya’nın bir parçası olan bir bölgede bulan insanın evrimi arasında yaklaşık yarı yolda açmıştı. 1872’de bilim adamları onu soyu tükenmiş çiçekli yaprak dökmeyen bir bitki olan Stewartia kowalewskii olarak sınıflandırdılar.

Baltık kehribar çiçeğinin kimliği, Dr. Sadowski’nin makalesi Perşembe günü Scientific Reports’ta yayınlandı.

Kehribar içindeki bitkiler nadirdir. Baltık kehribar örnekleri arasında yakalanan organizmaların sadece yüzde 1 ila 3’ü botaniktir. Bu, kehribar toplayıcılarının hayvanlara olan düşkünlüğünden kaynaklanıyor olabilir, ama aynı zamanda bitkilerin yanlışlıkla bu su birikintilerine düşmesi sırasında yapışkan reçineli su birikintilerinde dolaşan hayvanlardan da kaynaklanıyor olabilir.

Bulmak daha zor olsa da, kehribardaki bitkiler paleobotanistler için zengin bir bilgi sunuyor, dedi Dr. Sadowski. Ağaç özünden oluşan kehribar, eski örnekleri üç boyutlu olarak koruyarak, “normalde diğer fosil türlerinde bulunmayan tüm hassas özellikleri” ortaya çıkarır.

Dr. Sadowski’nin gözü 2,5 cm genişliğindeydi – şimdiye kadar kehribar içinde korunmuş bir sonraki en büyük çiçekten üç kat daha büyüktü. Bir meslektaşı, aramaya gitmeden önce ona çiçeğin “devasa” boyutundan bahsetmişti ve o, onun abartıp abartmadığını merak etti. O değildi. Ardından, 150 yıllık teknolojik gelişmelerin Stewartia kowalewskii hakkında neler ortaya çıkarabileceğini görmeye karar verdi.

Fosil çiçeği eline aldığında, Dr. Sadowski, kehribar bloğunu nemli bir deri bez ve diş macunu ile temizledi – bu teknik, yöntemlerinden bazılarını bir diş hekiminden öğrenen doktora danışmanı Alexander Schmidt’ten öğrenmişti. Güçlü bir mikroskop altında, Dr. Sadowski, çiçeğin anatomisinin ayrıntılarını ve bitkinin 150 yıl önce doğru aileye yerleştirilip yerleştirilmediğini görmek için kullandığı polen lekelerini mükemmel bir şekilde korudu.

doktor Sadowski, kehribarın yüzeyine yakın taneleri bir neşterle sıyırdı. “Bunu yalnızca ofisimde kimsenin beni rahatsız etmediği çok sessiz bir sabah yapıyorum – ellerin sabit olması gerekiyor, titreme yok” dedi.

Çalışmanın ortak yazarı, Viyana Üniversitesi’nden Christa-Charlotte Hofmann, taneleri ayırıp görüntüledikten sonra çiçek anatomisinin mikroskobik özellikleriyle birlikte polenleri inceledi. Bu, 1872’de tayin edilenden çok farklı bir cins grubuna işaret ediyordu: Symplocos, şu anda Avrupa’da soyu tükenmiş, ancak modern Doğu Asya’da yaygın olan, çiçekli çalılar ve küçük ağaçların bir cinsi.

Dev çiçeğin yeniden adlandırılması, bilim adamlarının Baltık Kehribar Ormanı’nın ekolojik çeşitliliği hakkında bildiklerini sağlamlaştırmaya yardımcı oluyor. Ayrıca, Dünya’nın ikliminin son yaklaşık 35 milyon yılda nasıl değiştiğine ışık tutuyor: Symplocos’un varlığı, eski Avrupa’nın insanlık tarihinin çoğundan daha ılıman olduğunu göstermeye yardımcı oluyor.

La Brea Katran Çukurları ve Müzesi’nden bir paleobotanist olan Regan Dunn, “Bu küçük taneler, geçmiş iklimlerin ve ekosistemlerin doğal kayıtlarıdır ve gezegenimizin geçmişte doğal (insan dışı) nedenlerle ne kadar değiştiğini ölçmemize yardımcı olabilir” dedi. araştırmaya katılmadı. “Bu sayede türümüzün gezegeni ne kadar etkilediğini daha iyi anlayabiliriz.”

Jurassic Park sırasında Çalışmaları diziye ilham veren bilim insanı George Poinar Jr., kehribar çiçeğinden DNA elde etme şansının olmadığını öğrenince meraklıların hayal kırıklığına uğrayabileceğini ve daha fazla atılımın geleceğinden emin olduğunu söyledi. Kehribar üzerinde çalıştığı yaklaşık 50 yılda, mikroskopideki gelişmeler, antik organizmaların bir zamanlar gizli olan ayrıntılarını dramatik ve net bir şekilde hayata geçirdi.

“İnsanların hayatı bu şekilde görmesini büyüleyici buluyorum” dedi.