Kampüste ifade özgürlüğünü destekleyen Robert J. Zimmer 75 yaşında öldü

Leila

Global Mod
Global Mod
Katılım
8 Eki 2020
Mesajlar
3,820
Puanları
36
Matematikçi Robert J. Zimmer, Chicago Üniversitesi’nin başkanı olarak, yalnızca öğrenci ve öğretim üyesi alımında niceliksel olarak değil, aynı zamanda dünya çapında düzinelerce kolej tarafından daha sonra kabul edilen bir protokolle kampüste konuşma özgürlüğünü koruyarak da çeşitliliği savundu. Salı günü Chicago’daki evinde öldü. 75 yaşındaydı.

Üniversitede klasik filoloji profesörü olan eşi Shadi Bartsch-Zimmer, sebebin kötü huylu bir beyin tümörü olan glioblastoma multiforme olduğunu söyledi.

2006’dan 2021’e kadar üniversiteye başkanlık eden Bay Zimmer, 2014’te atadığı bir fakülte grubu olan İfade Özgürlüğü Komitesi tarafından önerilen bir dizi politika olan Chicago İlkeleri’nin uygulanmasında etkili oldu.

Bu yönergeler, eleştirmenlerin akademik özgürlüğün öğrencilerin kendilerini rahatsız bakış açılarından uzaklaştırdıkları kolejler tarafından bir baskı olarak gördükleri şeye – genellikle “terk etme kültürü” olarak özetlenen uygulamalara karşı bir siper haline geldi.


Fakülte komitesi, “Nezaket ve karşılıklı saygı endişeleri, bu fikirler topluluğumuzun bazı üyeleri için ne kadar rahatsız edici veya rahatsız edici olursa olsun, fikirlerin tartışılmasını durdurmak için asla gerekçe olarak kullanılamaz.”

Ağustos 2016’da, Bay Zimmer’in başkanlığı sırasında, üniversite yeni gelen birinci sınıf öğrencilerine “Sözde tetikleyici uyarıları onaylamıyoruz, konuları tartışmalı olabileceği için davetli konuşmacıları iptal etmiyoruz ve zihinsel bir tartışma yaratılmasına göz yummuyoruz.” “Bireylerin kendileriyle çelişen fikir ve bakış açılarından geri çekilebileceği alanlar.”

Bazı kampüs eleştirmenleri, Bay Zimmer’in muhafazakar mezunlardan gelen şikayetlerle motive olduğundan şüpheleniyordu. Ancak Wall Street Journal’a ulusal bir eğilime yanıt olarak üniversitenin geleneksel değerlerini desteklediğini söyledi.

“Gördüğünüz şey bir tür söylem kayması,” dedi. “Pek çok insanın, görüşlerine temelden katılmadıkları diğerlerinin ifadelerini bastırma hakları olduğunu hissettiklerini gösteren eylemleri görüyorsunuz.”


Bay Zimmer’in rektör olduğu dönemde üniversitenin rektörü olan ve şu anda Vanderbilt Üniversitesi’nin rektörü olan Daniel Diermeier bir e-postada şunları söyledi: “Konuşmacılar, rahatsız edici davranışlarla ilgili politikalar ya da vakfa bağlanmayı reddetmesi konusunda tartışmalar olabilir. siyasi amaçlar Onun liderliğinde, Chicago Üniversitesi çalkantılı zamanlarda bile ilkelerine sadık kaldı ve dünya çapında ifade özgürlüğü için bir rol model oldu.”


Bay Zimmer harika bir bağış toplama etkinliğiydi. Başkan olarak görev yaptığı süre boyunca üniversite, değeri 100 milyon dolar veya daha fazla olan altı hediye aldı. Öğrencilerin borçsuz mezun olmalarını sağlamak için öğrenci mali yardımında bir artışı ve kredinin kaldırılmasını denetledi.

Ayrıca bir mühendislik programı başlattı; beşeri bilimler, sosyal bilimler ve sanat alanlarında lisansüstü eğitime yatırım yapar; Chicago’da bir devlet okulu işleten ve öğretim araştırmaları yürüten Urban Education Institute’u kurdu; ve Pekin, Hong Kong ve Delhi, Hindistan’da uydu kampüsler açtı.

Lisans kurslarına yapılan başvurular, 2006’da 10.000’in altındayken 2018’de 32.000’in üzerine çıkarak üç kattan fazla arttı.

Robert Jeffrey Zimmer, 5 Kasım 1947’de Manhattan’da Dr. West Village’da bir aile doktoru olan Max Zimmer ve kocasının muayenehanesini yöneten Harriet (Brokaw) Zimmer.


Farklılıkların olduğu bir mahallede büyümek ona hoşgörünün değerini öğretti. McCarthy döneminde büyüyen oğlu Benjamin, “Bir tür kültürel baskı olduğunda, bunun farklı bir yönden tezahürünü gördüğünde, bunun özellikle ayağa kalkması gereken bir şey olduğunu düşündü” dedi. “onun temel ahlakının bir parçası olduğu” bir üniversitede.

Manhattan’daki Stuyvesant Lisesi’nden mezun olduktan sonra, 1968’de Brandeis Üniversitesi’nden matematik lisans derecesini ve Harvard Üniversitesi’nden yine matematik olmak üzere 1971 ve 1975’te yüksek lisans ve doktora derecelerini aldı.

Bay Zimmer bir keresinde “Aslında fizik okumaya başladım” diye itiraf etmişti. “Sinüs dalgasını gösterecek bir osiloskop elde etmek için 45 dakika başarısızlıkla denedikten sonra matematiğe geçtim.”

Bir üniversite biyografisine göre, bir matematikçi ve yazar olarak “ergodik teori, Lie grupları ve diferansiyel geometri” konusunda uzmanlaştı.

1975’ten 1977’ye kadar Amerika Birleşik Devletleri Deniz Harp Okulu’nda ders verdi ve 1977’de Chicago Üniversitesi’nde ders vermeye başladı. 1980 yılında profesör olarak atandı. Ayrıca Berkeley’deki California Üniversitesi’nde iki yıl öğretmenlik yaptı.


Chicago’da, Illinois, Lemont’ta bulunan ve üniversite tarafından denetlenen Energy’nin Argonne Ulusal Laboratuvarı’nda Matematik Bölümü Başkanı, Araştırmadan Sorumlu Rektör Yardımcısı ve Araştırmadan Sorumlu Başkan Yardımcısıydı. 2002’den 2006’ya kadar Brown Üniversitesi’nde matematik profesörü ve müdürdü. Daha sonra 13. Başkan olarak Chicago Üniversitesi’ne döndü.

Urban Education Institute’un eski stratejik inisiyatif yöneticisi Terese Schwartzman ile 1974’teki evliliği boşanmayla sonuçlandı. 2011 yılında evlendiği üniversitenin Bilgi Yaratma Enstitüsü müdürü olan eşi Profesör Bartsch-Zimmer ve bir biyoteknoloji şirketinin genel müdürü olan oğlu Benjamin’e ek olarak, Bay Zimmer’in ilk evliliğinden iki oğlu daha var. evlilik: Bir avukat olan David ve bir film yapımcısı olan Alex. O da bir erkek kardeş, Richard B. Zimmer tarafından hayatta kaldı; annesi Harriet (104 yaşında ve hâlâ Bay Zimmer’in büyüdüğü West Village apartman dairesinde yaşıyor); ve iki torun.

2021 akademik yılının sonunda beyin ameliyatı geçiren Bay Zimmer, Başkanlıktan istifa ederek Şansölye oldu. Emekli oldu ve Temmuz 2022’de Fahri Şansölye olarak atandı.

Özel bir kurum olarak, Chicago Üniversitesi’nin ifade özgürlüğü için Birinci Değişiklik garantisini desteklemesi gerekmiyordu. Ancak Bret Stephens, 2017’de Haberler’ta yazdığı bir köşe yazısında, Bay Zimmer’in saldırgan olsun ya da olmasın ifade özgürlüğü argümanının asıl amacının “entelektüel sıradanlıktan ve sosyal uyuşukluktan kurtuluşumuz” olduğunu yazdı.

Bay Stephens’a göre, Bay Zimmer, diğer şeylerin yanı sıra, içermeyi savunan bazı insanları kızdırabileceği için, sınırsız ifade özgürlüğünün içerme davasını tehlikeye atacağı fikrini kabul etmekte isteksizdi.


“Neye dahil olmak?” diye sordu Bay Zimmer bu yıl yaptığı bir konuşmada kendi kendine. “Daha aşağı ve daha az talepkar bir eğitim mi? Öğrencileri farklı fikirlere meydan okumaya ve kendi varsayımlarını değerlendirmeye hazırlamayan bir fikir mi? Duygularının ele alınması gereken diğer meselelerin önüne geçtiği bir dünya mı?”

Böyle bir eğitim, matematikçi Bay Zimmer için geçerli sayılmaz.
 
Üst