İsviçreli derin deniz dalgıcı öncüsü Hannes Keller 88 yaşında öldü

Leila

Global Mod
Global Mod
1961 yılının Haziran ayının sonlarında, Bay Keller ve Life dergisi yazarı Kenneth MacLeish, Bay Keller’ın gaz karışımını denemesi için özenle inşa edilmiş bir platform üzerinde İsviçre’deki Maggiore Gölü’nde 728 fitlik rekor bir derinliğe daldılar. Bay MacLeish, 100 metre derinlikte, Bay Keller’ın daha derin sular için geliştirdiği başka bir gaz karışımına geçtiğini yazdı.

“Nefes alacak kadar ‘hava’ yok denecek kadar az ve hava çok soğuk,” diye yazmıştı Bay MacLeish, “şu anda içinde yüzdüğümüz buzlu sudan bile daha soğuk. Dişlerim kaşınıyor. Tamam demeye çalışıyorum ama yapamıyorum. Yine de, kazandığımızla geçimimi sağlayabilirim gibi görünüyor.”

Bay Keller’ın Maggiore Gölü’ndeki başarısı ona Donanma’dan mali destek sağladı. Araştırmasının açık denizdeki petrol kuyularına nasıl fayda sağlayabileceğiyle ilgilenen Shell Oil, Catalina dalışı için destek gemisi sağladı.

O dalıştaki ölümlere rağmen, Bay Keller ve Dr. Bay Keller’ın gaz karışımını geliştirmesine yardım eden kalp-akciğer uzmanı Albert Buhlmann, araştırmalarına devam etmek için 1964’te Shell International Petroleum ile bir sözleşme imzaladı.

Bay Hellwarth bir e-postada “Hannes Keller’ın derin dalış dünyasındaki serisi nispeten kısa ama kesinlikle cesur oldu” dedi. “Bin metrelik dalışı, ne yazık ki feci sonuçlarla Houdini benzeri bir gösteriye dönüştü.”

Bay Keller devam etti. 1960’ların sonlarında, bir iş ortağı olan Hans Hess ile birlikte bir derin deniz dalgıç giysisi ve aerodinamik kayak yarış giysisi geliştirdi. Önümüzdeki birkaç on yıl içinde bir dizi bilgisayar piyasaya sürdü, yazılım programları geliştirdi ve bir çevrimiçi sanat ve fotoğraf müzesi kurdu.

Bay Keller, kızı Ethel’e ek olarak başka bir kızı olan Leonie Keller tarafından hayatta kaldı; oğulları Fabian ve Severin; ve iki torun. Tzuara Keller-Takahashi ile evliliği boşanmayla sonuçlandı. İkinci eşi Esther (Frei) Keller, 2017 yılında öldü.