Her zaman dirençli köpek balığı Ölüm Vadisi'ne geri dönüyor

Leila

Global Mod
Global Mod
Katılım
8 Eki 2020
Mesajlar
4,301
Puanları
36
Konu saf dayanıklılık olduğunda, çok az tür küçük Devils Hole yavru balığıyla boy ölçüşebilir.

Tür olarak adlandırılan Cyprinodon diabolis, herhangi bir omurgalı arasında en katı şekilde sınırlandırılmış doğal yaşam alanına sahiptir: Şeytan Deliği, balıkların genellikle kayalıklarda takıldığı, acımasız Nevada çölündeki kireçtaşı oluşumunda olağanüstü derecede derin, su dolu bir mağaradır. 200 metrekarenin biraz üzerinde yüzeyleniyor. Ek olarak, yavru balıkların tüm türler arasında kendi içinde en fazla kendilenmiş türlerden biri olduğuna inanılmaktadır. Genetik çeşitliliğin olmayışı hayvanların üremesini ve gelişmesini zorlaştırır.

Yine de Devils Hole yavru balığı inanılmaz derecede iyi gelişiyor. Geçtiğimiz ayın sonlarında Milli Park Servisi, türün bahar popülasyonunun 25 yılın en yüksek seviyesi olan 191'e yükseldiğini duyurdu. Bu, dalgıçların yılda iki kez yaptığı sayımlardan ortaya çıkıyor. Gıda kaynaklarındaki mevsimsel dalgalanmalar nedeniyle sonbahar rakamları daha yüksek olma eğiliminde; bu da bu yılki rakamın bir dönüm noktası olabileceği anlamına geliyor.

Yirmi yılı aşkın süredir Devils Hole yavru balıkları üzerinde çalışan Ulusal Park Servisi'nden su ekolojisti Kevin Wilson, “Bu sonbaharda 300'ün üzerine çıkarsak gerçekten heyecanlanacağım” dedi. (Devils Hole, resmi olarak çoğunlukla Kaliforniya'da bulunan Ölüm Vadisi Ulusal Parkı'nın bir parçasıdır.)

Gençlerin sayısı çok etkileyici görünmese de, 2013'te Devils Hole'da yalnızca 35 yavrunun kaldığını ve bu durumun neslinin tükenme korkusunu tetiklediğini düşünün. Şu anda bu tehlike bir miktar azaldı.


Berkeley'deki California Üniversitesi'nden evrimsel biyolog ve yavru balığı uzmanı Christopher Martin, “Bu muazzam bir başarı öyküsü” dedi. “On yıl önce bu başarıyı beklemiyorduk.”

Biyologlar 2007'den bu yana genç balıkları normal alg diyetlerini desteklemek için dondurulmuş yemlerle besliyorlar. 2019 yılında biyologlar nihayet Mysida karidesi, su pireleri ve sivrisinek larvalarından oluşan en uygun formülü buldular. “Takviyedeki bu değişiklik muhtemelen gördüğümüz nüfus artışını artırdı” dedi Dr. Wilson.

Geçen yaz meydana gelen Hilary Kasırgası da bu duruma yardımcı oldu. Fırtına parkta su baskını ve hasara neden olsa da, Milli Park Servisi'ne göre “çevredeki arazi yüzeyinden ince bir kil ve silt tabakası halinde yıkanan besinleri” ekleyerek Devils Hole'da yaşayan yavru balıklara fayda sağladı.


Dr., genellikle yaklaşık bir santimetre uzunluğundaki minik yavru balığın Devils Hole'da en az 10.000 yıl, muhtemelen çok daha uzun süredir yaşadığına inanılıyor. Martin. Adı, oyuncu, köpek yavrusu benzeri bir yaratığı çağrıştırıyor.


Yavru balığın Nevada çölüne nasıl düştüğü kesin olarak bilinmiyor. Nevada'nın büyük bir kısmı bir zamanlar sular altındaydı. Su sonunda çekildi, ancak yavru balıklar bir şekilde uçsuz bucaksız çalılıklara ve kumlara sığındılar.

Bugüne kadar hiç kimsenin Şeytan Deliği'nin birkaç yüz metre derinliğindeki en derin derinliklerine yönelik bir araştırmayı tamamladığı bilinmiyor. (Dar mağaraya bir dalgıç asla sığmaz, dedi Dr. Wilson.) 1965'teki kötü şöhretli bir kazada, iki genç adam Devils Hole'da dalış yaparken öldü.

Gençler 80 feet veya daha az derinliklerde yaşadıklarından derin su araştırmaları için uygun değildirler. Orada sıcaklık 93 Fahrenheit derece, muhtemelen yüzeye yakın yerlerde daha da sıcak.

Yavrular esasen sığ bir su altı çıkıntısında oturduğundan, su tablasındaki değişiklikler hayatta kalma şanslarını etkileyebilir. Dr. Wilson, çevredeki çöldeki devasa güneş paneli çiftliklerinin bolluğunun su kullanımını önemli ölçüde artırabileceğinden ve hassas Amargosa nehri sistemine zarar verebileceğinden korkuyor. Nevada'da madencilik yeniden patlama yaşıyor. Ash Meadows yakınlarındaki bir çöl kasabası olan Pahrump'ta nüfus patlaması yaşandı.

“Yeraltı suyu üzerindeki baskı artıyor” dedi Dr. Wilson. Bir kuyu yanlışlıkla Devils Hole akiferine girebilir ve buradaki su seviyelerinin önemli ölçüde düşmesine neden olabilir.


Belki de türe yönelik en büyük tehdit, zararlı genetik mutasyonların ortaya çıkmasını artıran ve dolayısıyla popülasyonun büyümesini zorlaştıran genetik çeşitlilik eksikliğidir. Klasik bir Catch-22'de yavruların akraba çiftleşmesini azaltmanın tek yolu vardır: nüfuslarını arttırmak.

Potansiyel bir felakete hazırlanmak için ABD Balık ve Yaban Hayatı Servisi, 2013'ten bu yana Devils Hole yavru balıklarını esaret altında yetiştiriyor. Çiftlik yavrularının Devils Hole'a getirilmesi çeşitli nedenlerden dolayı mümkün değildir, ancak yabani yavruların başına bir şey gelmesi durumunda tür hayatta kalacaktır.

Ancak şimdilik yabani yavru balıklar hala Devils Hole'da. Omurgalı ekolojisti ve Ölüm Vadisi hakkındaki “Güzel Bir Denizin Kalıntıları” kitabının yazarı Christopher Norment, Devils Hole yavru balıklarının uzun vadeli beklentileri konusunda “biraz sarılıklı” olmasına rağmen bundan etkilendiğini söyledi. ısrarcı ol.

“Bu, ezici zorluklar karşısında hayatta kalmanın hikayesi” dedi.
 
Üst