Gizemli solunum yolu hastalıkları birçok eyalette köpekleri etkiliyor

Leila

Global Mod
Global Mod
Katılım
8 Eki 2020
Mesajlar
4,061
Puanları
36
En az dört eyaletteki laboratuvarlar, köpeklerde köpek kulübesi öksürüğüne benzer semptomlar gösteren, ancak veteriner hekimlere göre çok daha uzun sürebilen ve bazı durumlarda ölümcül olabilen gizemli bir solunum yolu hastalığı üzerinde çalışıyor.

Enfekte köpeklerde öksürük, ateş, uyuşukluk ve geçici iştah kaybı gelişir. Veterinerler, belirlenemeyen hastalığın yaşlı köpeklerin veya sağlık sorunları olanların hastaneye kaldırılmasına ve ölümlerine yol açtığını söyledi.

Resmi bir enfeksiyon sayısı olmasa da veteriner hekimler son aylarda bu semptomlara sahip daha fazla köpeği tedavi ettiklerini söyledi. En az dört eyalette vakalar bildirildi: Colorado, Massachusetts, Oregon ve Rhode Island, ancak uzmanlar hastalığın çok daha yaygın olduğundan şüpheleniyor.

Dr. Colorado Springs, Colo.’daki North Springs Veteriner Başvuru Merkezi’nin veterineri ve yönetici müdürü Lindsey Ganzer, Ekim ayı sonundan bu yana hastalıklı yaklaşık 35 köpeği tedavi ettiğini söyledi.


Dört köpeğe ötenazi yapılması veya ölmesi gerekiyordu. Çeşitli cins ve yaştaki enfekte köpekleri tedavi ettiğini söyledi. Bazılarında sadece öksürük vardı, bazılarında ise zatürre vardı, dedi.

Ancak ortak bir noktaları vardı: Yatılı köpek kulübeleri, köpek kreşleri veya köpek parkları gibi köpeklerin yoğun olduğu yerlerde vakit geçiriyorlardı. Dr. Ganzer, tatil sırasında köpeklerini daha fazla sahiplendikçe veya kreşe gönderdikçe veterinerlerin vakalarda ani bir artış görebileceğinden korktuğunu söyledi.

“İnsanların böyle bir şey yapmaya daha az eğilimli olacağını gerçekten umuyoruz” dedi. “Veteriner camiası bir bütün olarak korkuyor.”

Amerikan Veteriner Hekimleri Birliği’ne göre Oregon’daki veterinerler Ağustos ortasından bu yana 200’den fazla vaka bildirdi.

Dr. Oregon İnsan Derneği’nin baş sağlık görevlisi Stephen Kochis, insanların paniğe kapılmasını istemediğini çünkü bu sayının eyaletteki tüm köpeklerin yalnızca küçük bir kısmını temsil ettiğini söyledi.


“Solunum yolu hastalıklarında, evcil hayvanlarda solunum yolu hastalıkları geliştirecek normalde beklenenin ötesinde bir artış görmüyoruz” dedi. Tedavi edilebilen birçok solunum yolu hastalığının bulunduğunu sözlerine ekledi.

Örneğin, köpek kulübesi öksürüğü olan köpeklerde öksürük, iştahsızlık, ateş ve uyuşukluk gibi benzer semptomlar görülebilir ve bunlar genellikle bir ila üç hafta içinde düzelir. Sahipleri, köpeklerinin ortaya çıkan bu hastalığın belirtilerini göstermesi durumunda endişelenmemeli ancak proaktif olmalıdırlar.

“Hepimiz Kovid’i yaşadık” dedi. “Köpeğiniz solunum yolu hastalığı belirtileri gösterirse onu evde izole edin, veterinerinizi arayın ve kontrol ettirin derim.”

Tipik olarak, köpekler solunum yolu hastalığından kendi başlarına veya antibiyotiklerin yardımıyla iyileşebilirler, ancak bu en yeni hastalıkta durum her zaman böyle değildir Dr. Kurt Williams, Oregon Eyalet Üniversitesi Carlson Veteriner Fakültesi Oregon Veteriner Teşhis Laboratuvarı müdürü.

“Bu köpeklerde ya daha uzun sürdü ya da ölüm de dahil olmak üzere çok ciddi sonuçlarla sonuçlanan aşağıya doğru bir sarmala dönüştü” dedi.


Uzmanlar hastalığın bakterilerden mi yoksa virüslerden mi kaynaklandığından emin değiller. Oregon’daki bazı veteriner hekimler tedavi ettikleri köpeklerin antibiyotiklere yanıt vermemesi nedeniyle bunun viral olabileceğinden şüpheleniyorlar.

“Her ikisinin de olmasına açığım ve aynı zamanda bunun hakkında düşünmediğimiz bir şey olmasına da açığım” dedi Dr. Williams.

Dr. New Hampshire Üniversitesi New Hampshire Veteriner Teşhis Laboratuvarı’nda kıdemli veteriner patolog olan David Needle, yaklaşık bir yıldır hastalığı araştırıyor.

Dr. Üniversitenin Hubbard Genom Araştırma Merkezi’ndeki Needle ve meslektaşları, hastalığa neden olan organizmanın ülkenin dört bir yanından alınan örnekleri kullanarak aynı genetik yapıyı paylaşıp paylaşmadığını belirlemek için testler yaparak netlik kazanmayı umuyor.

“Önemli bir şey oluyor” dedi. “Aynı şey olup olmadığı henüz bilinmiyor.”
 
Üst