Fosil, klonlama sürecinde deniz yıldızının kuzenini yakaladı

Leila

Global Mod
Global Mod
Katılım
8 Eki 2020
Mesajlar
4,301
Puanları
36
Bazı kırılgan yıldızlar üremek için bir kol ve bacak (ve başka bir uzuv) verirler. Eşler az olduğunda denizyıldızına benzeyen bu deniz canlıları ikiye ayrılır. Daha sonra her iki taraf da eksik olan yarısını yeniden büyüterek orijinal hayvanın iki özdeş klonunu oluşturur.

Klonal parçalanma olarak bilinen bu süreç, mevcut kırılgan yıldızların yaklaşık 50 türü ve bunların deniz yıldızı akrabaları tarafından uygulanmaktadır. Ancak bilim insanları, derileri dikenlilerden oluşan ince bir grup olan kırılgan yıldızların ne zaman bu şekilde üremeye başladığını belirlemekte zorlanıyor.

Almanya'da yakın zamanda keşfedilen bir fosil, denizyıldızı klonlamanın kökenini 150 milyon yıldan fazla geriye itiyor. Kraliyet Cemiyeti B Bildirileri'nde Çarşamba günü yayınlanan bir makalede, bilim adamlarından oluşan bir ekip, altı uzvundan üçünü yenilerken fosilleşen kırılgan bir yıldızın fosilini anlatıyor.

Lüksemburg'daki Ulusal Doğa Tarihi Müzesi'nde paleontolog ve yeni çalışmanın yazarı Ben Thuy, “Bu, bu fenomenin ilk fosil kanıtıdır” dedi. Kendisi, örneğin “klonal parçalanmanın aslında önceden düşünülenden çok daha eski olduğunu” gösterdiğini ekledi.


Kırılgan yıldız fosili, Almanya'nın güneyindeki Nusplingen kireçtaşı yatağında keşfedildi. 155 milyon yıl önce, Geç Jura döneminde, bu bölge deniz timsahlarının, köpekbalıklarının ve pterozorların yaşadığı ılıman bir lagündü. Bu canlılardan bazıları öldüğünde yere battılar ve çamura gömüldüler. Düşük oksijen seviyeleri bunların ayrışmasını yavaşlattı ve çöpçülerin leşleri gagalamasını engelledi.

Bu koşullar altında fosiller, yusufçuk kanatları ve hatta dinozor tüyü gibi hassas yapıları da kapsayacak şekilde inanılmaz ayrıntılarla korundu. Yeni tanımlanan kırılgan yıldız, bölgenin kireçtaşı levhalarına basılmış bir başka hazinedir. “Sanki bir gün önce sahile vurmuş gibi, her bir parçası orijinal yerinde olan kırılgan bir yıldızınız var” dedi Dr. Thuy.


Kırılgan yıldız fosili, 2018 yılında Stuttgart'taki Devlet Doğa Tarihi Müzesi'ndeki araştırmacılar tarafından yapılan kazı sırasında keşfedildi. Dr. Thuy, fosili incelemek için Almanya ve Avusturya'nın dört bir yanından araştırmacılarla çalıştı.


Kırılgan yıldızın uyumsuz anatomisi dikkat çekiciydi. Kollarından üçü, daha büyük ve çivili olan diğer üç koluna kıyasla ince dalgalı çizgiler halindeydi.

Bilim adamları, yapısını incelemek için kırılgan yıldızı bir mikro-CT tarayıcısına yerleştirdiler. Ayrıca hayvanın anatomisini diğer kırılgan yıldız türleriyle karşılaştırdılar.

Araştırmacılar, fosilin, Ophiactidae adı verilen, kırılgan yıldızlardan oluşan yaşayan bir ailenin bilinen en eski üyesi olduğu sonucuna vardı. Fosil kırılgan yıldızı Ophiactis cinsine atadılar ve hem altı koluna hem de fantastik yazar Terry Pratchett tarafından yaratılan büyülü bir süper bilgisayar olan Hex'e atıfta bulunarak tür adını Hex eklediler. Pratchett'in Discworld kitaplarında Hex, hayal edilemeyecek şeyleri hayal etme yeteneğine sahiptir.

Bilim adamlarının, fosilleşmiş bir canlının kendisini klonlarken keşfetmesi hayal bile edilemezdi.

Geçmişte araştırmacılar, bireysel uzuvları yenileyen denizyıldızı fosilleri keşfetmişti. Hatta İsviçre'deki bir Jura yatağından çıkan kırılgan bir yıldız, fosilleştikten sonra birkaç uzvunu yeniden büyüttü. Ancak bu eski fosillerin düzensiz büyüme modelleri, denizyıldızının yaralanma nedeniyle kaybettiği uzuvlarını onarmasını temsil ediyor gibi görünüyor. Buna karşılık, O. hex'in uzuvları simetrik bir düzlem boyunca yeniden oluşturduğu görülüyor, bu da onu klonlamadan sonra dondurulan bilinen tek ekinoderm fosili yapıyor.

Yeni fosil, kırılgan yıldızların en azından Geç Jura döneminden bu yana ikiye bölündüğüne dair kanıt sağlıyor. Los Angeles County Doğa Tarihi Müzesi'nde derisi dikenli küratör olan Gordon Hendler'e göre, yaşayan tüm Ophiactis yılan yıldızlarının yaklaşık yarısı ikiye ayrılma yeteneğine sahiptir. Eşeysiz üreme, iğ şeklindeki çöpçülerin sünger çayırları ve alg yatakları gibi ortamları hızla kolonileştirmesine yardımcı olur.


Genellikle yoğun popülasyonlarda yaşadıkları için Nusplinger Kireçtaşı'nda başka kırılgan yıldız klonları da bulmak mümkündür. Ama Dr. Hendler, bu O. hex örneğine benzer bir fosil bulmanın şans gerektirdiğini söylüyor.

Bir e-postada, “Bu 'antik bileşik' gibi başka bir keşif olasılığı yok denecek kadar küçük görünüyor” dedi. “Umarım yanılıyorumdur!”
 
Üst