Dünyanın İç Çekirdeği: Değişen, Dönen Bir Gizemdeki En Son Bükülme

Leila

Global Mod
Global Mod
Katılım
8 Eki 2020
Mesajlar
3,674
Puanları
36
Sorun nedir? Bir fikir, iki devasa gücün dünyanın kalbinin kontrolü için savaştığıdır. Sıvı dış çekirdekte dönen demir akımlarının yarattığı Dünya’nın manyetik alanı, iç çekirdeği çekerek dönmesine neden olur. Bu momentuma karşı koyan manto, dış çekirdeğin üzerinde ve yer kabuğunun altında uzanan, muazzam yerçekimi alanı iç çekirdeği kavrayan ve dönüşünü yavaşlatan balçık tabakasıdır.

doktor Başka bir Pekin Üniversitesi sismologu ve araştırmanın ortak yazarı Song ve Yi Yang, 1960’lardan günümüze kadar kaydedilen sismik çekirdek dip dalgalarını inceliyorlar ve bu şiddetli çekişmenin iç çekirdeğin bir ileri geri hareket etmesine neden olduğunu teorileştiriyorlar. kabaca 70 yıllık döngü.

1970’lerin başında, iç çekirdek, dünya yüzeyinde duran birine kıyasla dönmüyordu. O andan itibaren, iç çekirdek kademeli olarak doğuya doğru daha hızlı döndü ve sonunda Dünya yüzeyinin dönüş hızını geçti. Daha sonra, iç çekirdeğin dönüşü yavaşladı ve 2009 ile 2011 yılları arasında dönmeyi durdurduğu görüldü.

İç çekirdek şimdi yavaş yavaş dünyanın yüzeyine göre batıya doğru dönmeye başlar. Muhtemelen hızlanacak ve ardından tekrar yavaşlayarak 2040’larda başka bir belirgin durma noktasına ulaşacak ve son doğu-batı dönüş döngüsünü tamamlayacaktır.

Bu 70 yıllık ritim, eğer mevcutsa, Dünya’nın daha derin bağırsaklarının bazı kısımlarında somut etkilere sahip olabilir. Ancak yüzeye yakın yerlerde yalnızca nispeten küçük miktarlarda türbülansa neden olabilir – belki de gezegenin manyetik alanındaki ince kaymalar yoluyla veya hatta bir günün uzunluğundaki çok küçük bir değişiklikle, ki bu bilinen bir gerçektir. her altı yılda bir milisaniyenin kesri kadar yükselir ve düşer.

Bu, çekirdeğe ulaşan dalgaların düzensiz yolculuklarını açıklayan birkaç rakip modelden sadece biri. Dünyanın en iç tabakasının sallanması da mümkündür. Tersine, Dünya’nın demir çekirdeği, kendisine nüfuz eden herhangi bir sismik dalgayı büken değişen bir yüzeye sahip olabilir. “Hangi modeli tercih ederseniz edin, onunla aynı fikirde olmayan bazı veriler var” dedi Dr. vidale.

Erişilemezliği nedeniyle, bu uçsuz bucaksız bölge sonsuza kadar açıklanamaz. “Asla öğrenemeyeceğimiz oldukça olası,” dedi Dr. vidale. Ancak ekledi: “Ben bir iyimserim. Parçalar bir gün bir araya gelecek.”
 
Üst