Dikenli fare zırhlı kuyruğunu her zaman sakladı

Leila

Global Mod
Global Mod
Katılım
8 Eki 2020
Mesajlar
3,820
Puanları
36
İlk bakışta biraz daha tüylü bir kemirgen gibi görünüyor. Ancak dikenli farenin gövdesi sırlarla doludur. Afrika ve Avrupa’daki kayalık çıkıntılarda bulunabilir. Sırtı kirpi benzeri sert kürk sivri uçlarıyla kaplıdır. Kolayca yırtılan yumuşak bir cilde ve bir çöl geko türü gibi olağanüstü bir yenilenme yeteneğine sahiptir. Şimdi araştırmacılar Çarşamba günü iScience dergisinde başka bir sürpriz ortaya çıkardılar: kuyrukları osteodermler veya kemikli plakalarla kaplıdır, bu da onları bir armadillo gibi deri altı zırhla donatıldığı bilinen ikinci canlı memeli grubu yapar.

Florida Doğa Tarihi Müzesi’nden biyolog ve çalışmanın yazarı Edward Stanley, “Dikenli fareler iyi bilinmesine ve her türlü laboratuvar deneyinde yaygın olarak kullanılmasına rağmen, hiç kimse onlara sahip olduklarının farkında değildi” dedi.

Keşif, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki müze koleksiyonlarından 20.000 omurgalı örneğinden oluşan çevrimiçi bir kamu veri tabanı oluşturma girişimi olan openVertebrate projesi için örneklerin CT taramalarını yaparken geldi. Fare kuyruğunun röntgenleri onu duraksattı: Doktorası için üzerinde çalıştığı kertenkeleleri hatırlattılar. Ancak bilinen osteodermlere sahip yaşayan tek memeliler armadillolardı.

“Osteoderma hakkında yeterince bilgim var ki, kemirgenler onlara sahip olmak için oldukça duyulmamış” dedi Dr. Stanley.


Florida Üniversitesi’nden biyolog ve çalışmanın yazarı Malcolm Maden, keşfin bir şans olduğunu söyledi. doktor Maden’in zaten deriyi, kasları, sinirleri ve omuriliklerinin parçalarını yenilemek için olağanüstü yeteneklerini içeren dikenli fareleri içeren uzun süredir devam eden bir araştırma projesi vardı. Araştırmacılar, osteodermlerin bir farenin yaşamı boyunca nasıl geliştiğini incelemek için bir araya geldiler ve kemik zırhının gelişiminden sorumlu genetik anahtarları belirlemek için türün RNA’sını sıraladılar.


doktor Stanley ayrıca dikenli farenin en yakın akrabalarının örneklerini de taradı – mafsallı fare, fırça tüylü fare ve banka tarla faresi. Üçünün de zırhlı kuyrukları olduğunu, daha uzak akrabalarının ise olmadığını buldu. Keşif, dört türün ortak bir atasının bu özelliğe sahip olduğunu öne sürdü.

Osteodermlerin amacı net değildir. Dr. Stanley. Başka bir olasılık: Farenin derisi kolayca yırtılırken, zırhı, çıkarması kolay bir eldivenin altına zincir zırh takmak gibi, iç kuyruk yapısını korumaya yardımcı olabilir.

Osteodermlerin farklı hayvan soylarında en az 19 kez yeniden evrimleştiğini söyleyen Dr. kurtçuklar Genellikle kertenkeleler, timsahlar ve dinozorlar gibi kuş olmayan sürüngenlerde bulunurlar. Ayrıca, dikenli farelerinkine çok benzer cilt zırhına sahip gliptodonlar ve dev yer tembel hayvanları olarak adlandırılan dev armadillo akrabaları gibi soyu tükenmiş bazı memeli gruplarında da bulundular.


Fare gibi hızla üreyen, bakımı kolay bir hayvanda osteodermlerin bulunması, evrim güçlerinin derinin altında sürekli olarak nasıl ve neden kemikli zırh yarattığını açıklamaya yardımcı olabilir, dedi Dr. kurtçuklar Artık bu özellikten sorumlu olabilecek genlerin listesini daralttıklarına göre, laboratuvar çalışmalarında osteodermler üretmeye çalışabilirler.

“Osteodermlerin oluşumundan hangi genlerin sorumlu olduğunu bulmak ve ardından zırhlı bir laboratuvar faresi yapmak istiyorum” dedi Dr. kurtçuklar

Osteodermler için yapı taşlarının omurgalıların kafalarında bulunabileceğini söyleyen Dr. Stanley. Omurgalı iskeleti çoğunlukla, zamanla daha kemikli hale gelen kıkırdaktan yapılır – ancak kafatası kemikleri, ekibin erken balık soylarının zırhlı kafalarından başka bir amaca uygun hale getirilmiş olabileceğine inandığı, sertleşen kollajen tarafından oluşturulur.

Dr. Stanley. İşin püf noktası, farelerin kuyruk osteodermlerinin kafatasları gibi şekillenip şekillenmediğini belirlemek için genomik kullanmaktır. “Bu, osteodermlerin zırhtan kafataslarına ve tekrar zırha gittiği fikrine güven verir.”

Ayrıca, genellikle kürk ve deri altında gizli bir şekilde gizlenen osteodermlerin, memelilerde genel olarak düşünülenden çok daha yaygın olması da mümkündür: Kimse onları aktif olarak aramadı, dedi Dr. Stanley. Bunları bulmanın openVertebrate projesi gibi keşif bilimi gerektirdiğini belirtti. doktor Stanley, proje verilerinin benzer keşiflere yol açacağını umuyor.

Dr. Stanley. “Sonuçta ne bulacağımızı bilmiyorduk.”
 
Üst