Dan Peterson, Olimpia Milano onun onuruna 36 numaralı formayı emekli ediyor: “Ben şanslı bir adamım”

kunteper

Global Mod
Global Mod
L’Olympia Milano gömleği alacak 36 numara şerefine Dan Peterson, Amerikalı koçun ve 29 kez İtalyan şampiyonu kulübünün doğum yılı. Milan ile 8 şampiyonluk kazanan 1987 Grand Slam’in teknik direktörü, 2 Nisan’da Reyer Venezia ile oynayacağı maçın devre arasında onurlandırılacak. “Benim için maviden bir şimşekti – diye açıklıyor Peterson -, tamamen beklenmedik. Yani, sadece güzel ve takdir edilen değil, aynı zamanda heyecan verici. Herkese teşekkür etmek istiyorum. Birincisi, şampiyonlarım: onlar olmasaydı asla bu kadar harika bir şey alamazdım.” onur İkinci olarak kulüp. Ardından taraftarlarımız: Şampiyonlarımın koçu olmak bir onurdu ve Olimpia taraftarlarının ‘Koçu’ olmak bir zevkti. Son olarak, Giorgio Armani – 2010/11’de beni geri isteyen, alabileceğim en iyi hediye – ayrıca yaptığı her şey için, İtalyan sporu için, İtalyan basketbolu için ve İtalya’nın zirvesine geri getirdiği Olimpia’mız için yaptıkları için. Avrupa basketbolu. Mevcut Olimpia’ya, Dell’Orco başkanına ve teknik direktör Messina’ya da teşekkür ediyorum. Bir kez daha, yaşayan en şanslı adam gibi hissediyorum.”

Dan Peterson, bir basketbol efsanesinin hayatı ve eserleri

1936’da Illinois, Evanston’da doğan Dan Peterson, 1978’de Milano’ya geldi: bolonya, burada bir Scudetto kazandı (Etore Messina ile birlikte Virtus ve Olimpia ile şampiyonluk kazanan tek kişi) ve kendisini bir teknik direktör olarak kurdu. İtalya’ya taşınmadan önce Michigan State’de asistanlık yapmış, Delaware’de iyi sonuçlar alan baş antrenörlük yapmış ve ardından Şili milli takımı tarihindeki en iyi sonuçları elde etmişti. Bologna’da bir Scudetto kazandıktan sonra, Milano’daki kulüp için altın bir çağa imza attı: 1979’da sözde ile finale ulaştı (ancak kaybetti). “Beagle Çocuklar”bildirdiOlympia Toplamda Olimpia, yedek kulübesinde Dan Peterson ile arka arkaya altı Scudetto finali oynadı ve 1985, 1986 ve 1987’de kazandı (1983’te Roma’ya ve 1984’te Bologna’ya kaybetti). 1986 ve 1987’de Olimpia, onunla iki İtalya Kupası da kazandı. Peterson hem yedek kulübesinde hem de dışında harikaydı, kendisini bir televizyon kişiliği, reklam referansı, başarılı bir gazeteci olarak kurdu. Olimpia’da 1-3-1 bölgesini ve L oyununu meşhur etti. D’Antoni Meneghin veya “kan tükürmek” gibi sloganlar. Ve kulübün uluslararası zihniyetini yeniden inşa etti: Olimpia’yı iki Avrupa Kupası finaline taşıdı, 1983’te Grenoble’da Cantù’ya bir farkla kaybetti, ancak 1987’de Maccabi’ye karşı kazandı, ’87’nin ‘Grand Slam’ini kazandı ve ayrıca Korac Kupası’nı kazandı. 1986’da. 1987’de 51 yaşında emekli oldu, 2011’de kısa bir süre yedek kulübesine döndü, 75 yaşında, sahaya zamanında Nicolo Melli.

konular