Çocuklar ve opioidler hakkında bildiklerimiz

Leila

Global Mod
Global Mod
Katılım
8 Eki 2020
Mesajlar
3,992
Puanları
36
Şehir yetkilileri, Bronx’ta devlet lisanslı bir kreşte dördünün de opioide maruz kalmasının ardından Cuma günü 1 yaşındaki bir çocuğun öldüğünü ve diğer üç çocuğun hastaneye kaldırıldığını söyledi. Polis daha sonra orada genellikle uyuşturucu satıcıları tarafından kullanılan bir paketleme cihazı bulduğunu söyledi.

New York City tıbbi muayene ofisi Cumartesi öğleden sonra yaptığı açıklamada, otopsinin tamamlandığını ancak 1 yaşındaki çocuğun ölüm nedeninin belirlenmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Sağlık yetkililerinin çocuklardan herhangi birine uyuşturucu testi yapıp yapmadığı belli değildi.

Ancak polis memurlarının, çocukların semptomları ve kreşte kilo presi olarak adlandırılan aletin bulunmasıyla tetiklenen opioid maruziyetine ilişkin şüpheleri, fentanil gibi opioidlerin çocuklara yönelik tehdidine dikkat çekti.

Opioidlerin sorumlu olup olmadığını biliyor muyuz?


Polis, olayla ilgili soruşturması veya olası bir açıklama olarak neden opioid maruziyetine bu kadar hızlı odaklandığı hakkında çok az bilgi yayınladı.


Ancak bazı çocukların aşırı dozda uyuşturucuyla hayata döndürüldüğünü bildiren Narcan, çocukların muhtemelen opioidlere (reçeteli ağrı kesiciler ile eroin ve fentanil gibi narkotikleri içeren bir sentetik uyuşturucu sınıfı) maruz kaldıklarını öne sürdü. Sharon Levy. Boston Çocuk Hastanesi’nde bağımlılık tıbbı şefi.

Opioidler genellikle beynin nefes almayı ve kalp atış hızını kontrol eden kısmındaki bir reseptöre bağlanarak, kişinin nefesini yavaşlatarak veya durdurarak öldürür. Narcan aynı reseptörlere bağlanarak opioidlerin etkilerini etkili bir şekilde bloke eder.

Dr. Levy.

Çocuklar nasıl maruz kalabilir?


Bronx kreşindeki çocukların uyuşturucuyla nasıl temasa geçtiği belli değil.

Ancak Journal of Pediatrics’te 2019 yılında yayınlanan bir araştırma, çocukların opioidlere maruz kaldığı neredeyse tüm vakalarda ilacın yutulduğunu ortaya çıkardı.

Çalışma, beş yıllık bir süre boyunca opioid ilaçlara maruz kalan 18 yaşın altındaki çocukların 80.000’den fazla kaydını inceledi. Çocukların dörtte üçü istemeden ilaçla temas etmişti. Çalışma, maruziyetlerin yaklaşık yüzde 99’unun ilacı ağızdan alan çocukları içerdiğini buldu.


Çok daha az yaygın olan diğer maruz kalma yolları arasında soluma veya çocukların gözleriyle, kulaklarıyla veya rektumla temas yer alıyordu. Bununla birlikte, çalışmadaki veriler büyük ölçüde kişisel raporlar olduğundan, bu tür bir maruziyetin çocukları zehirlemeye yetip yetmeyeceğini belirlemek zordu.

Opioidlere dokunmak çocukları hasta edebilir mi?


Polis memurlarının veya sağlık görevlilerinin yanlışlıkla fentanili derileri yoluyla yuttuktan veya havadaki tozu soluduktan sonra hastalandıkları raporları periyodik olarak medyanın ilgisini çekti ve federal ilaç düzenleyicilerinin uyarılarına konu oldu.

Bununla birlikte, opioidlere kazara maruz kalmaktan kaynaklanan zehirlenmelerin son derece düşük bir ihtimal olduğu konusunda bilimsel fikir birliği devam etmektedir. Opioidlerin cilt tarafından kolayca emilmediğini ve genellikle havada yayılmadığını söylüyorlar.

Çocuklarda opioid doz aşımını inceleyen araştırmacılar, bu zehirlenmelerin nasıl meydana geldiği konusunda daha fazla araştırma yapılması çağrısında bulunuyor. Ancak çocukların bile opioidlere dokunmaktan veya bunları kazara havaya solumaktan hastalanma ihtimalinin düşük olduğunu söylediler.


Bronx’taki çocuklar opioidlere maruz kalsaydı, muhtemelen ilacı ağızdan almış olacaklardı, Dr. Levy.

“Aslında böyle bir şey yapmak için cilde yeterince iyi emildiğini sanmıyorum” dedi. Hava yoluyla zehirlenmenin de olası olmadığını söyledi.

“Aslında çok daha düşük bir doza ihtiyaç duyduğunuz küçük bir çocukta bile, çevresel maruziyet yoluyla bunun yeterli miktarda absorbe edilip edilemeyeceğinden gerçekten şüpheliyim” dedi.

Çocuklarda aşırı doz riski neden daha yüksektir?


Bilim adamları, aynı miktarda opioid verilen küçük bir çocuk ve bir yetişkinin, çocukların vücutlarının daha küçük olması nedeniyle önemli ölçüde farklı düzeylerde zararla karşılaşacağını ve bu durumun onları aşırı doz riskiyle karşı karşıya bırakacağını söyledi.

Çocuklar, diş veya cerrahi prosedürlerden sonra da dahil olmak üzere opioidlerle tedavi edilir. Ama Dr. Levy, çoğu ilaçta olduğu gibi, doktorların hastanın vücut ağırlığını dikkatle değerlendirmeden doza karar vermeyeceklerini söyledi.


“10 veya 12 kilo olan biri, 70 kiloluk bir insana göre çok daha az miktarda alacak” dedi. “Yetişkin dozu büyük bir sorun olacak.”

Genç beyinlerde ayrıca birçok farklı kimyasal bileşiğin kan-beyin bariyerini geçmesini engellemeye yardımcı olabilecek bir proteinin düzeyi daha düşüktür. Araştırmalara göre bu, belirli opioidlere maruz kalan çocuklarda artan toksisitenin de bir açıklaması olabilir.

Çocuklarda doz aşımı ne kadar yaygındır?


Pediatrics dergisinde yapılan bir araştırmaya göre, 2005’ten 2018’e kadar 5 yaş ve altındaki çocuklarda zehirlenme ölümlerinin önde gelen nedeni opioidlerdi.

Mart ayında yayınlanan araştırmada 40 eyalette zehirlenmeye bağlı 731 ölüm incelendi. Yazarlar, opioidlerin bu ölümlerin yüzde 47’sine katkıda bulunduğunu buldu.

Araştırmanın yazarları, son on yılda çocukların yeni opioid kaynaklarına maruz kaldığını söyledi. Çocuklar son zamanlarda sadece yaygın reçeteli opioidlere değil, aynı zamanda eroin ve opioid bağımlılığını azaltmak için uyuşturucu tedavilerinde kullanılan fentanil ve buprenorfin gibi sentetik opioidlere de maruz kaldılar.
 
Üst