Biden seçimi kazanırsa endüstriyel kirlilik iklim politikasının hedefi haline gelecek

Leila

Global Mod
Global Mod
Katılım
8 Eki 2020
Mesajlar
3,992
Puanları
36
Başkan Biden ikinci dönemi kazanırsa, iklim politikaları çelik ve çimento fabrikalarını, fabrikaları ve petrol rafinerilerini hedef alacak; bu endüstriler, daha önce ısıyı hapseden sera gazlarını sınırlamak zorunda kalmamış, aşırı derecede kirletici endüstriler.

Analistler, danışmanlarının ana hatlarını çizdiği ve son röportajlarda tanımladığı endüstriyel tesisler üzerindeki yeni kontrollerin, cumhurbaşkanının 2050 yılına kadar fosil yakıt kirliliğini ortadan kaldırma hedefine ulaşmaya yardımcı olmak için ilk döneminde enerji santralleri ve araçlara yönelik önlemlerle birleştirilebileceğini söyledi. Bilim adamları, eğer dünyanın iklim değişikliğinin en yıkıcı etkilerinden kaçınma umudu varsa, sanayileşmiş ulusların bu hedefe ulaşması gerektiğini söylüyor.

Tarafsız bir enerji araştırma firması olan Rhodium Group’un ortaklarından John Larsen, “İnsanlar bu yönetimin iklim konusunda yaptıklarına bakıp ‘Bu kadar yeter’ derse, bu ülke hedeflerimize ulaşamayacaktır” dedi. Beyaz Saray tarafından düzenli olarak istişarede bulunulmaktadır.

Ancak stratejistler, sancılı bir seçim döngüsünün başlangıcında daha fazla düzenleme hakkında konuşmanın tehlikeli olduğunu söyledi. Özellikle, Amerika’nın inşaat sektörünün temel malzemeleri olan çelik ve çimento için Washington’dan yeni talimat alma ihtimali, Bay Biden’ın kur yaptığı eyaletteki sendika işçilerini kızdırabilir.


Demokrat Partili David Axelrod, “Çok sayıda insanı istihdam eden ağır sanayiye zayıflatıcı düzenlemeler getirdiğiniz izlenimini veriyorsanız, yalnızca sanayiden değil aynı zamanda işçilerden de tepki alacaksınız” dedi. Eski başkan Barack’ı destekleyen strateji uzmanı Obama’nın kampanyalarını yürütüyordu. “Bu endüstrileri arkadan ve hatta önden bıçaklıyormuş gibi görünmeden bunun nasıl yapılacağı gerçek bir siyasi zorluktur.”

Bay Larsen, yine de küresel ısınmanın aciliyetinin eylem gerektirdiğini söyledi. “Eğer şimdi bir şeyler yapmazsak, Amerika’daki diğer sorunların çoğu 10 yıl içinde 10 kat daha kötü olmayacak” dedi. “İklim öyle değil. Bu yıl bize aşırı hava koşulları ve yangınlarla ilgili bir şey gösterdiyse, o da bu seviyede kalmakla kalmayıp, kırdığımız tüm rekorları da kıracağıdır.”


Birçok Amerikalının ekonominin krizde olduğuna inandığı bir dönemde Cumhuriyetçiler ek düzenleme teklifini kabul etmeye istekli.

Cumhuriyetçi Ulusal Komite sözcüsü Emma Vaughn, “Görünüşe göre hızla artan gaz ve enerji fiyatları, inşaat ve altyapı fiyatlarını artırmak ve çalışkan Amerikalıları daha da borç batağına sokmak isteyen Biden için yeterli değil” dedi. “Biden ikinci döneme seçilmeyecek; Amerikalı ailelerin buna gücü yetmez.”


İkinci bir Biden iklim gündemi, başkanın Sanayi Devrimi’nden bu yana atmosfere en fazla karbondioksit pompalayan ülke olan ABD’de üretilen sera gazlarını azaltmak için dönüştürücü önlemleri uygulamaya koymasının ardından gelecek.

Geçtiğimiz yıl, Bay Biden, elektrikli araç satışlarını artırmak ve rüzgar, güneş ve diğer yenilenebilir enerjileri yaygınlaştırmak için önümüzdeki on yılda en az 370 milyar dolar teşvik sağlayacak dönüm noktası niteliğindeki bir iklim yasası olan Enflasyonu Azaltma Yasasını imzaladı. Bay Biden başkanlığında Çevre Koruma Ajansı, benzinle çalışan arabaların ve kömürle çalışan enerji santrallerinin aşamalı olarak durdurulmasını zorlayacak, gelecek yıl tamamlanması beklenen düzenlemeler önerdi.

Analistler, birlikte ele alındığında bu önlemlerin önümüzdeki on yılda ülkenin emisyonlarını neredeyse yarı yarıya azaltmaya yardımcı olabileceğini söylüyor.


Ve yine de yeterli değil.

Amerika Birleşik Devletleri ve yaklaşık 200 ülke, 2015 yılında, küresel ortalama sıcaklıklardaki artışın, sanayi öncesi seviyelere kıyasla 2100 yılına kadar 1,5 santigrat derece (2,7 Fahrenheit derece) ile sınırlandırılması konusunda anlaşmaya vardı. Bilim adamları, bu noktadan sonra ölümcül sıcak hava dalgalarının, sellerin, kuraklıkların, mahsul kıtlığının ve türlerin yok oluşunun etkilerinin insanlığın başa çıkmasının çok daha zor hale geleceğini söylüyor. Ancak gezegen halihazırda ortalama 1,2 santigrat derece ısındı ve ABD ve diğer ülkeler hedeflerine ulaşmaktan çok uzak.


Amerika Birleşik Devletleri, ülkenin en büyük iki sera gazı kaynağı olan enerji ve ulaşımdan kaynaklanan emisyonları azalttıkça, sanayi, ekonomiyi en çok kirleten sektör haline gelecektir. Bu durum, temizlenmesi en zor olan çelik ve çimento üretimi gibi şirketleri iklim düzenlemesinin bir sonraki turunun bariz hedefi haline getiriyor.

Beyaz Saray’da Bay Biden’ın iklim ekibi, yeniden seçilmesi halinde endüstriyel kirliliği azaltmak için şimdiden çok adımlı bir plan tasavvur etti.

İlk adım havuç kullanmak ve 2022 Enflasyon Azaltma Yasası teşviklerini fabrikaların karbon ayak izlerini azaltmalarına yardımcı olacak yeni teknolojilere yönlendirmek olacaktır.


Örneğin, rüzgar ve güneş enerjisi kullanılarak üretilen bir yakıt olan yeşil hidrojen, bir çelik fabrikasını çalıştıracak kadar güçlüdür ancak yan ürün olarak yalnızca su buharı yayar. Çimento yapılırken kireçtaşı ısıtılır ve büyük miktarda karbondioksit açığa çıkar. Ancak birçok şirket karbon yaymayan ve hatta karbonu emebilen çimento geliştirdi.


İkinci adım, küresel rakipleri, çelik, çimento ve alüminyum gibi ithal mallardan karbon emisyonlarına dayalı olarak alınan bir ücret olan bir “karbon tarifesi” yoluyla faaliyetlerini temizlemeye zorlamak olacaktır.

Demokratların ve bazı Cumhuriyetçilerin desteklediği böyle bir vergiyi Kongre’nin onaylaması gerekecek. Avrupa Birliği bu yılın başlarında benzer bir karbon sınır vergisi uygulamaya koydu.

Dünya Ticaret Örgütü’ne bir karbon tarifesini haklı çıkarmak için ABD’nin muhtemelen kendi ülkesindeki endüstriyel kirliliğe de aynı tür vergileri uygulaması gerekecek. Kongre’de karbon vergisi uygulamaya yönelik çabaların uzun süredir ölü olduğu düşünülürken, hükümet bunun yerine, bu amacın temelini oluşturan 1970 tarihli Temiz Hava Yasası’nı kullanarak endüstriyel kirliliğe ilişkin yukarıdan aşağıya yeni düzenlemeler getirmek için yürütme yetkisini kullanabilir. Otomobiller ve enerji santralleri için önerilen düzenlemeler oluşturuldu.


Ancak bu politikalar zaten ateş altında.

Cumhuriyetçi başkan adaylığı için yarışan adaylar, Bay Biden’ın elektrikli araçları ve güneş enerjisini teşvik etmesinin ABD’nin temel ekonomik rakibi Çin’e gerekli bileşenler açısından bağımlılığını artırdığını ve ülke içindeki emisyonları azaltmanın bir önemi olmadığını öne sürerken, diğer ülkeler bunu yapmaya devam ediyor. kirletmek.

Eski Güney Carolina Valisi Nikki Haley, geçen ay Cumhuriyetçilerin ilk tartışmasında “Çevreyi gerçekten değiştirmek istiyorsanız Çin ve Hindistan’a emisyonlarını azaltmaları gerektiğini anlatmaya başlamalıyız” dedi.

Biden’ın yeniden seçim kampanyasının resmi olmayan danışmanlarından Bay O’Mara, Bay Biden’ın yeni yerel iklim eylemi için destek kazanabilmesi için ABD’nin diğer ülkeleri harekete geçmeye zorlaması gerektiğini söyledi.

O’Mara, “Öncelikle Hindistan ve Çin’deki kirleticileri sorumlu tutmazsak, bu politika neredeyse imkansız hale gelecektir” dedi.

Belki de Bay Biden için daha da kötüsü, sendikalı otomotiv işçileri, onun Amerikan pazarını benzinle çalışan arabalardan elektrikli araçlara yönlendirmeyi amaçlayan düzenlemelerinden endişe duyuyor. Birleşik Otomotiv İşçileri, elektrikli araçların daha az işçiye ihtiyaç duyacağı ve geçişin işlere mal olabileceği endişesi nedeniyle şu ana kadar Bay Biden’ı desteklemeyi reddetti. Sendika Perşembe günü ülkenin en büyük otomobil üreticilerine karşı, diğer şeylerin yanı sıra, elektrikli araç aküsü fabrikalarındaki işçilerin UAW sözleşmesi kapsamına alınması yönündeki talepler nedeniyle greve gitti.


Yeni düzenlemelerin daha az işe yol açması halinde bu memnuniyetsizlik çelik ve çimento endüstrilerindeki işçilere de yayılabilir.

Ülkedeki 20 çimento üreticisinin çoğunluğunu temsil eden Portland Çimento Birliği’nin hükümet işlerinden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Sean O’Neill, sektörünün belirli durumlarda karbondan arındırma ve bir tür karbon tarifesini destekleme konusunda hükümet yardımını memnuniyetle karşılayacağını söyledi Koşulları göz önünde bulundurun . Ancak bina ve köprülerin inşası ve onarımı için gerekli malzemelerin bulunmasını kısıtlayabilecek düzenlemelere karşı çıkacağını söyledi.

“Yerli çimento üretimini engelleyebilecek herhangi bir politika, beton ve inşaat gibi alt sektörler için sorun yaratabilir” dedi.

Biden’ın Wilmington’daki kampanya merkezinde iletişim stratejisi düzenlemelerden uzaklaşıyor ve bunun yerine Cumhuriyetçilerin aşırı hava ve iklim inkarının etkisini vurguluyor.

Sayın Biden, 10 Eylül’de düzenlediği basın toplantısında bu konulara değinerek şunları söyledi: “Daha da korkutucu bir nükleer savaşta insanlığın karşı karşıya olduğu tek varoluşsal tehdit, önümüzdeki 20 ila 10 yıl içinde %1’in üzerine çıkacak olan küresel ısınmadır. Bu gerçek bir baş belası olurdu. Oradan geri dönüş yok.”


Son anketler Amerikalıların iklim değişikliği konusunda endişe duyduğunu ve hükümetin ve büyük şirketlerin bununla mücadele etmek için daha fazlasını yapması gerektiğine inandığını gösteriyor. Ancak spesifik tedbirlere ilişkin görüşler karışık.


Pew Araştırma Merkezi’nin bu yılki anketlerinde yetişkinlerin yüzde 66’sı hükümetin rüzgar ve güneş enerjisini desteklemesi gerektiğini söylerken, yalnızca yüzde 31’i ülkenin fosil yakıtları aşamalı olarak kaldırmasını istiyor. Katılımcılar, hükümetin elektrikli araçların kullanımını teşvik etmesi gerekip gerekmediği konusunda ikiye bölündü: Yüzde 43’ü teşvik edilmesi gerektiğini, yüzde 14’ü teşvik edilmemesi gerektiğini, yüzde 43’ü ise bunun ne teşvik edilmesi ne de caydırılması gerektiğini söyledi.

Pew’in anketine katılan yetişkinlerin yüzde 54’ü iklim değişikliğinin ülkenin refahı için büyük bir tehdit olduğunu söylerken, Ocak ayında yapılan ankete katılanlar bunu 21 ulusal sorun arasında 17. sırada sıraladı. Anketin yapılmasına yardımcı olan araştırmacı Alec Tyson, “Bunun önemli olduğunu düşünen Demokratlar için bile asıl konu bu değil” dedi.

Biden’ın kampanyası, iklim değişikliğinin daha da kötüleştirdiği hava felaketlerinden kaynaklanan gerçek zamanlı hasarın, başkanın özellikle ihtiyaç duyduğu bir demografik grubu, yani çok sayıda genç seçmeni vuracağını iddia ediyor.


Biden kampanyasının danışma kurulunda görev yapan ve Kongre’nin tek üyesi olan 26 yaşındaki Florida Demokrat Temsilcisi Maxwell Frost, “İklim, karşı karşıya olduğumuz en büyük sorunlardan biri ve yaşlandıkça da öyle olmaya devam edecek” dedi. Z kuşağıdır.

Bay Frost, Orlando’nun ölümünden kısa bir süre sonra Orlando bölgesinden telefonla yaptığı telefon görüşmesinde, “İklim, Güney’de, özellikle de iklim krizinin ön saflarında yer aldığımız Florida’da, okyanusları çevreleyen okyanusta girdap gibi sıcaklıklar nedeniyle son derece endişe verici” dedi. Idalia Kasırgası nedeniyle sular altında kaldı. “Deniz suyu, kasırga sonrası rekor sıcaklık, sudaki rekor sıcaklıklar; bunlar bildiğimiz ve hissettiğimiz şeyler.”
 
Üst