Biden, NIH’nin başına Monica Bertagnolli’yi seçti

Leila

Global Mod
Global Mod
WASHINGTON — Başkan Biden Pazartesi günü Dr. Ekim ayında Ulusal Kanser Enstitüsü’nün direktörü olan kanser cerrahı Monica M. Bertagnolli, bir yıldan uzun süredir boş olan Ulusal Sağlık Enstitüleri’nin yeni direktörü olarak aday gösterilecek.

doktor Bertagnolli aynı zamanda bir kanser hastasıdır. Geçen yılın sonlarında kendisine erken evre meme kanseri teşhisi konduğunu açıkladı.

Bay Biden yaptığı açıklamada, onu “kariyerini bilimsel keşiflere öncülük ederek ve hastalar için kanser önleme ve tedavisini iyileştirmek ve sağlamak için mümkün olanın sınırlarını zorlayarak geçiren” “dünya çapında bir doktor ve bilim adamı” olarak nitelendirdi. hayatın her kesiminde sağlıklı.” Toplumun kaliteli bakıma erişimi var.”

doktor 64 yaşındaki Bertagnolli’nin Senato tarafından onaylanması gerekiyor. Ulusal Sağlık Enstitüleri’nin bir parçası olan Ulusal Kanser Enstitüsü’nün ilk kadın yöneticisidir. NIH’yi kalıcı olarak yöneten yalnızca ikinci kadın olacaktı.

Bay Biden için kanser araştırması son derece kişisel. En büyük oğlu Beau Biden, 2015 yılında 46 yaşında beyin kanserinden öldü. Geçen yıl, cumhurbaşkanı önümüzdeki 25 yıl içinde kanserden ölüm oranını en az yüzde 50 azaltma hedefi koydu – daha sonra, başkan yardımcısı olarak başlattığı kanser “moonshot” programını genişletme çabasının bir parçası olduğunu söyledi. hayata ve “hızlandırmak” için yönlendirildi.

Pazartesi günü, Bay Biden Dr. Bertagnolli’ye bu girişimi desteklediği ve çocukluk kanseri araştırmalarını ilerletme çabaları ve klinik kanser denemelerine erişimi genişletme programları için teşekkür ederiz.

Seçiminin duyurulması sürpriz olmadı; Aralarında Haberler’ın da bulunduğu birçok haber kuruluşu geçen ay Başkan’ın Dr. Bertagnolli planı. Neden gecikme olduğu açıklanmadı.

Kanserle mücadele Dr. Bertagnolli de kişisel bir mesele. Aralık ortasında teşhisini açıkladı ve Ulusal Kanser Enstitüsü müdürü olmadan önce cerrahi onkolog olarak çalıştığı Brigham ve Kadın Hastanesi ve Dana-Farber Kanser Enstitüsünde “mükemmel bakım gördüğü için minnettar olduğunu” söyledi. üzerinde .

O sırada prognozunun iyi olduğunu ve bir klinik deney için kaydolduğunu söyledi. Şubat ayında NPR ile yaptığı bir röportajda, hala tedavi gördüğünü söyledi.

“Herkes gibi normal mamografime gittim ve negatif olmasını bekledim ve kötü bir sürprizle karşılaştım” dedi. “Ve şimdi bunun nasıl hissettirdiğini biliyorum.” “Doktorlarıma sorduğum ilk şey, ‘Benim için bir şey var mı? Ve benim için bir çalışma vardı ve kaydoldum.

Sadece bir kadın, Dr. Başkan George HW Bush tarafından atanan Bernadine P. Healy, Ulusal Sağlık Enstitüleri’nin daimi direktörü olarak görev yaptı. doktor Uzun süredir federal bir bilim adamı ve NIH yöneticisi olan Ruth Kirschstein, iki kez ajansın müdür vekili olarak görev yaptı.

Doğrulanırsa, Dr. Bertagnolli Dr. Ajansın son daimi müdürü Dr. Francis S. Collins, Aralık 2021’de görevden ayrıldı. doktor Başkan Barack Obama’nın atanmış bir ortağı olan Collins, bu pozisyonda 12 yıldan fazla görev yaptı.

NIH direktörü olarak Dr. Bertagnolli, diğerlerinin yanı sıra kanser, bulaşıcı hastalıklar, kalp ve akciğer hastalıkları, ruh sağlığı ve madde bağımlılığı konularına odaklanan 27 enstitü ve merkezden oluşan dünyanın önde gelen araştırma ajanslarından birini yönetmektedir. Yıllık bütçesi 47 milyar doları aşan NIH, dünya çapında araştırmaları finanse ediyor.

doktor İtalyan ve Fransız Bask göçmenlerinin kızı olan Bertagnolli, güneybatı Wyoming’de bir çiftlikte büyüdü, Princeton Üniversitesi’nde mühendislik okudu ve Utah Üniversitesi’nde tıp fakültesine gitti. Federal hükümete katılmadan önce, Harvard Tıp Okulu’nda cerrahi onkoloji konusunda uzmanlaşmış bir cerrahi profesörüydü.