Audubon Derneği, köleliğe bağlarına rağmen adını koruyor ve kuş gözlemcilerini ikiye ayırıyor

Leila

Global Mod
Global Mod
Katılım
8 Eki 2020
Mesajlar
3,739
Puanları
36
Ulusal Audubon Derneği Çarşamba günü yaptığı açıklamada, yönetim kurulunun, isimlerini değiştiren 19-19 doğa bilimci ve illüstratör John James Audubon ile olan ilişkisini sona erdirme baskısına rağmen kuruluşun adını korumak için oy kullandığını duyurdu.

Kuş koruma grubu, kararının yüzlerce üye, gönüllü ve bağışçının girdilerini içeren bir yıldan uzun süren bir süreçten sonra geldiğini söyledi. Bay Audubon’un Siyahilere ve Yerli halklara karşı ırkçı görüşleri olan bir köleleştirici geçmişine rağmen, Ulusal Audubon Topluluğu’nun yönetici direktörü Elizabeth Gray, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, kurulun “örgütün bir kişinin adının ötesine geçtiğini belirlediğini” söyledi. ”

Audubon adının “misyonumuzu ve bu organizasyonun uzun tarihi boyunca elde ettiği önemli başarıları simgelediğini” sözlerine ekledi.

Adı koruma kararı, okulların ve sokakların yeniden adlandırılmasına ve Audubon’un yakın zamanda isimlerini elinden aldığı diğer kuş koruma grupları da dahil olmak üzere ırksal geçmişleri olan insanlarla bağları koparmak için heykellerin kaldırılmasına yol açan yakın tarihli bir sosyal hesaplaşma eğilimine aykırıdır. silindi.


Ulusal Audubon Derneği’nin kararı Çarşamba günü, Kuş Birliği’ndeki kendi personeli de dahil olmak üzere ülke çapındaki diğer kuş gözlemciliği gruplarından sert eleştiriler aldı.

Bird Union Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Beyaz bir üstünlükçüyü kutlama ve iyi çalışmalarımızı onun adıyla damgalamaya devam etme kararınız, marjinal topluluklara aktif olarak zarar veriyor.”

Kuş Birliği, geçen ay Bay Audubon ile ilişkisini kesmek için adını değiştirdi ve Ulusal Audubon Derneği’ni de aynısını yapmaya çağırdı.

Kuş birliği yeni adını açıklarken, “Bugün sendika üyelerimizi reddeden ve baskı yapan hiç kimseyi ayağa kaldırmayacağız ve kutlamayacağız” dedi. “İsim değişikliği, ırkçılık karşıtlığına olan bağlılığımızı göstermek için küçük bir adım.”

Seattle ve Chicago’dakiler ve ülke genelindeki diğer gruplar da dahil olmak üzere, son yıllarda bir dizi yerel Ulusal Audubon Topluluğu grubu isim değiştirdi.


Nature Forward’ın yönetici direktörü Lisa Alexander, kuruluşunun Ekim ayında adını “yakından inceledikten” sonra adını Audubon Naturalist Society’den değiştirmeye karar verdiğini söyledi.

Bayan Alexander, Çarşamba günü verdiği bir röportajda, “John James Audubon hikayesiyle gerçekten ilişkilendirilmek istemiyoruz” dedi. “Bizim için, isim değişikliğinin topluluğumuza tüm insanların hoş karşılandığına dair bir işaret olduğunu hissettik.”

Seattle bölüm yönetim kurulu, yeni bir isim için herhangi bir son tarih veya fikir olmaksızın, Temmuz ayında Audubon’un adından çıkarılmasına oybirliğiyle karar verdi. Bölümün web sitesinin üst kısmında, gagasında bir boya fırçası olan yeşil bir kuş resminin yanında bulunan Seattle kelimesinin altında Audubon adının üzeri çizilmiştir.

Seattle bölümü Salı günü yaptığı açıklamada, ulusal örgütün adı tutma kararından “şok, kafası karışmış ve derin hayal kırıklığına uğradığını” söyledi.

Seattle şubesi, “İsim, çevresel felaketlerin etkilerinden ilk önce ve orantısız bir şekilde zarar gören, tarihsel olarak dışlanmış topluluklara dayatılan bir engeldir” dedi. “Biz farklı seçiyoruz. Irkçılık karşıtı yolu seçiyoruz.”


İsim değişikliğinden bir yıl önce Seattle Şubesi, Ulusal Audubon Derneği’ni “John James Audubon’u ortak isimlerinden çıkarmak için kapsayıcı ve şeffaf bir süreç başlatmaya” çağırdı.

1905 yılında kurulan Ulusal Audubon Derneği, ölümünden 50 yıl sonra Bay Audubon’un adını almıştır. Bay Audubon, yüzlerce kuşun dikkat çekici çizimleriyle tanınıyordu. Bazıları basit ama ayrıntılıydı, örneğin bir dalın üzerine tünemiş bir münzevi ardıç kuşunun 1820 çizimi gibi. Diğerleri, havada süzülürken pençelerinde zayıf bir balığı tutan bir kartalın 1829 tarihli bir tablosu gibi dramatik bir hareket gösterir.

Ancak National Audubon Society’ye göre Bay Audubon, illüstrasyonlarına ek olarak kölelik karşıtı harekete karşı muhalefetini de yazdı.

1834’te İngiltere, kolonilerinin çoğunda köleliği kaldıran Köleliğin Kaldırılması Yasasını kabul ettikten sonra, Bay Audubon karısına Ulusal Audubon Derneği’ne göre İngiliz hükümetinin “tedbirsiz ve çok aceleci” davrandığını yazdı.

Bay Audubon tarafından yazılan “The Runaway” adlı kısa öyküsünde, bir bataklıkta kaçan köleleştirilmiş bir aileyle karşılaşmasını anlatır. Onlarla bir gece geçirdikten sonra Bay Audubon, yeniden köleleştirilebilmeleri için onları kaçtıkları kişiye geri verdiğini söyledi. Tennessee, Knoxville’deki McClung Doğa Tarihi ve Kültür Müzesi’ne göre, hikayenin doğru mu yoksa uydurma mı olduğu belli değil.


Bayan Alexander, “Sanatının bu ülkede kuşların korunması için bir katalizör olduğunu kabul etmeliyiz,” dedi. “Kuşların güzel resimlerini çizdi ve bu birçok insanın kuşları korumak istemesine neden oldu.”

“Ama aynı zamanda bir köleleştiriciydi ve yayınlanmış bir beyaz üstünlükçüydü” diye ekledi.
 
Üst