Amber fosilleri erkek sivrisineklerin bir zamanlar kan emici olduğunu gösteriyor

Leila

Global Mod
Global Mod
Seni ısıran her sivrisinek dişiydi. Onun için kan yemeği en iyi kız yemeğidir. Sadece dişilerin deriye nüfuz edebilecek ağız parçaları vardır. Ancak Pazartesi günü Current Biology dergisinde yayınlanan bir çalışmada açıklanan kehribar içinde hapsolmuş böcekler, erkek sivrisineklerin de bir zamanlar kan içmiş olabileceğini öne sürüyor.

Küçük hayvanlar veya bitkiler yapışkan ağaç reçinesine sıkışırsa, reçine sertleşerek kehribar rengine dönüştüğü için bunlar korunabilir. Nanjing Jeoloji ve Paleontoloji Enstitüsü ile Lübnan Üniversitesi’nden paleontolog ve makalenin yazarı Dany Azar, “Lübnan’da yaklaşık 450 farklı kehribar çıkıntısı buldum; bu küçük bir ülke için çok fazla bir rakam” dedi.

Lübnan kehribarı, kalıntı adı verilen korunmuş fosiller açısından zengindir ve yaklaşık 125 milyon yıl öncesine ait erken Kretase dönemine kadar uzanır. Bu sadece dinozorların çağı değil, aynı zamanda çiçekli bitkilerin giderek yaygınlaştığı bir dönemdi. Dr. Azar, çiçekli bitkilerin ve tozlaştırıcı böceklerin birlikte nasıl evrimleştiğini anlamak amacıyla kalıntılar üzerinde çalıştığını söylüyor.

Bu çalışmadaki kehribar örneklerini yaklaşık 15 yıl önce orta Lübnan’da topladı, ancak bunların kendisinin odaklanmadığı bir grup böceğe ait olduğuna inanıyordu, bu yüzden Dr. Azar, soruşturma için onlara öncelik vermedi. Ancak örneklerden birini cilalayıp mikroskop altında incelenebilecek ince bir disk haline getirdiğinde hayrete düştü.

“Büyük bir sürprizle ‘Aman Tanrım, bu bir sivrisinek’ dedim” dedi Dr. Azar.

Ortak yazarı ve eski doktora danışmanı, Paris’teki Ulusal Doğa Tarihi Müzesi’nden André Nel, Dr. Azar’ın kehribar örneklerinin sivrisinek ailesinden bilinen en eski fosiller olduğu ortaya çıktı; keskin, uzun ağız parçaları diş benzeri küçük kıllarla kaplıydı. Böceklerin daha ayrıntılı incelenmesi başka bir sürprizi ortaya çıkardı.

“‘André, içecek bir şey içmedim ama burada tuhaf bir şey görüyorum; bunlar erkek’ dedim” dedi Dr. Azar.

Böceklerin karınlarında, çiftleşme sırasında dişileri tutmak için kullanılan, toka organları adı verilen kıskaç benzeri organlar vardı. Bu yakalayıcıların varlığı, Dr. Azar ve Dr. Nel görünüşte imkansız bir şeyle karşılaşmıştı: Kan emmek için ağız parçalarına sahip erkek sivrisinekler.

Modern erkek sivrisinekler nektar ve bitki sularıyla beslenir. (Bu çoğunlukla dişiler için de geçerlidir: Yalnızca yumurtalarını üretmek için fazladan proteine ihtiyaç duyduklarında kan içerler.) Bilim adamları uzun süredir sivrisineklerin ve ısıran sinek kuzenlerinin otçul atalardan evrimleştiğini, Dişilerin ise daha sonra evrimleştiğini varsayıyordu. kan içme yeteneğine sahip olmak.

“Artık sivrisineğin başlangıçta kan emdiğini düşünüyoruz” dedi Dr. Azar. “Çiçekli bitkilerin ortaya çıkmasıyla birlikte, bu işlev, bu böceklerin daha sonraki evriminde kolayca unutulabilir.”

Smithsonian Ulusal Doğa Tarihi Müzesi’nden paleobiyolog Dale Greenwalt, bu eski erkek sivrisineklerin kanla beslendiği fikrinin “ilginç, büyüleyici ve tartışmalı” olduğunu söyledi.

Son olarak, kanla beslenmek, öldürülme riski nedeniyle nektar içmekten daha riskli bir stratejidir; modern dişi sivrisineklerin yalnızca üremek için ihtiyaç duyduklarında kanla beslenmelerinin bir nedeni de budur. Bu çalışmadaki böceklerin sivrisineklerden başka bir şey olması ya da kıllı ağız kısımlarının modern erkeklerden farklı olmasına rağmen kan içmek için kullanılmamış olması da mümkündür.

Dr. Greenwalt şunları söyledi: Dr. Azar ve Dr. Nel’in hipotezi “çok ince bir buz üzerindeydi” ama onun cesur iddiası sonuçta bilimsel araştırmaları ilerletebilirdi.

“Bazı bilim insanları çok muhafazakardır. Bazı bilim insanları öyle değil” dedi Dr. Greenwalt. “İyi olan şu ki, eğer bunu yapmayanlar hatalı çıkarsa, yapmayanlar da eninde sonunda hatayı düzeltecektir. Ve bekleyip görmemiz gerekecek.”