Yeni varyant haberlerinden dolayı Avrupa’da seyahat bölümü sert darbe aldı

Leila

Global Mod
Global Mod
Katılım
8 Eki 2020
Mesajlar
1,666
Puanları
36
Yeni varyant haberlerinden dolayı Avrupa’da seyahat bölümü sert darbe aldı Muharrir – Peter Nurse

Investing.com – Bugün Avrupa piyasaları altüst oldu. Yeni bir Covid-19 varyantının, toplumsal hayat üzerinde yeni kısıtlamalar yaratarak bölge ekonomisindeki toparlanmaya ziyan vereceği kaygıları üzerine en sert darbeyi seyahat bölümü aldı.

DAX %3,6 düşerken FTSE 100 %3,4 ve CAC 40 %4,4 paha kaybetti.

Geçen ay Avrupa’da virüs hadiseleri artış gösterdi ve birfazlaca ülke daha katı önlemler uygulamaya başladı. Fakat Dünya Sıhhat Örgütü’nün (WHO) Perşembe günü yaptığı bir duyuru, durumun aciliyet derecesini artırdı. WHO, zati Afrika’nın güneyinde tespit edilen, “oldukca sayıda mutasyona sahip” yeni bir Covid-19 varyantını izlediklerini söylemiş oldu.

BM ajansı, yepyeni çeşidin mutasyon derecesini göz önüne alarak aşı ve tedavilerin tesirini tartışmak üzere Cuma günü özel bir toplantı düzenleyecek. Bunun öncesinde İngiltere, Güney Afrika ülkelerinden gelen uçuşlara süreksiz yasak koydu ve bölgeden gelen yolcuları karantinaya aldı.

Bu gelişmeler bölgenin seyahat bölümünde sert düşüşlere niye oldu ve biroldukca havayolu payı yılın en düşük düzeylerine hakikat yol aldı. Lufthansa (DE:LHAG) %12, Ryanair (LON:RYA) %13, IAG (LON:ICAG) ve easyJet (LON:EZJ) %16 düşüş yaşadı. Seyahat acentesi Tui (DE:TUIGn) de %10 kıymet kaybetti.

Reuters raporuna göre Singapur Bankasından analist Moh Siong Sim, “Virüsün ne kadar bulaşıcı olduğunu çabucak hemen bilmiyoruz… bu genel bir belirsizlik. Piyasalar, aşılar tesirli olmadığı takdirde yeni bir global olay dalgası riski bekliyor.” dedi. “bir daha açılma umutları suya düşebilir.”

Öte yandan Telecom Italia (MI:TLIT), KKR ve CVC’nin, İtalyan şirket için ortak bir teklif sunmayı düşündüğüne dair Bloomberg haberinin akabinde paylarında %1,5 artış yaşayarak genel negatif hissiyatı bilakis çevirdi.

KKR, şirkete olan ilgisini geçtiğimiz hafta sonu belirli etmişti fakat Telecom Italia’nın en büyük hissedarı Vivendi (OTC:VIVHY), kıymet temsil etmediği nedeni öne sürülerek teklifi reddetti.

Perşembe günü Şükran Günü niçiniyle Wall Street kapalıydı ve bugün olağandan kısa bir seansa açılacak. Bunun öncesinde ABD pay senedi vadeli süreçleri, piyasanın büyük bir düşüşle açılacağına işaret ediyor. Dow Jones Industrial Average 600 puan üzerinde kayıp yaşadı.

Cuma günü ham petrolde düşüş görüldü. Yeni virüs varyantının duyurulması, tam da ABD öncülüğündeki bir koalisyonun global arzı artıracağı bir vakitte talebe yönelik tasaları yükseltti.

Bunun, birinci çeyrekte global bir arz bolluğu ile sonuçlanacağına dair telaşlar artıyor ve ötürüsıyla OPEC+’nın gelecek haftaki toplantısı daha da ilgi çekiyor.

Küme Ocak ayında günlük 400.000 varillik üretim artışına devam mı edeceğine yoksa arzı mı azaltacağına karar verecek.

WTI vadeli süreçleri %5,7 düşüşle 73,95 dolar olurken Brent %4,7 azalarak 78,35 dolardan alıcılandı.

Öte yandan altın vadeli süreçleri %1,4 artışla 1.808,80 dolar olurken EUR/USD %0,5 artışla 1,1267’den süreç gördü.
 
Üst