Tesla, Elon Musk’ın devam eden pay satışının tesiri ile kıymet kaybetti

Leila

Global Mod
Global Mod
Katılım
8 Eki 2020
Mesajlar
1,666
Puanları
36
Tesla, Elon Musk’ın devam eden pay satışının tesiri ile kıymet kaybetti Müellif – Dhirendra Tripathi

Investing.com – Tesla (NASDAQ:TSLA), CEO Elon Musk’ın yeni bir pay satışının tesirini sindirmeye çalışırken Cuma günü yaklaşık %4 düşüş yaşadı.

Salı günü paylaşılan bir müracaat raporuna nazaran milyarder, son seferde 934.091 pay daha satarak şirketin pay satışını 9,2 milyona ve pahasını yaklaşık 9,9 milyar dolara çıkardı.

Satış, Musk’ın şirketin 2,15 milyon payını satın alma opsiyonunu kullanımının akabinde gerçekleşti. Tesla’nın ödenmemiş öz sermaye tabanı 1 milyar hisseden oluşuyor.

Musk, 7 Kasım’da bir Twitter (NYSE:TWTR) anketi düzenleyerek Tesla paylarının %10’unu satıp satmayacağını sormasından bu yana payları birkaç seferde sattı. Son satış, Musk’ın satmayı planladığı şirket payının – %10’u – yarısını aştığını gösteriyor.

Musk bu satışı, kamuoyunun görüşü ile gerçekleştiriyormuş üzere gösterse de yeni aldığı Tesla payından dolayı büyük bir vergi faturasını ödemek için paraya gereksinimi vardı. Vergilerini ödedikten daha sonra muhtemelen bir birikim olacak.

Tweetinde bahsetmiş olduğu %10 eşiğine ulaşmak için Musk’ın 17 milyon pay daha satması gerekiyor. Bloomberg’e göre satılabilir opsiyonları genel tasarrufuna dahil edilirse daha hayli satması gerekecek.
 
Üst