Tesco sakinlik uyarısı yaparken Avrupa borsaları artış gösterdi

Leila

Global Mod
Global Mod
Katılım
8 Eki 2020
Mesajlar
3,028
Puanları
36
Tesco sakinlik uyarısı yaparken Avrupa borsaları artış gösterdi Yazar – Peter Nurse

Investing.com – Büyük merkez bankalarının nakdî sıkılaşma siyasetleriyle ağır geçen bir haftanın akabinde Avrupa borsaları ufak artışlar yaşadı.

DAX ve CAC 40 %0,5 artarken FTSE 100 %0,4 yükseldi.

Avrupa’nın ana endeksleri bu haftayı büyük kayıplarla bitirme yolunda. DAX %5, CAC 40 %4,7 ve FTSE 100 %3,8 düşüşle haftayı bitirecek üzere görünüyor. Dünya genelinde biroldukca merkez bankasının para siyasetlerinde sıkılaşmaya gitmesinin akabinde yatırımcılar global iktisatta sakinlik olasılığından telaşlı.

Fed, faizleri Çarşamba günü 75 puan artırırken İsviçre Merkez Bankası 50 puan artırımla piyasaları şaşırttı ve İngiltere Merkez Bankası da tıpkı gün arka arda beşinci artış sonucu ile faizleri %1,25’e çıkardı.

Bu bankalardan ayrılan isim, 10 yıllık faizleri sıfıra yakın tutmaya devam etme sonucu alan Japonya Merkez Bankası oldu. Lakin bu karar, enflasyon ve faiz artırımlarının önümüzdeki senelerda ekonomik büyümeye sekte vuracağına dair telaşları yatıştıramadı.

Kurumsal gelişmelerde Tesco (OTC:TSCDY) payları %0,7 bedel kaybetti. İngiltere’nin en büyük market zinciri, Mayıs ayına kadarki çeyrek devirde satışların büyük oranda sakinleştiğini söyleyerek müşteriler yüksek enflasyonla baş etmeye çalışırken “inanılmaz derecede çetrefilli piyasa koşulları” ikazında bulundu.

Santander (BME:SAN) %0,7 yükseldi. Bloomberg raporuna bakılırsa banka, uzun vakittir yönetici olan José Antonio Alvarez yerine CEO olarak içeriden birini, Hector Grisi’yi bakılırsave getirecek.

Bugünün kıymetli verisi, Euro Bölgesi’nin Mayıs ayı TÜFE raporu olacak. Aylık %0,8 ve yıllık %8,1 artış yaşandığını göstermesi bekleniyor.

Cuma günü petrol fiyatları yükseldi fakat bir daha de Nisan’dan beri gördükleri birinci haftalık düşüşü yaşaması bekleniyor. Agresif para siyasetleri, talepte kıymetli bir yıkım yaşanacağına dair kaygıları artırdı.

Öte yandan ABD, Tahran’a 2015 İran nükleer muahedesini yenilemesi için baskı yapmak maksadıyla İran’ın petrokimyasal ihracatına yardım eden bir dizi şirkete yaptırım uyguladı.

WTI %0,6 artışla 118,31 dolar olurken Brent %0,7 yükselişle 120,62 dolardan süreç gördü.

Son olarak altın vadeli işlemleri, %0,1 artarak 1.851,25 dolar olurken EUR/USD %0,3 düşerek 1,0518’den alıcı buldu.
 
Üst