SpaceX, Musk’ı eleştiren mektubu yazan çalışanların kimilerini işten çıkardı

Leila

Global Mod
Global Mod
Katılım
8 Eki 2020
Mesajlar
3,035
Puanları
36
SpaceX, Musk’ı eleştiren mektubu yazan çalışanların kimilerini işten çıkardı Yazar – Senad Karaahmetovic

New York Times’ın (NYT) haberine bakılırsa SpaceX, CEO Elon Musk’ın davranışını eleştiren açık bir mektubu imzaya sunan kimi çalışanları işten çıkardığını bildirdi.

Dün Verge’in paylaştığı habere göre şirket çalışanları, şirketin SpaceX Lideri Gwynne Shotwell’e Elon Musk’ın davranışlarını kınayan bir mektup gönderdi.

Mektup biroldukça çalışan tarafınca Twitter’da paylaşıldı. Mektupta Musk’ın davranışlarının, “dikkatlerini dağıttığını ve onlar için utanç kaynağı olduğunu” yazıyordu.

Bunun akabinde NYT’ye göre şirket, bu işin gerisindeki birtakım çalışanlarını işten çıkardı. Rapor, SpaceX’in “mektupla münasebeti olan birtakım çalışanların işine son verdiğini” Shotwell’in onayladığı bir iç yazışmaya atıf yapıyor.

Shotwell “Mektup, talepler ve genel süreç çalışanların rahatsız, korkutulmuş ve zorbalığa uğramış hissetmesine yol açtı zira mektup, onların görüşlerini yansıtmayan bir şeyi imzalama baskısı yarattı.” diye yazdı. “Başaracak epeyce değerli işlerimiz var ve çoka kaçan bu cinsten aktivizme gereksinimimiz yok.”

“Şirketteki binlerce beşere istenmeyen e-postalar atıp mesai sırasında mektup imzalamalarını ve desteklenmeyen anketleri doldurmalarını istemek kabul edilemez.”

“Lütfen SpaceX’in misyonuna odaklanmaya devam edin ve vaktinizi işinizi en uygun biçimde yapmak için kullanın. Bizi Mars’a götürecek olan şey bu.”
 
Üst