Musk, yakın vadede resesyonun “gerçekleşme olasılığının” daha yüksek olduğunu söylüyor

Leila

Global Mod
Global Mod
Katılım
8 Eki 2020
Mesajlar
3,035
Puanları
36
Musk, yakın vadede resesyonun “gerçekleşme olasılığının” daha yüksek olduğunu söylüyor Yazar – Geoffrey Smith

Investing.com – Elon Musk, dünya genelindeki merkez bankalarının pandemi periyodunda yürürlüğe koydukları teşvikleri çekmekte sabırsız davranmalarıyla resesyonun gerçekleşme ihtimalinin “gerçekleşmeme ihtimalinden daha yüksek” olduğunu düşündüğünü söylemiş oldu.

Bloomberg tarafınca Katar’da düzenlenen bir konferansta uzaktan konuşan Musk, daha kapsamlı bir röportajda sakinliğin, Tesla (NASDAQ:TSLA) iş gücünün %10 (toplam iş gücünün %3’ü) azalmasına yol açabileceğini söylemiş oldu.

Musk, şirketinin büsbütün dolu sipariş defterlerine ve Şanghay, Almanya ve Texas’ta kapasiteleri başarılı bir biçimde artırdıklarına işaret ederek elektrikli araç alanında Tesla için ortan rekabetle ilgili endişeleri yatıştırdı.

Nio (NYSE:NIO), Xpeng (NYSE:XPEV) ve BYD (OTC:BYDDY) üzere Çin’deki yeni şirketlerin yükseldiğini kabul etse de “Bizim dertlerimiz rekabetten fazla hammaddeyle ve üretimi artırabilmeyle ilgili.” dedi.

“Çin’deki araba şirketlerinden genel olarak fazlaca etkilendim. Son derece rekabetçi, çalışkan ve akıllı olduklarını düşünüyorum.”

Öte yandan Musk, Donald Trump 2024’te başkanlığa tekrar aday olursa onu destekleyip desteklemeyeceği sorulduğunda çekimser davrandı.

“O seçim konusunda bu noktada kararsızım.”

Musk geçen hafta Twitter’da, Florida Valisi Ron DeSantis’i destekleme eğiliminde olduğunu söylemiş oldu.

toplantıda Musk, genel finansmanın borç kısmını “toparlayıp toparlayamayacağı” konusunda belirsizlik olduğunu kabul etmek haricinde Twitter’ın (NYSE:TWTR) satın almasıyla ilgili pek bir şey söylemedi. Musk’ın, Tesla payına karşılık ağır borçlanmaya yönelik birinci planı, Fed’in süratli faiz artışlarıyla bir arada pay kıymetindeki sert düşüşler niçiniyle bozuldu. Musk öncülüğündeki teklifin kaldıraçlı satın alma yapısı göz önüne alındığında sürecin sonunda borç yükü ne olursa olsun Twitter’ın hizmet verme yetisiyle ilgili telaşlar de oluştu.
 
Üst