İş gücü düşüncesi niçiniyle kapasitesini düşürmeyi planlayan EasyJet bedel kaybetti

Leila

Global Mod
Global Mod
Katılım
8 Eki 2020
Mesajlar
3,035
Puanları
36
İş gücü düşüncesi niçiniyle kapasitesini düşürmeyi planlayan EasyJet bedel kaybetti Yazar – Geoffrey Smith

Investing.com – EasyJet PLC (LON:EZJ) Pazartesi günü %3’ün üzerinde düşüş yaşadı. Hava yolu şirketi hem hava yollarında birebir vakitte havaalanlarındaki iş gücü kıtlığının devam etmesi yüzünden yaz dönemi için kapasite kestirimlerini düşürmek zorunda kaldı.

Avrupa’nın en büyük ikinci indirimli hava yolu şirketi EasyJet, cari çeyrekte 2019 yılı kapasitesinin yaklaşık %87’siyle uçmayı beklediğini söylemiş oldu. Evvelki varsayımı %90 kapasite ile uçmak tarafındaydı. Kilit yaz devri için – mali yılın son çeyreği – %97 olan evvelki varsayımına kıyasla 2019 kapasitesinin %90’ı ile faaliyet göstermeyi bekliyor.

EasyJet’in aksiyonu, bu yıl Avrupa genelinde seyahat talebindeki patlamanın süratle kapasite kısıtlamalarına nasıl dönüştüğünü gösteriyor. Amsterdam’daki Schiphol ve Londra’daki Gatwick Havalimanlarının, kâfi hava trafiği ve yer hizmetleri çalışanına sahip olmamaları niçiniyle bu yaz yapacakları uçuş sayısına üst hudut getirme kararları varsayımlardaki bu düşüşe yol açtı.

EasyJet yaptığı açıklamada “Eşi görülmemiş artış göz önüne alındığında Avrupa genelinde havacılık sanayisi, iktisadın başka birfazlaca kısmında görülen COVID kaynaklı tedarik zinciri meselelerine benzeri temel niçinlere sahip operasyonel meseleler yaşıyor.” dedi. Havalimanlarındaki meselelerin “uçak dönüş müddetlerinin uzamasına ve uçuş iptalleri üzere zincirleme tesiri olan kalkış gecikmelerine yol açtığını” kaydetti.

EasyJet, bunun kararında birtakım uçuşlarını birleştirmek zorunda kalsa da etkilenen tüm yolcuları bir daha rezerve edebileceğine olan inancını de belirtti.

Şirket ayrıyeten artan talebi karşılamak için ekstra uçak ve mürettebat ödemesi yapmak zorunda kaldığından önümüzdeki aylarda maliyetlerde artış olacağı konusunda uyardı.

Açıklamada “Bu yaz esnekliği artırma uygulamasıyla birlikte mürettebatıyla birlikte kiralanan yeni uçaklar, mürettebat maliyetleri ve havaalanı fiyatlarından kaynaklı aksamalardan dolayı bir maliyet tesiri olacak” dedi. “Bu niçinle daha evvel sunulan yakıt harici işletim CASK’ı (arz edilen koltuk kilometre başına maliyet) kılavuzunu aşacağız.”

Hava yolu payları bu yıl ziyan gördü zira bu cins sıkıntılar artan yakıt maliyetleriyle birleşerek pandemi daha sonrası turizmde görülen toparlanmanın faydalarını yok etme tehdidinde bulunuyor. AB ülkelerindeki personel sorunu, EasyJet ve Ryanair üzere İngiltere’de büyük varlığı olan hava yolları için işleri daha da kötüleştirirken faizlerdeki yükseliş eğilimi, pandemi sırasında alınan borçları daha da artırıyor.

EasyJet geçen hafta 10 yılın en düşük düzeyini gördü.
 
Üst