Gün Öncesi – JP Morgan ve Delta yarar raporu, TÜFE

Leila

Global Mod
Global Mod
Katılım
8 Eki 2020
Mesajlar
1,376
Puanları
36
Gün Öncesi – JP Morgan ve Delta yarar raporu, TÜFE Müellif – Dhirendra Tripathi

Investing.com – Artan enflasyon tasaları ve üçüncü çeyrek yarar döneminin hissiyatı olumsuz etkilemesi ile Salı günü borsalar dalgalandı.

S&P 500 seans bitimine gerçek sakin seyretti. Elektrikli araç üreticisi Tesla Inc (NASDAQ:TSLA), iki yıl evvel Şanghay’daki fabrikasını açtığından bu yana geçen ay, Çin imali araçlardan daha fazlasını sattığını söylemiş oldukten daha sonra darbe aldı.

Yatırımcılar, artan güç maliyetlerinin tesirleri, tedarik zincirlerindeki darboğazlar ve kıt gereçlerle ilgili konuşmalar duyma beklentisi ortasında bu çıkar döneminde CEO’ların açıklamalarını bekliyor. JPMorgan Chase & Co (NYSE:JPM) Çarşamba günü rapor sunarak büyük bankaların raporlama sürecini başlatıyor.

Reuters analistlerin, Refinitiv’in IBES bilgilerine nazaran üçüncü çeyrekte S&P 500 şirketleri için yıllık kârda %29,6 artış beklediğini raporladı.

Bu hafta Fed’in Eylül toplantısı tutanaklarının yanında birkaç iktisat raporu da var. Yatırımcılar, merkez bankasının varlıkları azaltma takvimiyle ilgili niyetlerini öğrenmek için bu gelişmeleri takip edecek.

Bu hafta ayrıyeten TÜFE ve perakende satışlarla ilgili raporlar da yer alacak.

Bugün piyasaları etkilemesi beklenen üç gelişme:

1. JP Morgan kar raporu

JPMorgan’ın üçüncü çeyrekte 29,86 milyar dolar gelire karşılık pay başına 3 dolar kâr paylaşması bekleniyor. Analistler, CEO Jamie Dimon’ın iktisadın durumu ve tüketici ve iş borçlanmasının görünümüyle ilgili niyetlerini dinleyecek.

2. Delta çıkar raporu

Investing.com’un takip ettiği analistlere bakılırsa Delta Air Lines Inc (NYSE:KISIM), 8,41 milyar dolar gelir ile pay başına 16 sent kâr paylaşabilir. Seyahat sanayisi pandemiden kurtulmak için uğraş veriyor. Bu niçinle analistler, tatil devrine girerken rezervasyonlar ve iş seyahat eğilimleri konusunda şirketin ne diyeceğini merak ediyor.

3. TÜFE

Çekirdek TÜFE Eylül ayında yıllık %4 artış ile bundan evvelki aya nazaran değişmemiş olabilir. Aylık bazda ise Ağustos ayındaki %0,1’e kıyasla %0,2 artış hayatış olması bekleniyor. Datalar TSİ 15.30’da paylaşılacak.

Eylül ayı tüketici fiyatlarının, Ağustos ayında olduğu üzere %5,3 yükselmiş olduğu düşünülüyor. Aylık bazda da TÜFE, Ağustos ayındaki üzere %0,3 artış hayatış olabilir.
 
Üst