FDA, yıllık Covid güçlendiriciler için planın ana hatlarını çiziyor

Leila

Global Mod
Global Mod
Katılım
8 Eki 2020
Mesajlar
3,674
Puanları
36
Gıda ve İlaç İdaresi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Amerikalılara grip aşısı olmalarına benzer şekilde her sonbaharda tek doz Kovid aşısı sunulabileceğini söyledi.

Pazartesi günü yayınlanan brifing belgelerine göre, aşıların bileşimini ve zamanlamasını basitleştirmek için kurum ayrıca orijinal aşıları geri çekmeyi ve birincil ve pekiştirme aşıları için yalnızca iki değerlikli dozlar sunmayı teklif ediyor.

Teklif, bazı FDA danışmanları da dahil olmak üzere bazı bilim adamlarını şaşırttı. İkilinin hangi dozları sunacakları ve takvim de dahil olmak üzere ülkenin aşılama stratejisini görüşmek üzere Perşembe günü bir araya gelmeleri planlanıyor.

“Tavsiyeye açık olduklarına ve tam olarak ne yapacaklarına henüz karar vermediklerine inanmayı seçiyorum” Dr. Philadelphia Çocuk Hastanesi’ndeki Aşı Eğitim Merkezi’nin danışmanlarından ve direktörü Paul Offit, FDA yetkilileri hakkında şunları söyledi.


Bazı danışmanlar, önerilen planı destekleyecek çok az araştırma olduğunu söyledi.

“Dozlama aralığının etkisi hakkında bazı veriler, en azından gözlemsel veriler görmek istiyorum” dedi Dr. Eric Rubin, danışmanlardan biri ve New England Journal of Medicine’in baş editörü. “Ve gelecekte, doğru şeyi yapıp yapmadığımızı belirlemek için toplanan verileri görmek istiyorum.”

Bununla birlikte Dr. Rubin, “İnsanların onu alma olasılığını artıracağı için kesinlikle daha basit bir şey seçerdim” diye ekledi.

65 yaş ve üstü yetişkinlerin yalnızca yaklaşık yüzde 40’ı ve 5 yaşın üzerindekilerin yalnızca yüzde 16’sı en son Covid güçlendirici aşı oldu. Federal yetkililer de dahil olmak üzere birçok uzman, dozların en çok, ciddi hastalık ve Kovid’den ölüm riski yüksek olan Amerikalılar için önemli olduğunu söyledi: yaşlı yetişkinler, bağışıklığı baskılanmış kişiler, hamile kadınlar ve altta yatan birden fazla rahatsızlığı olan kişiler.

Brifing belgelerinde FDA, farklı yaş ve sağlık koşullarındaki insanlar için farklı riskleri ele aldı.

Ajans, “Çoğu kişinin, koruyucu bağışıklığı bir süreliğine yeniden sağlamak için yalnızca bir doz onaylanmış veya lisanslı bir Covid-19 aşısı alması gerekebilir.” Belgeler, daha önce virüs bulaşmamış olabilecek çok küçük çocukların yanı sıra yaşlı yetişkinler ve bağışıklığı baskılanmış kişilerin iki aşıya ihtiyaç duyabileceğini söyledi.


Bununla birlikte, bazı bilim adamları, düşük riskli Amerikalıların yıllık tek bir aşıya bile ihtiyaç duyduklarına dair çok az kanıt olduğunu söyledi. Orijinal aşılar, genç ve sağlıklı insanları ciddi hastalıklardan korumaya devam ediyor ve yıllık rapellerin faydası belirsiz.

Dr. Celine Gounder, bulaşıcı hastalık doktoru ve Kaiser Aile Vakfı kıdemli üyesi.

FDA danışmanları, kimlerin virüse en duyarlı olduğu hakkında ayrıntılı bilgileri görmek ve bu verilere dayanarak gelecekteki aşılama stratejisi hakkında kararlar vermek istediklerini söylediler.

Offit, “Kaç yaşındalar? Yandaş hastalıkları neler? En son aşı dozunu ne zaman aldılar? Antiviral ilaçlar aldılar mı?” her zaman herkese doz veriyor'” dedi. “Ve bu iyi bir sebep değil.”

FDA’nın önerdiği plana göre yetkililer, dolaşımdaki varyantı hedeflemek için her Haziran ayında yıllık aşının bileşimini seçeceklerdi.

Ancak bu yıl, Booster yeni geliştirilen değişkenler tarafından hızla geride bırakıldı. Bazı araştırmacılar, daha seyrek değişen spike proteini dışındaki koronavirüs parçalarını hedef alan aşılar geliştirmenin daha mantıklı olabileceğini söyledi.

Ajansın tazeleme dozlarına karar verildiğini söylediği gibi, ajansın hem orijinal Wuhan varyantına hem de geçen yaz dolaşımda olan Omicron varyantları BA.4 ve BA.5’e karşı koymak için tasarlanmış mevcut “iki değerlikli” aşıyı kullanma önerisini de eleştirdiler. bileşimi .


Bazı araştırmalar, rapel dozda her iki varyantı birleştirmenin etkinliğinin altını oyduğunu öne sürmektedir. Ön araştırma, iki değerlikli aşının, damgalama adı verilen biyolojik bir fenomen nedeniyle, atasal varyanta karşı daha yeni varyantlara göre daha güçlü bir bağışıklık tepkisi ortaya çıkardığını öne sürüyor.

Uzmanlar, yalnızca yeni varyantları hedefleyen tek değerlikli bir aşının daha güçlü olabileceğini söyledi.

“Mevcut çift değerlikli aşı ve baskıdan öğrendiklerimize dayanarak bu mantıklı değil” dedi Dr. FDA’nın önerisi üzerine Gounder. “Neden tek değerlikli bir Omicron aşısına geçmiyorsunuz?”

FDA danışmanları, Perşembe günkü toplantının bu konuların sağlam bir şekilde tartışılmasını sağlayacağını umduklarını söylediler. Ancak diğerleri daha şüpheciydi.

Oylama soruları “belirli bir sonucu zorlamak için ifade edildi” dedi Dr. batmak
 
Üst