Dow, Omicron’un yarattığı bozgundan toparlanarak 235 puan yükseldi

Leila

Global Mod
Global Mod
Katılım
8 Eki 2020
Mesajlar
1,666
Puanları
36
Dow, Omicron’un yarattığı bozgundan toparlanarak 235 puan yükseldi Müellif – Peter Nurse

Investing.com – Pazartesi günü ABD borsası, Cuma günkü bozgunun akabinde yüksek açılacak üzere görünüyor. Yatırımcılar, Covid-19’un yeni Omicron varyantının ekonomik toparlanmaya ve para siyasetinin gidişatına yönelik mümkün tesirini pahalandırıyor.

Dow 235 puan artarken S&P 500 40 ve Nasdaq 100 175 puan yükseldi.

birinci vakit içinderda Güney Afrika’da tespit edilen Omicron varyantı, Avustralya’dan İngiltere’ye ve Kanada’ya kadar biroldukça bölgede görülse de çabucak hemen ABD’de görülmedi. Dünya Sıhhat Örgütü (WHO), varyantın, kimi bölgelerde “şiddetli sonuçlara” yol açabilecek enfeksiyon artışları açısından “devasa yükseklikte” risk oluşturduğunu söylemiş oldu.

birebir vakitte Güney Afrikalı sıhhat uzmanları, yeni varyantın şimdiye kadar yavaşça semptomlar gösterdiğine işaret ederek mevcut aşıların hastaları şiddetli tesirlerden koruduğunu gördüklerini belirtti.

Cuma günkü satışların akabinde yatırımcılar, bu gelişmelerle bir arada durumu bir daha kıymetlendirdi: Dow Jones Industrial Average 905 puan düşerek 2020 Ekim ayından beri en makus gününü geçirdi. S&P 500 %2,3 ve Nasdaq Composite %2,2 kaybetti.

Bu hafta ayrıyeten ABD’nin Kasım ayına ilişkin resmi istihdam raporu paylaşılacak ve rapor Fed’in, aylık 120 milyar dolarlık teşvik programını kademeli olarak azaltma temposunu Aralık ortasındaki görüşmede artırma mümkünlüğünü yükseltebilir.

ING analistleri, “Yeni varyantın ortaya çıkışı, doğal olarak merkez bankalarının politik normalizasyon amaçlarına bağlı kalıp kalmayacağının sorgulanmasına yol açıyor.” dedi.

Yatırımcılar, Black Friday satış hacminin kesime olan tesirini değerlendirmeye çalışırken bugün ilgi perakende bölümünde olabilir. Omicron’la ilgili gelişmelerden dolayı Cuma günü şiddetli darbe alan seyahat ve konaklama bölümü de toparlanma yaşayabilir.

Yatırımcılar, OPEC+ toplantısı öncesinde yeni Omicron varyantının global ham petrol talebine yönelik risklerini tartmaya devam ederken ham petrol meblağları kuvvetli bir artış yaşadı.

OPEC+ Perşembe günü toplanacak ve ABD öncülüğündeki acil durum rezerv kullanım sonucunın yanında yeni varyantın oluşturduğu riskleri de tartışacak. OPEC’in teknik komitesinin yapacağı toplantı Omicron gelişmelerinden dolayı ertelendikten daha sonra takvimde bir ölçü kayma olabilir.

Talepte toparlanma yaşandıkça kümenin, Ocak ayında mevcut 400.000 varillik üretim artışı planı ile devam etmesi bekleniyordu fakat OPEC+’nın, üretim artışlarını durdurmaya karar verebileceğine dair spekülasyonlar artıyor.

Evvelki seansta 10 dolardan fazla düşüş yaşayan WTI vadeli süreçleri %5 artışla 71,58 dolar olurken Brent %4,8 yükselerek 74,99 dolardan alıcılandı. Brent Cuma günü 9,50 dolar kayıp hayatıştı.

Öte yandan altın vadeli süreçleri %0,4 artışla 1.795,30 dolar olurken EUR/USD %0,4 azalarak 1,1293’ten süreç gördü.
 
Üst