Borsa İstanbul’da haftanın son iş gününde bankalar öne çıktı

Leila

Global Mod
Global Mod
Katılım
8 Eki 2020
Mesajlar
3,035
Puanları
36
Borsa İstanbul’da haftanın son iş gününde bankalar öne çıktı Investing.com – Borsa İstanbul’da bugün alıcılar devredeydi. BIST 100 endeksi, gün uzunluğu devam eden alımlarla güne 2.493 puandan başladıktan daha sonra kapanışa yanlışsız volatilite artışında 2.530 puana hakikat ilerliyordu.

BIST 100 endeksi, haftaya 2.543 puandan başladıktan daha sonra en düşük 2.469 puanı görürken 2.552 puan sonunu geçemedi. Borsa İstanbul’da gün uzunluğu olumlu bir seyir hakimken Avrupa borsaları da yüzde 1’in altında artıda hareket ediyordu. ABD piyasaları ise haftanın son iş gününe yavaşça olumlu başladı.

BIST’te bugün öne çıkan kesim endekslerinin başında son saate yüzde 4 bedel artışıyla giren banka endeksi vardı. Bankalar, bugün Borsa İstanbul’u sırtlarken finansallar, inşaat, faktöring, holding, spor ve teknoloji kesimleri yüzde 2 bandında bedel artışına sahiptiler.

Bugün sektörel bazda düşük oranlı kıymet kayıpları bulunurken sıradan metaller son saatte yüzde 0,5 düşüş görüyordu. Turizm payları de ortalama yüzde 0,2 oranında bir düşüşe sahipti.

Günün öne çıkan pay senetleri

Bugün en yüksek süreç hacmine sahip pay senetleri sırasıyla THY, Erdemir, Şişecam (IS:SISE), SASA (IS:SASA) Polyester ve Koza Altın (IS:KOZAL) oldu. En etkin 5 pay senedi içinde Koza Altın payları yüzde 7,5 bedel artışıyla 192,9 TL’ye kadar yükseldi. Şişecam ise 21,92 TL’ye kadar yükselerek yüzde 4 pahalandı.

Günün en çok kazandıran birinci 5 pay senedi ise bugün tavan fiyattan süreç nazarann Orma, Kuyaş Yatırım, Makim Makina, İmaş Makina ve SAN-EL Mühendislik oldu.

Birko Birleşik haftanın kapanış gününde taban fiyattan süreç görürken 1,44 TL’ye geriledi ve en çok kaybettiren pay senedi oldu. Öteki düşüşler içinde Doğan Burda (-% 6,7), Trend Gayrimenkul (-%4,8), Bayrak Ebt (-%4,5) ve Yeni Gimat (-%4,8) payları birinci sıralarda yer aldı.

Yazar: Günay Caymaz
 
Üst