Borsa İstanbul’da haftanın birinci günü ulaştırma bölümü öne çıktı

Leila

Global Mod
Global Mod
Katılım
8 Eki 2020
Mesajlar
3,028
Puanları
36
Borsa İstanbul’da haftanın birinci günü ulaştırma bölümü öne çıktı Investing.com – Borsa İstanbul, günün büyük bir kısmında satıcılı bir seyre sahipti. BIST 100 endeksi, güne artıda başladıktan daha sonra gün uzunluğu satıcı yüklü hareket etti.

Endeks, açılışta 2.555 puana kadar yükseldikten daha sonra gün uzunluğu devam eden satışlarda 2.511 puana kadar geriledikten daha sonra günün son saatinde gelen alımlarla toparlanmaya çalıştı.

Bugün yurt haricinde ABD piyasaları tatilken Avrupa borsaları genelinde olumlu seyrin devam ettiği görüldü. Asya piyasalarında ise Çin ve Hong Kong borsaları günü artıda kapattı. Buna karşılık Güney Kore KOSPI borsası, yüzde 2 oranında ve Japon Nikkei borsasının yüzde 0,75 oranında bir düşüşü kelam konusuydu. ABD ve Avrupa vadelilerinde ise müspet seyir devam ediyor.

Borsa İstanbul’da bugün son saate girilirken öne çıkan bölüm endeksleri içinde ulaştırma ile odun, kağıt ve baskı endeksleri vardı. Ulaştırma endeksine dahil paylar, ortalama yüzde 4’e yakın kıymet artışı görürken odun, kağıt ve baskı endeksine dahil paylar, yüzde 2,5 civarında ortalama bir yükselişe sahipti.

Tekstil ve deri, spor, faktöring ve teknoloji endeksleri de yüzde 1’in üzerinde paha artışıyla birinci sıralarda yer alan başka kesim endeksleri oldu.

BIST’teki geri çekilmeye katkı sağlayan kesimlerin başında ise sıradan metaller yer aldı. sıradan metaller endeksi, bugün yüzde 4 oranında bedel kaybı gördü. Gayrimenkul yatırımları ve BIST Sınai endeksi ise yaklaşık yüzde 1 oranında düşüş gördü. Bankalar, son saate yüzde 0,5 oranında düşüşle girerken holding endeksinin yüzde 0,8 oranında bir kıymet artışı kelam konusuydu.

Günün öne çıkan pay senetleri

Borsa İstanbul’da kapanışa gerçek en faal pay senetleri THY, Erdemir, SASA (SASA) Polyester, Şişecam (SISE) ve Tüpraş olarak devam ediyordu. En etkin paylar içinde ulaştırma kesiminin lokomotif payı THY, yüzde 4 artışla devam ederken en etkin ikinci pay Erdemir, yüzde 5’e yakın düşüş gördü.

Günün en epeyce kazandıran pay senetleri içinde tavan fiyatından süreç bakılırsan Orma, Ege Sanayi (EGEEN), Başkan faktöring, Döktaş Dökümcülük ve Ulusoy Elektrik payları vardı.

Kapanışa yanlışsız en hayli kaybettiren pay senetlerinin başında yüzde 6 bandında düşüş goren Birko Birleşik, İskenderun Demir ile bir arada yüzde 5 bandında düşen Doğan Burda, Yapı Kredi (IS:YKBNK) Portfolio, ve Avivasa Emeklilik payları yer aldı.

Yazar: Günay Caymaz
 
Üst