Borsa İstanbul’da gün kapanışı: En hayli kazandıran ve kaybettiren paylar

Leila

Global Mod
Global Mod
Katılım
8 Eki 2020
Mesajlar
3,035
Puanları
36
Borsa İstanbul’da gün kapanışı: En hayli kazandıran ve kaybettiren paylar Investing.com – Borsa İstanbul, sabah saatlerindeki alımlardan gün uzunluğu yatay hareket etti. BIST 100 endeksi, gün uzunluğu 2.565 – 2.575 puan aralığında hareket etti.

BIST 100 endeksi, öğlenden daha sonraki süreçlerde dar bantta hareket ederken sabah seansındaki kazanımlarını korudu ve gün sonuna gerçek yüzde 1,75 yükselişle 2.580 puana hakikat hareket ediyordu.

Küresel piyasalarda bugün Asya borsaları, Çin Shangai ve SZSE Component borsası haricinde müspet kapanış gördü. Avrupa borsalarının müspet seyir devam ederken dün tatil olan ABD piyasasında borsalar bugün artıda açıldı. Nasdaq, şu an yüzde 3 paha artışına sahipken S&P 500, yüzde 2,5’a yakın ve Dow Jones, yüzde 2’ye yakın yükselişle devam ediyor.

Borsa İstanbul’da gün uzunluğu öne çıkan bölüm endekslerinin başında ise sıradan metaller, metal eserleri, makineler ile ulaştırma yüzde 2’nin üzerinde bedel artışıyla yer aldı. Bankalar, kapanışa gerçek yüzde 1,85 yükselişe sahipken Holding endeksi, yüzde 1,5 düzeyinde kıymet artışı gördü.

Bugün düşüş goren dal endekslerinin başında spor endeksi, yüzde 1,5 paha artışına sahipti. Öteki düşüş goren endeks ise yüzde 1 ile inşaat oldu.

Günün öne çıkan pay senetleri

Borsa İstanbul’da bugün en etkin pay senetleri, THYAO, EREGL, SISE, SASA (SASA) ve KRDMD D olarak sıralandı. En yüksek süreç hacmine sahip payların tamamı ise bugün müspet bir görünüme sahipti.

Günün en epeyce kazandıran birinci 5 pay senedi ise tavan fiyattan süreç nazarann AKMGY, MAKIM, ULUSE, RODRG ve ETYAT payları oldu.

Güne taban fiyatından başlayan Senkron Güvenlik payı, en hayli kaybettiren pozisyonunu gün sonunda da korurken, MMCAS ve Ticari Yatırımlar (-%8), Ak Portföy Petrol Yabancı Byf Fon Sepeti Fonu (-%4,9), Diriteks (-%3,8) ve Reysaş (-%3,38) başka en çok düşüş bakılırsan paylar oldu.

Yazar: Günay Caymaz
 
Üst