Borsa İstanbul haftaya nasıl başladı?

Leila

Global Mod
Global Mod
Katılım
8 Eki 2020
Mesajlar
3,035
Puanları
36
Borsa İstanbul haftaya nasıl başladı? Investing.com – Borsa İstanbul’da geçen hafta daha epeyce yatay bir seyir gözlemlendi. BIST 100 endeksi, 2.540 puandan başladığı haftayı yüzde 0,38 oranında düşüşle 2.533 puandan kapattı.

BIST 100 haftaya alıcılı başladı

BIST 100 endeksi, yeni haftaya yüzde 0,62 oranında artışla 2.548,95 puandan başladı. Yurt haricinde ise sabah saatlerinde Asya piyasalarında Çin borsalarının olumlu ayrışması kelam konusuydu. ABD piyasaları bugün tatilken Avrupa endekslerinin haftaya yavaşça alıcılı başladığı görüldü.

Borsa İstanbul’da günün birinci saatinde ulaştırma ve tekstil&deri endeksleri, yüzde 2 bedel artışıyla güne başladı. Ortalamanın üzerinde artış bakılırsan öteki kesim endekslerinin başında ise faktöring, inşaat, turizm ve holding endeksleri yer aldı.

Bankalar ise olumlu gün açılışında yüzde 0,1 üzere düşük bir oranda düşüş gördü. Banka endeksi haricinde sıradan metaller endeksinin de yüzde 0,3 oranında düşüşle güne başladığı görüldü.

Güne süratli başlayan pay senetleri

Sabah seansının birinci saatinde en yüksek süreç hacmine sahip pay senetleri sırasıyla THY, Erdemir, Şişecam (IS:SISE), SASA (IS:SASA) Polyester ve Akbank (IS:AKBNK) T.A.Ş. oldu.

Güne tavan fiyatından başlayan pay senetleri ise Dagi Yatırım, Başkan Faktöring, Orma, Döktaş Dökümcülük ve Makim Makina payları oldu.

Açılışta bedel kaybeden pay senetlerin başında ise Kaplamin Ambalaj (-%10), Birko Birleşik (-%6,25), Kristal Kola (-%5,9), Hub Girişi Sermayesi (-%5,85) ve Selçuk Besin (-%4,9) yer aldı.

Borsa İstanbul tarafınca yapılan açıklamada günün birinci saatinde İSTİKRAR, OZRDN, SELGD, OYYAT, FONET ve ETILR payları için devre kesici uygulamasın kapsamında daima sürece orta verilip tek fiyattan buyruk toplanmaya başlandığı duyuruldu.

Yazar: Günay Caymaz
 
Üst