Borsa İstanbul güne nasıl başladı?

Leila

Global Mod
Global Mod
Katılım
8 Eki 2020
Mesajlar
3,028
Puanları
36
Borsa İstanbul güne nasıl başladı? Investing.com – Borsa İstanbul’da dün müspet açılış daha sonrası gün uzunluğu satış yüklü süreçler görülürken kapanışa yanlışsız kısmi bir toparlanma gerçekleşti.

BIST 100 endeksi, dün ortalama 2.515 puan düzeyinde takviye bulduktan daha sonra 2.539 puanda kapanış gördü.

BIST 100 endeksi güne artıda başladı

BIST 100 endeksi, yeni güne yüzde 0,71 puan artışla 2.557 puandan başladı. Açılışla birlikte dünkü gün içi kayıpların geri alındığı görülüyor. Yurt dışı piyasalarında ise Asya borsaları sabah saatlerinde genel olarak müspet bir görünüme sahipken Çin borsalarında düşüş istikametli bir grafik kelam konusu. Avrupa borsalarının da güne artıda başladığı görülüyor. ABD ve Avrupa vadelileri de olumlu seyrini devam ettiriyor.

Borsa İstanbul’da açılışta öne çıkan bölümler içinde faktöring ile tekstil, deri dal endekslerinin yüzde 1 oranında bedel artışıyla üst sıralarda yer aldığı görülüyor. Borsa geneline olumlu bir hava hakimken açılışta dün değerli bir yükseliş goren ulaştırma endeksinin güne yüzde 0,6 oranında bir düşüşle başladığı görüldü. Ulaştırma endeksi, dünü yüzde 5,74 yükselişle 5.710 puandan kapatırken Haziran ayındaki yatay trendini üst istikametli kırmış oldu.

Bankalar, güne yüzde 1 yakın kıymet artışıyla başladı. Holding endeksi ise açılışta yüzde 0,6 oranında bir yükselişe sahipken BIST Sınai endeksi, yüzde 0,55 oranında bir kıymet artışına sahipti.

Güne hareketli başlayan pay senetleri

Sabah seansında en yüksek süreç hacmine sahip birinci 5 pay senedi, Şişecam (SISE), Erdemir, THY, Aselsan (ASELS) ve SASA (SASA) Polyester olarak sıralandı.

Açılışta en yüksek getiriye sahip pay senetleri ise tavan fiyatına yakın kıymet artışı bakılırsan Başkan Faktöring ile Makim Makina hisseleriydi. Makim payları borsadaki üçüncü gününde de tavan fiyatından süreç nazaranrek 11,7 TL’ye kadar yükselmiş durumda.

Bu payların ardından TBORG (%9,3), EGEEN (%7,1) ve RBH (%5,75) başka en yüksek getiriyle başlayan pay senetleriydi.

Güne düşüşle başlayan payların başında ise teknoloji projesi için onay alamayan Senkron Güvenlik yer aldı. SNKRN payları, güne taban fiyatından başlayarak 29,62 TL’ye geriledi.

Sabah seansına düşüşle başlayan öteki pay senetleri ise SAN-EL (-%5,9), Armada (-%4,87), Ulusoy Un (-%4,75) ve Ulaşlar Turizm (-%4,35) oldu.

Borsa İstanbul tarafınca yapılan açıklamaya bakılırsa ULUUN, ULAS, ARMDA, DOKTA ve SANEL payları için devre kesici uygulaması kapsamında daima sürece orta verilip tek fiyattan buyruk toplanmaya başladığı duyuruldu.

Yazar: Günay Caymaz
 
Üst