Borsa İstanbul güne nasıl başladı?

Leila

Global Mod
Global Mod
Katılım
8 Eki 2020
Mesajlar
3,512
Puanları
36
Borsa İstanbul güne nasıl başladı? Investing.com – Borsa İstanbul, dün düşüş yüklü bir grafik çizdi. BIST 100 endeksi, gün sonunda yüzde 1,81 düşüşle 2.485 puana kadar geriledi.

BIST 100 endeksi güne artıda başladı

Dünkü düşüşün akabinde BIST 100 endeksi yeni güne yüzde 0,33 oranında yükselişle 2.493,55 puandan başlayarak kısmen yatay bir açılış gerçekleştirdi.

Yurt dışı piyasalarında ise ABD borsalarının günü ekside kapattığı görüldü. Nasdaq, yüzde 4 düşerken küçük ölçekli paylardan oluşan borsa endeksi Russel 2000, yüzde 5’e yakın düşüşe sahipti. Dow Jones yüzde 2,42 düşerken S&P 500 yüzde 3,25 oranında paha kaybetti.

Sabah saatlerinde Asya piyasasında Çin borsalarına olumlu seyir hakimken Asya’nın geri kalanı ekside devam ediyordu. Avrupa borsaları da güne karışık seyirde başladı.

Borsa İstanbul’da artı açılış daha sonrası BIST 100 endeksi 2.500 hududunda bulunurken inşaat ve faktöring endeksleri, güne yüzde 1,5 ortalama paha artışıyla başladı. Açılışta yalnızca spor endeksinin yüzde 0,27 oranında bir düşüşü kelam konusuydu.

Güne süratli başlayan pay senetleri

Açılışta sırasıyla THY, SASA (SASA) Polyester, Erdemir, Pardus Teşebbüs ve Şişecam (SISE) en çok süreç hacmine sahip pay senetleriydi. Bu paylar, güne müspet başlarken borsanın yeni şirketi Pardus, güne yüzde 8 yükselişle başlayarak öne çıktı.

Pardus teşebbüs haricinde en yüksek kıymet artışıyla güne başlayan öteki pay senetleri, bugün borsadaki birinci gününe tavan fiyatından başlayan Makim Makine, yüzde 9,65 yükseliş bakılırsan Başkan Faktöring, Yüzde 7,9 artan Atlantis Holding ve toparlanmaya devam eden TSKB (TSKB) GYO (%6,3) payları oldu.

Güne düşüşle başlayan pay senetlerinin başında ise Yeni Gimat (-%4,83), Senkron Güvenlik (-%4,8) ve Ray Sigorta (-%4,5) vardı.

Borsa İstanbul tarafınca yapılan açıklamada sabah seansında KNFRT, UFUK, DOAS (DOAS), YGGYO hisseleri için devre kesici uygulaması kapsamında daima sürece orta verilip tek fiyattan buyruk toplanmaya başlandığı duyuruldu.

Yazar: Günay Caymaz
 
Üst