Borsa İstanbul güne nasıl başladı?

Leila

Global Mod
Global Mod
Katılım
8 Eki 2020
Mesajlar
2,303
Puanları
36
Borsa İstanbul güne nasıl başladı? Investing.com – Borsa İstanbul, dün satıcılı bir seyir izlemesinin akabinde bugüne de ekside başladı.

BIST 100 endeksi, yeni güne yüzde 1,1 oranında düşüşle 2.426,89 puandan giriş yaptı. Endeks, haftanın ikinci yarısında 2.500 puanda oluşan direncin akabinde satışlarla devam ediyor.

Sabah seansında faktöring, odun, kağıt ve baskı, turizm ve sıradan metaller yüzde 2’ye ulaşan kıymet kayıplarıyla düşüşe öncülük etti. Holding payları, güne ortalama yüzde 2’ye yakın düşüşle başlarken bankalar, yüzde 1’e yakın ekside başladı.

Güne artıda başlayan dal bulunmazken sektörel bazda en az düşüş yüzde 1 düzeyinde bulunuyor.

Güne hareketli başlayan paylar

Borsa İstanbul’da güne yüksek hacimli süreçler başlayan payların başında THY, Şişecam (SISE) ve Garanti BBVA (BBVA) bulunuyordu. Borsanın yeni şirketlerinden İmaş Makina, tavan fiyattan süreç görmeye devam ederken sabah seansında en epeyce kazandıran pay oldu. Akabinde Menderes Dokumacılık, yüzde 9,9 ve Escort, yüzde 8,31 oranında bedel artışıyla güne alıcılı başlayan hisselerdi.

Sabah seansının birinci saatinde Önder Faktöring ve Selva Besin taban fiyattan süreç gorerek en hayli kaybettiren paylar pozisyonunda. Öteki yandan Kaplamin Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KAPLM) (-%8,86), Petrokent Turizm A.Ş. (PKENT) (-%7,85) ve Eminiş Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş. (EMNIS) (-%6,53) sabah seansından en epeyce paha kaybeden hisselerdi.

Borsa İstanbul tarafınca yapılan açıklamaya nazaran bugün, KAPLM, OYAYO, MANAS, ASUZU, AYGAZ, ACSEL, PAGYO, CMBTN, PKENT, KRSTL, SARKY hisseleri için devre kesici uygulaması kapsamında daima sürece orta verildi ve tek fiyattan buyruk toplanmaya başladı.

Muharrir: Günay Caymaz
 
Üst