Avustralya’da köpekbalıkları süngerlerde yaşıyor

Leila

Global Mod
Global Mod
Katılım
8 Eki 2020
Mesajlar
3,993
Puanları
36
Avustralya’da bir ihtiyolog olan John Pogonoski, müren balıklarına aldanmadı. Yılan balıklarının büyük süngerlerin kuytu köşelerinde saklanmayı sevdiğini biliyordu. Ancak Batı Avustralya kıyılarındaki uzak bir deniz yatağından toplanan süngerleri incelerken tam bir sürprizle karşılaştı: bir süngerin mağaramsı gövdesinden çıkan küçük bir köpekbalığı kuyruğu.

Başıboş kuyruk, daha çok şeritli kum kedi balığı olarak bilinen Atelomycterus fasciatus’a aitti. Ve yalnız değildi. Commonwealth Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Örgütü’nde (CSIRO) çalışan Bay Pogonoski ve meslektaşları, yalnızca bir süngerde 30’a kadar küçük yırtıcı hayvan buldu. Balık Biyolojisi Dergisi’nde bildirilen keşif, süngerin içini yaşam alanı olarak kullanan bir köpekbalığının ilk kaydıdır.

Araştırmada yer almayan Arizona Devlet Üniversitesi’nde köpekbalığı biyoloğu ve öğretim üyesi araştırma görevlisi David Shiffman, “Köpekbalıklarını küçük mağaralarda görüyoruz, mercan resiflerinin yarıklarında saklanan köpek balıklarını görüyoruz” dedi. “Ama süngerler, bu yeni.”

“Köpekbalığı” kelimesi, devasa büyük beyaz köpek balıklarının veya güçlü çekiç kafalı köpek balıklarının görüntülerini çağrıştırabilir. Ancak kıkırdaklı etoburların pek çok farklı boyutu vardır. Şeritli kum kedi balığı, spektrumun daha küçük ucundadır ve maksimum uzunluğu yaklaşık bir buçuk metredir.


CSIRO’nun Tazmanya’daki Avustralya Ulusal Balık Koleksiyonu’nda balık biyoloğu ve makalenin yazarı Helen O’Neill, “Bu küçük boyut, onları daha büyük köpekbalıkları ve balıkların saldırısına karşı oldukça savunmasız hale getiriyor” dedi. Kedi köpekleri geceleri av bulmak için deniz tabanında dolaşıyor, ancak Bayan O’Neill onların gündüzleri kendilerine yiyecek olmaktan kaçınmak için “süngerlerin arasında güvenli bir şekilde saklandıklarından” şüpheleniyor.


Sünger kazmanın popüler bir aktivite olduğu kanıtlandı. Bay Pogonoski’nin tesadüfi keşfinin ardından, araştırmacılar sonunda iki sünger türünde 57 kedi balığı keşfettiler. Köpekbalıkları erkek, dişi, genç ve yaşlıydı; Süngerlerin arasında saklanmak tüm aile için eğlenceli görünüyor. Diğer köpekbalığı türlerinin yumurtalarını süngerlerin dışına bıraktığı bilindiğinden Dr. Shiffman, kedi köpekbalıklarının ailelerini geçindirmek için gözenekli, yaşayan evleri kullandıklarını düşünüyor. “Hayvanlar her zaman yavrularını korumanın yollarını ararlar” dedi.

Bir diğer soru da süngerlerin köpekbalıklarına yer kiralamaları karşılığında bir şey alıp almayacakları.

Bayan O’Neill, “Süngerin köpekbalıklarının varlığından fayda sağlayıp sağlamayacağını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var” dedi. Köpekbalıklarının, aksi takdirde süngeri yiyebilecek küçük balıkları veya omurgasızları yediğinden şüpheleniyor. “Otel güvenlik görevlisi” dedi göz kırparak.

Bu fırsatçı bir gözlemdi; köpekbalıklarının süngerlerde ne yaptığı ve bunun nedeni hakkında pek çok şey bilinmiyor. “Kimse köpekbalıklarının oraya nasıl girdiğini, orada ne kadar kaldıklarını ya da ne yaptıklarını gözlemlemedi” dedi Dr. Shiffman. Bayan O’Neill, bu keşfin beklenmedik doğasının şu anda herhangi bir takip çalışmasının planlanmadığı anlamına geldiğini ancak “gelecekteki geziler için kesinlikle gözlerimizi açık tutacağımızı” söyledi.


Çoğu şeritli kum kedi köpekbalığı kadar küçük olan 530’dan fazla köpekbalığı türü vardır, bu nedenle diğerlerinin de zamanlarını süngerlerde geçirmesi muhtemeldir. Şeritli kum kedibalığı hakkında ne kadar az şey bilindiği göz önüne alındığında, onun ve diğer türlerin daha neler yapabileceğini kim bilebilir?

“Köpekbalıkları tek boyutlu bir şey değil” dedi Dr. Shiffman. “Hayal edilebilecek her şekil, boyut ve renkte geliyorlar. Her türden tuhaf davranışları var ve biz hâlâ onlar hakkında yeni şeyler öğreniyoruz.”
 
Üst