Avrupa piyasaları, merkez bankalarının açıklamaları öncesinde yükselişle açıldı

Leila

Global Mod
Global Mod
Katılım
8 Eki 2020
Mesajlar
3,035
Puanları
36
Avrupa piyasaları, merkez bankalarının açıklamaları öncesinde yükselişle açıldı Yazar – Scott Kanowsky

Investing.com – Yatırımcılar, bu hafta Fed’in faiz artırımı gidişatına dair yeni ipuçlarını beklerken Pazartesi günü Avrupa piyasaları bir ölçü yükselerek açılış yaptı.

Stoxx 600 endeksi %0,34 artış yaşadı. Öte yandan CAC 40 da ülkedeki milletvekili seçimlerinin akabinde yeşil bölgeye girdi. Seçimlerde Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ulusal Meclis’teki çoğunluğunu kaybetti.

ABD piyasaları bugün Kölelikten Kurtuluş Günü (Juneteenth) tatilinden dolayı kapalı olduğundan Asya seansı boyunca ticaret dalgalı seyretti. Piyasalar, artan enflasyonu denetim altına almak ismine merkez bankalarının faiz artırımı kararlarını sindirmeye çalışıyor. Bir yandan da bu aksiyonların daha kapsamlı bir ekonomik resesyona yol açabileceği istikametindeki telaşlar artıyor.

Haftanın ilerleyen günlerinde Fed Lideri Jerome Powell, Çarşamba ve Perşembe günleri ABD Temsilciler Meclisi’nde milletvekillerine karşı şahin bir söz sunabilir. Fed son görüşmede faiz oranlarını 75 puan ile 1994’ten beri görülen en süratli tempoda artırdı. Hafta sonu Fed Yöneticisi Christopher Waller, gelecek ay bu tempoda bir artırım daha yapılmasını destekleyeceğini söylemiş oldu.

Bu ortada Avrupa Merkez Bankası Lideri Christine Lagarde, bugün Brüksel’de Avrupa Parlamentosunda konuşma yapacak. Merkez bankası geçen hafta faizleri artırıp Euro Bölgesi’nin daha fakir ülkelerinde borçlanma maliyetlerindeki patlamayı önlemek ismine yeni bir araç geliştirmeyi planladığını deklare etti.
 
Üst